آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 196846
تاریخ انتشار : 15 آذر 1395 10:58
تعداد بازدید : 714

چسبی که به جنگ استرس می رود

یک استارت آپ به تازگی یک چسب با قابلیت فناوری پوشیدنی تولید کرده اند که به کاربران کمک می کند نسبت به استرس خود هوشیارتر باشند و بتوانند آن را به خودی خود کنترل کنند.


Gizmag- آنهایی که دوست دارند بیشتر و سالم تر زندگی کنند معمولا توجه بیشتری به جسم خود دارند و همیشه از رژیم غذایی سالم استفاده می کنند و ورزش می کنند. مطالعات زیادی استرس را به برخی بیماری های جسمی و روحی از قبیل پیری زودرس ارتباط می دهند.مهندسان چسب هوشمندی ابداع کرده اند که به تشخیص و کنترل استرس در افراد کمک می کند. چسب Lief smart به گونه ای طراحی شده است که وقتی ضربان قلب و میزان تنفس مقدار بالای استرس را در فرد نشان می دهد، ورزش های آرام بخش را برای کاربر آغاز می کند.
تمام دستگاه های هوشمند کنترل کننده سلامت بدن، ضربان قلب را در هر دقیقه اندازه گیری می کنند. با وجود این، اندازه گیری های صورت گرفته به جای سنجش حالت روحی یا میزان اضطراب فرد، روی ارزیابی فعالیت جسمانی و تعداد کالری سوزانده شده تمرکز می کند. محققان در مطالعات اخیر، دقت کنترل ضربان قلب را با دستگاه های مچی اندازه می گیرند.
چسب Lief smart عملکرد متفاوتی دارد. در قسمت لایه خارجی سلیکونی و قابل انعطاف این چسب، یک ژیروسکوپ سه محوره و یک حسگر الکتروکاردیوگرام نهفته است که هر دوی این حسگرها به ثبت حرکت و ضربان قلب کمک می کنند.
این چسب زیر ماهیچه سینه ای و نزدیک به قلب قرار می گیرد؛ بنابراین راحت تر می تواند سیگنال های قوی تری از قلب دریافت کند. درواقع، این چسب روی ضربان قلب تمرکز می کند و آن را به چرخه های تنفسی (سرعت و تداوم نفس ها) ارتباط می دهد.
زمانی که فرد دچار استرس می شود، چسب شروع به ورزش دادن ماهیچه می کند که شامل حرکات لمسی است که لرزش های آرامی را ایجاد می کند و الگویی را در اختیار کاربر قرار می دهد که بتواند تنفس خود را در یک دوره سه دقیقه ای هماهنگ کند. سازندگان این چسب معتقدند که چنین حرکاتی ضربان قلب را به طور متوسط تا 140 درصد بهبود می بخشد.
چسب هوشمند Lief به منظور برقراری آرامش از طریق نرم افزاری که روی گوشی هایی مجهز به سیستم عامل های آندرویید و iOS عمل می کند. اطلاعاتی که روی این چسب ذخیره می شود، از طریق بلوتوث به گوشی ارسال می شود و سپس در قالب نمودار یا جدول در اختیار کاربر قرار می گیرد. افرادی که از نظر تفکر و موقعیتی فعال تر هستند، می توانند الگوهای شخصی یا ارتباطات ذهن و بدن را تشخیص دهند.
اگر چه این چسب هنگام بروز استرس کار خود را شروع می کند، اما کاربر نیز می تواند در هر زمانی یکی از چهار حرکت تعبیه شده در آن را برای تمرین تنفس انتخاب کند. باتری داخلی این چسب به گونه ای طراحی شده است که تا یک هفته قابل استفاده است و برای شارژ کامل تنها یک ساعت زمان نیاز دارد. هر نوع پوستی قادر به تحمل این چسب برای مدت زمان طولانی نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :