آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 196746
تاریخ انتشار : 14 آذر 1395 10:11
تعداد بازدید : 625

رییس اتاق اصناف ایران اعلام کرد:

گنجاندن برنامه های آموزشی اصناف در برنامه ششم توسعه

رییس اتاق اصناف ایران در نشست با معاون وزیر و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور از بی‎توجهی مسوولان به امر آموزش انتقاد کرد و گفت: بخش اعظمی از فعالیت های اصناف در نظام آموزشی گره خورده است.


اتاق اصناف- علی فاضلی اظهار داشت: متاسفانه بسیاری از مفاهیم در نظام آموزشی ما به درستی تبیین و تعریف نشده ضمن آنکه بودجه تخصیص یافته به بخش آموزش آنقدر ناچیز و اندک است که نمی توان با تکیه به آن گفتمانی داشت.
وی در ادامه با انتقاد از بی توجهی مسوولان مربوطه به امر آموزش در سی و هفت سال گذشته و همچنین نبودِ متولی واقعی در حوزه فرهنگ و آموزش افزود: هر کسی در حوزه فرهنگ داد سخن می دهد؛ اما متولی واقعی در این حوزه تعریف نشده است.
رییس اتاق اصناف ایران گفت: مجموعه اصناف گستره عظیمی از موضوعات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را در درون خود جای داده به طوری که اکنون استانداردهای جهانی را هم درنوردیده است.
وی ضمن بیان اینکه متاسفانه در اوایل انقلاب مزیت ایجاد شغل در حوزه های دیگر ایجاد نشده است، گفت: اگرچه جامعه ما در دهه های اخیر به سوی جوان شدن حرکت کرده اما متاسفانه نتوانستیم برای آنها شغل تعریف کنیم و مجموعه دست اندرکاران نظام نیز به این موضوعات کم توجهی کردند.
فاضلی گفت: تا همین چند سال گذشته اصناف را در نظام برنامه ریزی کشور راه نمی دادند و حتی حاضر به نشست با مجموعه اصناف که پیشانی بخش خصوصی کشور است، نبودند و به تازگی در یک سال گذشته اصناف دیده شدند و تعامل خوبی بین مجموعه اصناف و دولت به وجود آمده است.
وی با بیان اینکه ۴۸ درصد اشتغال دنیا را بخش خدمات به خود اختصاص داده است ضمن آنکه در کشور ما نیز۸۵۰ هزار بنگاه صنفی در بخش خدمات فنی و مهندسی مشغول به فعالیت هستند، متذکر شد: در شرایط فعلی، عمده جریانات جنبه حاکمیتی به خود گرفته است و هنوز به دلیل رانت های موجود، مردم محوری اقتصاد مورد پذیرش قرار نگرفته است.
رییس اتاق اصناف ایران افزود: بخش اعظمی از فعالیت های اصناف در نظام آموزشی گره خورده است و بر همین اساس در برنامه ششم توسعه ۶ بند مختص مباحث آموزشی اصناف گنجانده شده است که معاون اول رییس جمهور و هیات رییسه مجلس شورای اسلامی قول مساعد دادند که از این موارد حمایت کنند.
وی در عین حال اظهار داشت: اگرچه در مباحث آموزشی کمبود بسیار داریم اما برای شکل گیری اقتصاد مقاومتی نیز باید به مفاهیم آموزشی تکیه کرد.
در ادامه این نشست، محمدامین سازگارنژاد معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به نقش استراتژیک اصناف در رشد و توسعه اقتصادی کشور پرداخت و گفت: با توجه به آنکه آموزش نقش بسزایی در رشد و بهره وری ارگان ها و سازمان ها دارد؛ بنابراین ضرورت دارد در برنامه ششم توسعه، موضوعات و مباحث آموزشی برای اصناف و کسبه مورد توجه ویژه قرار گیرد.
وی افزود: باید اصناف را از جنبه های مختلف تقویت کنیم نخست اصناف و کسبه باید از تحولات فنی رشته های تخصصی خود مطلع باشند تا بتوانند خدمات بهتری ارایه کنند ضمن آنکه با توجه به رشد تحولات نوین و الکترونیکی، نباید از مبحث خدمات الکترونیکی اصناف غافل شویم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :