آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 196854
تاریخ انتشار : 15 آذر 1395 11:6
تعداد بازدید : 759

توصیه های پلیس فتا برای خرید اینترنتی امن

كلاهبرداران فضای مجازی و سارقان با استفاده از بی اطلاعی یا كم دقتی خریداران و مشتریان، خریدهای اینترنتی را با تهدیدات و آسیب هایی مواجه ساخته اند كه به گفته پلیس فتا در صورت رعایت نكات ایمنی و توجه به هشدارهای پلیسی می توانید از یك خرید امن به خصوص در ایام عید نوروز لذت ببرید.

پلیس فتا- اولین پیش فرض برای حقیقی و سالم بودن خدمات یك فروشگاه الكترونیكی ، این است كه كالا های مجاز ارائه می كند. بنابراین فروشگاه هایی كه كالاهای غیرمجاز به فروش می رسانند ، به احتمال بسیار بالا ، به قصد كلاهبر داری به وجود آمده اند.
 در هنگام تصمیم به خرید از فروشگاه های الكترونیكی ، از تجربه دوستان و آشنایان نزدیك در خصوص خریدهای آنلاین استفاده كنید و از فروشگاه هایی كه سابقه ارائه خدمات مطلوب دارند ، خرید كنید.  صفحاتی كه ناخواسته در برابر شما باز می شوند و حاوی تبلیغات فروش كالا ها وارائه خدمات هستند ، ممكن است تقلبی باشند و قصد كلاهبرداری داشته با شند.
 سعی كنید در هنگام خرید آنلاین ، با روش هایی نظیر گرفتن who is ازدامنه سایت فروشگاه ، یا جست وجو در انجمن هایی كه اعضای آن ها ، تجربیات خرید آنلاین خود را می نویسند ، از مدیر و گردانندگان فروشگاه ، احراز هویت كنید.
در هنگام خرید آنلاین و در زمانی كه پس از انتخاب كالا به درگاه پرداخت الكترونیكی بانك رهنمون می شوید . دقت كنید كه حتما آدرس صفحه درگاه پرداخت الكترونیكی ، متعلق به همان بانكی باشد كه آرم و لوگوی آن را در صفحه مشاهده می كنید.
در بعضی از مواقع كلاهبرداران با جعل صفحات درگاه پرداخت الكترونیكی بانك ها، شما را به صفحاتی هدایت می كنند كه آدرسی بسیار شبیه آدرس شبیه بانك اصلی دارند . در صورت بی دقتی خریدار و ورود اطلاعات كارت بانكی خود  شامل شماره كارت ، رمز عبور ،cvv2  و تاریخ انقضای كارت ، این اطلاعات را در سیستم خود ثبت كرده و عملا امكان هر گونه اقدامی را با حساب و موجودی قربانی دارند.
سیستم پرداخت الكترونیكی همه بانك ها از SSL وروش های مطمئن رمزنگاری استفاده می كند. دقت كنید كه در نوار آدرس كنار آدرس اینترنتی صفحه پرداخت بانك نماد یك قفل یا عبارت ://: https درج شده باشد. در غیر این صورت قطعا صفحه جعلی است و قصد به سرقت بردن اطلاعات كارت بانكی شما را دارد .
 در هنگام پرداخت الكترونیك وجه در مغازه ها از تحویل كارت عابر بانك و افشای رمز خود به افراد غیر خوداری کنید. این حق شماست كه كارت عابر بانك و اعتباری خود را خودتان به دستگاه POS بكشید و رمز آن را وارد كنید. 
در هنگام برداشت وجه از خودپردازها از تحویل كارت عابر بانك خود به افراد غیر خوداری کنید و در كنار دستگاه خودپرداز مراقب ترفندهای كلاهبرداران و سارقان باشید.
 در نگهداری از كارت های عابر بانك و اعتباری دقت و از نوشتن رمز عابر بانك روی كارت عابر بانك جداً پرهیز کنید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :