آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 196865
تاریخ انتشار : 15 آذر 1395 11:22
تعداد بازدید : 838

تاکید سیف بر حضور فعالانه بانک ها در بازار ارز آزاد

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه شبکه بانکی کشور باید نقش و جایگاه اصلی خود را در زمینه تصفیه مبادلات ارزی بازیابد، از آنان خواست حضور فعالانه ای در بازار ارز آزاد داشته باشند.


بانک مرکزی- ولی الله سیف در جلسه ای با تعدادی از مدیران عامل و مدیران بین الملل بانک‎ها با بیان اهمیت گسترش نقش بانک‎ها در ارایه خدمات ارزی افزود: بانک‎ها باید نقش اساسی و تاریخی خود را با توجه به گشایش‎های پسابرجام بازیابند و از روابط کارگزاری ایجاد شده علاوه بر گشایش اعتبارات اسنادی با ارز رسمی به توسعه این خدمات با ارز آزاد نیز مبادرت کنند.
سیف یادآور شد: بانک ها می توانند درآمدهای ارزی حاصل از صادرات کالاهای غیرنفتی و خدمات را از اشخاص حقیقی و حقوقی به نرخ آزاد خریداری کنند.
وی افزود: در مسیر جدیدی که به واسطه بخشنامه های بانک مرکزی پیش روی نظام بانکی قرار گرفته است، بانک ها می توانند با تقویت بخش عملیات ارزی خود، درآمدهای خوبی کسب کرده، ریسک عملیاتی فعالان اقتصادی را کاهش و پرداخت ها و معاملات خارجی مشتریان را ایمن کنند. رییس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه بانک ها باید نسبت به تقویت فعالیت ها در زمینه ارایه خدمات بانکی اقدام کنند، گفت: عملیات ارزی برای رونق بخشی به تولید و مبادلات و جلب سرمایه گذاری خارجی که فعالیت هایی پرسود و اشتغال زا هستند، می تواند در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی به صورت جدی موثر واقع شود؛ لذا بانک ها باید در این زمینه تلاش بیشتری را بکار گیرند. سیف نوسان‎های اخیر نرخ ارز را به طور عمده ناشی از تغییرات فصلی عنوان کرد و گفت: این نوسان‎ها در این فصل از سال همانند سال‎های گذشته به طور مقطعی اتفاق افتاده است؛ با این حال یکی دیگر از اصلی ترین دلایل آن را می توان در خروج عملیات ارزی مربوط به تجارت خارجی از بانک‎ها به سمت شبکه صرافی در دوران تحریم جست و جو کرد. سیف با اعلام آمادگی کامل بانک مرکزی برای تامین کسری ارز مورد نیاز بانک ها افزود: بانک مرکزی در نظر دارد کسری ارز مورد تقاضای بانک ها را تأمین کند و در این زمینه بانک ها می‎توانند با گشایش اعتبارات اسنادی با نرخ آزاد ارز فعالیت کنند و بانک مرکزی نیز از فعالیت آنها حمایت می کند. رییس کل بانک مرکزی از ابلاغ بخشنامه جدید ارزی این بانک در آینده نزدیک خبر داد و افزود: در این بخشنامه تامین ارز متقاضی برای واردات کالا و خدمات، تامین ارز برای تسویه اقساط تسهیلات ارزی اعطایی از محل منابع بانک عامل، تامین سهم الشرکه مشتریان برای اخذ تسهیلات ارزی از بانک عامل، کارمزد ارزی مطالبه شده از سوی کارگزاران بابت نقل و انتقالات ارزی و حواله ارزی مشتریان، برگشت سود سرمایه گذاری خارجی و اعتبارات فاینانس (تامین مالی) خودگردان مورد توجه قرار گرفته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :