آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 196835
تاریخ انتشار : 15 آذر 1395 10:47
تعداد بازدید : 1043

براساس بودجه پیشنهادی سال 96 کل کشور

پیامک یک تومان گران می شود

رییس جمهور حسن روحانی روز گذشته لایحه بودجه سال 1396 را تقدیم مجلس کرد.

فناوران- براساس این سند بودجه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات 3,124,026 میلیون ریال تعیین شده است که به نظر می رسد این رقم مجموع بودجه وزارتخانه به علاوه بودجه ردیف های متفرقه باشد.
در سند بودجه سال 96 به وزارت ارتباطات و شرکت های تابعه و وابسته اجازه داده شده است مانند وزارتخانه هاي نيرو، نفت، راه و شهرسازي، ورزش و جوانان، دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح، صنعت، معدن و تجارت، جهادكشاورزي، بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و سازمان هاي انرژي اتمي ايران و ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري با رعايت قانون نحوه انتشار اوراق مشاركت مصوب 30 شهریور 76 يا قانون بازار اوراق بهادار جمهوري اسلامي ايران، تا سقف يكصدهزار ميليارد ريال براي اجراي طرح هاي داراي توجيه فني، اقتصادي و مالي خود  اقدام کند. اولویت تعیین شده ویژه وزارت ارتباطات مناطق محروم و کمتر توسعه یافته است.
 میزان وام وجوه اداره شده 96
در بودجه امسال به شركت هاي تابعه وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات اجازه داده مي شود با تاييد وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات تا مبلغ هزار و چهارصد ميليارد ريال از محل منابع داخلي خود و براي كمك به سرمايه گذاري هاي خطرپذير، ايجاد اپراتورهاي ارايه كننده خدمات الكترونيكي در همه بخش ها، حمايت از پروژه ها و طرح هاي توسعه اي اشتغال آفرين يا صادرات كالا و خدمات در اين بخش توسط بخش هاي خصوصي و تعاوني به صورت وجوه اداره شده براساس آيين نامه اي كه به پيشنهاد مشترك وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات و سازمان برنامه و بودجه كشور تهيه و به تصويب هيات وزيران مي رسد، اختصاص دهند و مابه التفاوت نرخ سود را از محل آن پرداخت کنند.
همچنین در بودجه امسال درآمد حاصل از مالكيت دولت در بخش ارتباطات و فناوري اطلاعات بابت حق امتياز شبكه و جريمه عدم انجام تعهدات 44 هزار میلیون ریال و درآمد حاصل از حق مالكيت دولت در بخش ارتباطات و فناوري اطلاعات از بابت مجوزهاي صادر شده توسط شوراي عالي فضاي مجازي 2 هزار میلیون ریال تعیین شده است.
 ردیف های متفرقه متعدد برای وزارت ارتباطات
نکته مهم در بودجه وزارت ارتباطات که پیش تر مورد انتقاد برخی کارشناسان نیز واقع شده بود، قرار گرفتن بخش اعظم بودجه این وزارتخانه در ردیف متفرقه هاست. ردیفی که دخل و خرج آن زیر نظر سازمان برنامه انجام شده و جزییات هزینه کرد آن برای نمایندگان مشخص نیست.در جدول برآورد اعتبارات ردیف های متفرقه بودجه سال 96، توسعه زيرساخت هاي شبكه هاي پستی 2,250,000 میلیون ریال و برای فعاليت هاي تحقيقاتي بخش ارتباطات و فناوري اطلاعات و ارتقای فناوري هاي داخلي و تولیدات ملی 2,100,000 میلیون ریال بودجه در نظر گرفته شده است.
وزارت ارتباطات همچنین برای اجراي وظايف حاكميتي در امور فناوري اطلاعات 2,760,000 میلیون ریال و برای خدمات زيربنايي ارتباطات و فناوري اطلاعات در مناطق محروم، روستایي و كمتر توسعه یافته 4,800,000 میلیون ریال بودجه می گیرد.
شبکه ملی اطلاعات نیز بودجه مشخصی البته در ردیف های متفرقه دارد و مبلغ 7,395,000 میلیون ریال بابت توسعه زيرساخت هاي ارتباطات و فناوري اطلاعات و شبكه ملي اطلاعات بودجه در نظر گرفته شده است. البته در کنار بودجه زیرساختی شبکه ملی اطلاعات، بحث محتوای شبکه نیز بودجه دریافت کرده است. براین اساس، وزارت ارتباطات بابت توسعه دولت الكترونيكی، همراه و محتواي الكترونيكي شبكه ملي اطلاعات 3,100,150 بودجه می گیرد.
وزارت ارتباطات همچنین برای انجام وظايف حاكميتي درخصوص امور فركانس راديويي و ايجاد بازار رقابتي در بخش 4,700,000 میلیون ریال و اعتبارات موضوع ماده 56 قانون وصول برخي از درآمدهاي دولت 30,000 میلیون ریال بودجه می گیرد.
سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز از بودجه ردیف های متفرقه بی نصیب نمانده و بابت موضوع حق السهم سازمان 400,000 میلیون ریال بودجه می گیرد. بودجه ویژه ای هم برای اجراي طرح هاي زيرساختي و طرح هاي كلان فضاي مجازي كشور با تصويب و نظارت شوراي عالي فضاي مجازي در ردیف های متفرقه درنظر گرفته شده که میزان آن 1,033,500 میلیون ریال است. همچنین تحت عنوان طرح هاي كلان ملي فضاي مجازي كشور، برای مرکز ملی فضای مجازی 75,000 میلیون ریال بودجه در نظر گرفته شده است.
توازن منطقه اي و كاهش شكاف اطلاعاتي و ديجيتالي بين مناطق و استان هاي كشور و زيرساخت هاي ماهواره ها دیگر موردی است که وزارت ارتباطات برای آن 7,694,850 میلیون ریال بودجه دریافت می کند. ارتقای توانمندي فني-تجهيزاتي دفاتر ارتباطات و فناوري اطلاعات روستايي در استان های کشور نیز 800 هزار میلیون ریال و اجراي وظايف صيانتي اجتماعي و فرهنگي درخصوص ارتباطات و فناوري اطلاعات 1,000,000 بودجه دارد.
علاوه بر بودجه ای که وزارت ارتباطات برای توسعه دولت الکترونیکی دریافت کرده است، 450,000 میلیون ریال بودجه نیز بابت توسعه كاربرد فناوري اطلاعات در نظام اداري در نظر گرفته شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :