آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 196748
تاریخ انتشار : 14 آذر 1395 10:13
تعداد بازدید : 782

گرانی دلار بازار موبایل را به کما برد

با توجه به تعطیلی یک هفته پیش، بازار موبایل کشور به شدت کساد شد.

فناوران- از هفته پیش قیمت ارز در بازار ایران با نوسان همراه شد و به این شکل قیمت دلار به بالاترین میزان خود در طول چند سال گذشته رسید. این موضوع روی همه بازارها ازجمله بازار موبایل تاثیر گذشته و برخلاف گذشته که با بالارفتن قیمت دلار، موجی از خریداران به سوی بازار موبایل سرازیر می شدند، این روزها کمتر کسی قصد خرید گوشی دارد.
از اوایل سال که بازار موبایل با نوسان همراه بود و بعد که موضوع رجیستری گوشی ها مطرح شد و بازار دچار شوک شد و حالا که قیمت دلار به شدت بالا رفته، باز هم اوضاع بازار موبایل نابسامان است.
از سوی دیگر به دلیل تعطیلات هفته گذشته، بازار کلا به کما فرو رفته و خلوت تر از همیشه شده است.
اما موضوع افزایش نرخ ارز باعث شده تا نه تنها نمایندگان فروش که واردات گوشی به بازار را بر عهده دارند، از تزریق جنس به بازار دست نگه دارند؛ بلکه فروشندگان نیز از فروش گوشی به خصوص گوشی هایی که قیمت بالاتری نسبت به سایرین دارند، بپرهیزند؛ چراکه دقیقا نمی دانند کالای مورد نظر را به چه قیمتی در اختیار خریدار قرار دهند.
فروشندگان می گویند اوضاع بازار در طول یک ماه گذشته نسبت به قبل بهتر شده بود، اما با افزایش نرخ دلار، بازار به طور کامل کساد شده است.
یکی از مشکلات دیگری که در بازار وجود دارد، چند نرخی شدن گوشی ها به دلیل عرضه گوشی های با و بدون گارانتی است. اگرچه در طول چند سال گذشته این موضوع به عنوان یکی از معضلات بازار موبایل شناخته می شد، اما در طول یکی دو سال گذشته به دلیل کمرنگ شدن گارانتی های موبایل، کمتر اصطلاح «با و بدون گارانتی» از سوی فروشنده شنیده می شد، اما این روزها اختلاف قیمت میان گوشی های با و بدون گارانتی باعث چند نرخی شدن گوشی ها شده است که با وجود برخورد ستاد مبارزه با قاچاق کالا، فروشندگان گوشی های با گارانتی را در ویترین مغازه ها به نمایش می گذارند، اما در صورتی که خریدار خواستار گوشی باشد، نرخ های متفاوتی در اختیارش قرار می گیرد و با توجه به اختلاف قیمت زیاد، ترجیح می دهد گوشی بدون گارانتی را خریداری کند.
به هر حال این روزها با وجود بالا رفتن قیمت گوشی ها، اوضاع بازار نسبت به قبل بدتر شده و مشخص نیست این بازار کی به ثبات می رسد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :