آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 196744
تاریخ انتشار : 14 آذر 1395 10:10
تعداد بازدید : 702

با وجود نزول دلار آزاد

قیمت ها در بازار کامپیوتر پایین نیامد

کاهش قیمت دلار آزاد به رقم 3850 تومان در روز گذشته تغییری در روند قیمت کالاهای کامپیوتری ایجاد نکرد.

مریم عسگری
بررسی های صورت گرفته از بازار ارز گویای این امر است که نرخ دلار آزاد در روز شنبه به رقم 3850 تومان و نرخ حواله دلار اواخر هفته ای که گذشت، به 4000 تومان رسیده بود، به 3900 تومان  کاهش یافته است.
نرخ حواله درهم نیز به 1090 و نرخ درهم آزاد به 1058 تومان رسیده است.
با وجود این کاهش قیمت، اما در بازار کالاهای کامپیوتری و دیجیتال تغییر محسوسی از لحاظ قیمت مشاهده نمی شود.
فعالان بازار علت این امر را بی ثباتی نرخ دلار و درهم عنوان کرده و می گویند: مشخص نیست فردا نرخ دلار آزاد افزایش یابد یا کاهش. 
به همین دلیل ما ترجیح می دهیم قیمت کالاها را تغییر ندهیم. این موضوع در شرایطی که تقاضا برای کالاهای ارزان و میان قیمت افزایش یافته است، موجب اعتراض خریداران شده است.
به گفته آنها، زمانی که نرخ دلار افزایش می یابد فروشندگان قیمت ها را در لحظه افزایش می دهند و اعلام می کنند که روند طبیعی قیمت گذاری در بازار کامپیوتر، تبعیت از نرخ روز و در لحظه دلار است؛ اما اینک که دلار ارزان تر از قبل شده است، فروشندگان نسبت به کاهش قیمت اهمال کرده و برای گران فروشی در بازار بهانه های مختلف می آورند. 
در این باره کارشناسان می گویند: خودداری از کاهش قیمت کالاهای کامپیوتری، در زمان کاهش نرخ دلار تبدیل به یک رسم در بازار شده است و این اقدام خلاف است و اتحادیه همان طورکه در مقابل عرضه کالاهای قاچاق و بدن گارانتی مانع ایجاد می کند ، باید بر روند قیمت گذاری کالاها در بازار نیز نظرات داشته باشد. 
به گفته آنها شاید بهتر باشد در چنین شرایطی اتحادیه و نهادهای نظارتی برای محفوظ نگه داشتن بازار از بی اعتمادی خریداران تصمیمی جدی در این زمینه اتخاذ کند؛ چرا که بی نظمی قیمت و چند دستگی قیمت به اندازه عرضه کالای قاچاق به بازار ضربه می زند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :