آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 196841
تاریخ انتشار : 15 آذر 1395 10:54
تعداد بازدید : 744

موفقیت ۹۵ درصدی اتحادیه‌ها در مبارزه با عرضه کالای قاچاق

روزبازارها و فروشگاه های مجازی بستر توزیع قاچاق هستند

عضو هیات رییسه اتاق اصناف ایران گفت: روزبازارها و فروشگاه های مجازی به دلیل نبود نظارت، بستر عرضه کالاهای قاچاق شده اند در حالی که اصناف قانونی نقشی در ورود کالای قاچاق ندارند.

اتاق اصناف- سیدمحمود هاشمی با بیان اینکه هیچ دستگاهی به اندازه اصناف به امور صنوف و مسایل مرتبط با کالاها اشراف ندارد، افزود: حدود سه میلیون بنگاه صنفی ۸۵۰ هزار بنگاه در عرصه تعمیر و نگهداری و۶۵۰ هزار واحد صنفی در بخش تولید و یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد دارای پروانه فعال هستند که نقشی در قاچاق کالا ندارند.
وی گفت: اصناف و بازاریان دارای صاحب و نشان هیچ گاه مبادرت به خرید یا فروش کالای قاچاق نمی کنند و در حال حاضر دست فروشان، روزبازارها، فروشگاه های مجازی و ماشین های سیار بستر توزیع کالای قاچاق هستند تا کالا را ارزان تر به دست مشتری برسانند.هاشمی اظهار کرد: موفقیت طرح مبارزه با قاچاق کالا نیاز به ایجاد زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری دارد و اعمال سیاست های نظارتی دقیق در مبادی ورودی لازم و ضروری است.
وی گفت: در صورتی که برخورد غیرسازمانی و غیرهدفمند در برخورد با کالای قاچاق صورت بگیرد بازار با چالش مواجه خواهد شد، اما این طرح به صورت هدفمند در حال انجام است و امکان رصد مستمر بازار را باید فراهم کنیم و به فکر رضایت مندی مصرف کنندگان و تحقق اهداف مبارزه با قاچاق کالا باشیم.هاشمی ادامه داد: در استان فارس مبارزه با قاچاق کالا اولویت بندی شده و ابتدا انبارهای کالا مورد رصد قرار می گیرند و اتاق اصناف با همکاری نیروی انتظامی و تعزیرات بازار را کنترل می کنند.
در همین حال رییس اتاق اصناف ایران از موفقیت ۹۵ درصدی اتحادیه ها و مدیریت راهبردی اتحادیه ها در مبارزه با عرضه کالای قاچاق خبر داد.
علی فاضلی در اجلاس اتاق اصناف با بیان واگذاری طرح مبارزه با قاچاق در سطح عرضه به اتحادیه ها که سبب ایجاد کمترین آسیب در این بخش شد افزود: ورود کسانی که اهلیت نداشتند برای اجرای این طرح در این بخش سبب گرانی 25 درصدی کالا در سطح بازار شد که با واگذاری مبارزه با عرضه کالای قاچاق به اتحادیه ها این تنش کاهش یافت.
وی با بیان نارضایتی دیگر تشکل ها از واگذاری این طرح به اتحادیه ها ادامه داد: در  اجلاس گردهمایی روسای تعزیرات حکومتی ضمن مخالفت با اتهامات مربوطه در خصوص قاچاق به اتحادیه ها، ثابت کردم که خیلی از این اتهامات در این بخش واقعی نیست.
وی تصریح کرد: سال 60 حجم قاچاق معادل 1.3 سال 70 برابر 2.1، سال 85 معادل 6 میلیارد و سال 92 به 25 میلیارد دلار رسیده است.
رییس اتاق اصناف ایران با بیان مجهول بودن علت رشد قاچاق در اقتصاد ایران گفت: واگذاری مبارزه با قاچاق در سطح عرضه به اتحادیه ها و اتاق های اصناف ممکن است به دلیل نداشتن ابزار، خیلی خوب عملیاتی نشده باشد؛ اما نزدیک به 90 تا 95 درصد در فعالیت این بخش موفقیت به همراه داشته است.فاضلی دیده نشدن اتحادیه ها را در نظام شهری از بزرگترین مشکلات این بخش دانست و افزود: واحدهای صنفی در شهر تهران باید به پایگاهی برای شورای شهر تبدیل شود زیرا این بخش محل حضور صاحبان شهر، یعنی اتحادیه های صنفی و تشکل های مردمی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :