آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 196921
تاریخ انتشار : 16 آذر 1395 10:32
تعداد بازدید : 985

شرایط کاری کارگران آمازون سخت و طاقت فرساست

زامبی های خسته با پاهای تاول زده

فروشگاه آنلاین آمازون در آستانه کریسمس شرایط دشواری در پیش دارد و کارگران این شرکت باید حجم عظیمی از سفارش ها را بسته بندی و راهی خانه های مشتریان کنند؛ آن هم با حساسیت هایی که این شرکت برای رساندن کالاها در کمترین فرصت ممکن دارد. اما آیا تا به حال با خود فکر کرده اید که کارگران چگونه این کارها را انجام می دهند؟

آنا- با نزدیک شدن به ایام کریسمس، کار برخی شرکت های خدماتی و فروشگاه های آنلاین رونق می گیرد و گاهی کارمندان و کارگران آن وقت سرخاراندن ندارند. در این میان، آمازون به عنوان یکی از بزرگ ترین فروشگاه های آنلاین دنیا، با سرعت سرسام آوری مشغول خدمت رسانی به مشتریان خود و ارسال بسته ها و هدایا به مقصد است.
کارگران این فروشگاه بزرگ اینترنتی در صورتی که در زمان بندی تعیین شده از سوی شرکت برای ارسال بسته های پستی کوتاهی کنند با جرایم انضباطی روبه رو می شوند. کارکنان آمازون تصویری از شرایط پراسترس کارخانه ارایه می دهند که قوانین آن با صداهای اخطار دستگاه ها اعمال می شود و به آنها یاد می دهد که کدام اقلام را جمع آوری کنند. بررسی های مخفیانه ای که از سوی اداره پست در این کارخانه صورت گرفته است، نشان می دهد:
زمان سخت گیرانه ای در انجام هر کار برای کارکنان آمازون تعیین شده است و هر کسی که نتواند این قانون را رعایت کند، با اقدامات انضباطی روبه رو خواهد شد.
با کارگران که زمان زیادی را هنگام وقت استراحت برای حمام کردن تلف کنند، طبق قوانین برخورد می شود.
کارگران آمازون یعنی یکی از بزرگ ترین فروشگاه های آنلاین دنیا که ارزش سهامی معادل 252 میلیارد دلار دارد، ساعتی 5/9 دلار دستمزد دریافت می کنند که تنها چند دلار بیشتر از حداقل دستمزد است.
کارمندان به اجبار باید ساعت ها و روزهای بیشتری را کار کنند و تغییرات شیفتی آنها بسیار محدود است.
در آمازون جو سوءظن و بی اعتمادی حاکم است و دستگاه های اسکن موجود در کارخانه به طور مدام کارگران را تحت نظر دارد که کجا می روند. علاوه بر این، دوربین های مداربسته انبار را کاملا زیر نظر دارد و تحت تدابیر امنیتی فعالیت می کند. پاهای کارمندان آمازون با توجه به اینکه روزی حدود 5/22 کیلومتر در انبار راه می روند، بیشتر وقت ها تاول زده است. کارمندان و کارگران آمازون مجبورند به مدت 9 روز پشت سر هم و روزانه بیش از 11 ساعت و نیم اقلام پستی را از قفسه ها جمع آوری و به دست صاحبان شان برسانند.
یکی از کارگران می گوید: «اینجا مدام تحت نظر هستیم و ما را با دوربین کنترل می کنند». کارگر دیگری معتقد است که وقتی وارد این انبار می شویم، مغزهای مان را پشت در می گذاریم و داخل می شویم. در اینجا ما تنها یک «زامبی» هستیم نه انسان. مقامات آمازون در این میان از ویژگی های کاری خود دفاع کردند و گفتند: ما محیط کاری مثبت و ایمن فراهم می کنیم. ایمنی و سلامت دائمی و موقت اعضای ما در اولویت ما قرار دارد. یکی از دلایلی که ما قادر به جذب افراد زیادی هستیم، ارایه موقعیت شغلی عالی و برقراری محیط شغلی مثبت و مناسب به همراه فرصت های مغتنم برای رشد این افراد است. طبیعتا در مدت کوتاهی مانده به آغاز کریسمس، فشار کار بالا می رود و از اعضا می خواهیم که ساعات بیشتری کار کنند اما در این میان، برای افرادی که قادر به اضافه کار نیستند، استثنا هم وجود دارد. دبیر کل کنگره اتحادیه معاملات (TUC) فرانسه می گوید: این نوع کار کردن در بریتانیای مدرن جایگاهی ندارد. باید با کارمندان مانند یک انسان رفتار کرد نه مانند ماشین. در ادامه بررسی موقعیت شغلی کارکنان آمازون، گزارشگری بعد از گذراندن مصاحبه اولیه و پنج ساعت آموزش، روز بعد کار خود را آغاز کرد. با وجود آنکه از او خواسته شده بود چهار روز در هفته کار کند اما در آموزش ها گفته شده بود که باید به طور اجباری پنج روز در هفته کار کند و به هر روز هم یک ساعت کاری اضافه می شد.
انبار Gourock متعلق به آمازون در محوطه ای به وسعت چهار زمین فوتبال قرار دارد و مملو از قفسه هایی است که ده ها هزار محصول متعلق به آمازون در آن ذخیره شده است. کارمندان آمازون با ورود به انبار باید تمام وسایل شخصی خود را از قبیل گوشی رها کنند و داخل قفسه بگذارند. البته استثناهایی هم وجود دارد که شامل بطری آب و کیف پول برای خرید غذا از رستوران می شود. کارگرانی که سفارش های مشتری ها را از قفسه جمع می کنند، با اسکنر دستی که دارند، در آغاز هر شیفت کاری مشغول به کار می شوند. کار آنها به گونه ای است که به آنها فهرست بیش از 230 قلم جنس داده می شود که باید طبق دستور و در زمان تعیین شده جمع آوری شوند. سپس این اقلام را با چرخ باربری به منطقه ای منتقل می شود که یک گروه تفکیک، محصولات را برای ارسال به دست صاحبانش، بسته بندی می کند. هر بار که اسکنر دستی صدا می دهد، یک قلم جنس جدید را برای جمع کردن از قفسه اعلام می کند. در این اسکنر، محل قرار گرفتن محصول و زمان مورد نیاز برای آوردن آن مشخص می شود که گاهی کارگر کمتر از هفت ثانیه برای پیدا کردن و آوردن آن محصول زمان دارد. اسکنر همچنین پیش از پر شدن چرخ باربری، تعداد اقلام باقی مانده را محاسبه و به کارگر اعلام می کند و زمان کلی برای جمع آوری آن را نیز نشان می دهد.
معمول ترین محصولاتی که در آمازون سفارش داده می شوند، کتاب، DVD، جواهرات، محصولات تزئینی و کالاهای برقی است. اسکنر دستی همچنین کارمندان و کارگران را نیز زیر نظر دارد و فعالیت آهسته یا همراه با مکث طولانی آنها را گزارش می دهد. کارگران آمازون روزانه 5/22 کیلومتر راه می روند و این در حالی است که یک پستچی اداره پست روزانه تنها 12 کیلومتر پیاده راه می رود. به همین دلیل بیشترین شکایت کارگران از زخم هایی است که در ناحیه پای آنها ایجاد می شود.
درحالی که یک پرستار در انگلیس هفته ای 37 ساعت و نیم کار می کند، ساعت کاری کارگران آمازون بین 40 تا 50 ساعت در هفته است.
گفتنی است که جف بزوس، مدیرعامل و مؤسس آمازون فروشگاه خود را از یک فروشگاه آنلاین برای فروختن کتاب آن هم در گاراژ خود در سیاتل و در سال 1994 آغاز کرد. تنها پس از گذشت شش ماه، خریداران کتاب های آمازون 3/2 میلیارد بار از وب سایت آمازون بازدید می کردند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :