آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 196922
تاریخ انتشار : 16 آذر 1395 10:33
تعداد بازدید : 889

براساس گزارش بانک مرکزی

80 درصد کارت های بانکی بی مصرف افتاده است

بر اساس آخرین آمار های ارایه شده توسط بانک مرکزی در تیرماه سال جاری، حدود ۳۴۴ میلیون از انواع کارت توسط بانک ها صادر شده است. این در حالی است که آمار برخی از بانک ها حتی طی ۱۸ ماه گذشته به روز رسانی نشده است، بنابراین به نظر می رسد تعداد کارت های صادر شده در حال حاضر بیشتر از آن چیزی است که در بخش داده های عملکرد بانک مرکزی ارایه شده است.


فناوران- گزارش بانک مرکزی در حالی حکایت از صدور 344 میلیون کارت داردکه طبق گزارش های شرکت شاپرک تنها حدود 63 میلیون از این تعداد کارت، فعال و تراکنش دار هستند به تعبیر دیگر تنها 18 درصد از کارت های بانکی در شبکه خرید استفاده می شوند.
شاید برخی از کارت ها در شبکه خودپرداز نیز به کار گرفته شوند؛ اما تجربه نشان می دهد که صاحبان کارت اغلب در خودپرداز از کارتی استفاده می کنند که برای انجام امور خرید نیز به کار می برند؛ لذا در یک فرآیند خوش بینانه می توان گفت تنها 20 درصد از کارت های بانکی صادر شده و در دست مردم مورد استفاده قرار می گیرد. البته تحلیل دیگر در این باب آن است که افراد از برخی کارت های تحت مالکیت خود در ماه های مختلف استفاده می کنند و به این معنی نیست که اصلا استفاده نمی کنند.

 سهم بانک ها از تعداد کارت های برداشت تراکنش دار 
بر اساس این گزارش از بین 63 میلیون کارت تراکنش دار، حدود 59 میلیون معادل 94 درصد از آنها کارت برداشت هستند. بیشترین تعداد کارت برداشت تراکنش دار متعلق به بانک ملی با حدود 14 میلیون کارت تراکنش دار است که حدود 24 درصد از کل کارت های برداشت تراکنش دار را تشکیل می دهد. بانک ملت نیز با حدود 9 میلیون کارت برداشت تراکنش دار، 15 درصد از این کارت ها را در اختیار دارد. این دو بانک به همراه بانک صادرات، 50 درصد از کل کارت های برداشت تراکنش دار را به خود اختصاص داده اند.
کمترین تعداد کارت برداشت متعلق به بانک های توسعه صادرات، خاورمیانه، صنعت و معدن، کارآفرین، گردشگری، سرمایه، ایران زمین، حکمت ایرانیان و دی است.
سرانه کارت های تراکنش دار به ازای خودپرداز بانک ملی بیشتر از دیگر بانک ها بوده و حدود 2200 کارت است. بانک ملت نیز به ازای هر خودپرداز حدود 1800 کارت تراکنش دار در کشور دارد. کم ترین سرانه نیز متعلق به بانک توسعه صادرات با سرانه حدود 200 کارت تراکنش دار به ازای هر خودپرداز است.

 سهم کارت های تراکنش دار از کارت های برداشت 
براساس این گزارش بیشترین تعداد کارت برداشت توسط بانک صادرات صادر شده که حدود 41 میلیون کارت است و حدود 35 میلیون فقره از این کارت ها هیچ تراکنشی نداشته اند. به عبارت دیگر تنها 6 میلیون معادل 15 درصد از کارت های صادر شده بانک صادرات تراکنش دار هستند. بانک ملت نیز حدود 35 میلیون کارت صادر کرده که تنها حدود 9 میلیون معادل 26 درصد از آنها تراکنش دار هستند. بیشترین سهم از کارت های برداشت تراکنش دار متعلق به بانک ملی است که از حدود 30 میلیون کارت، 15 میلیون معادل 50 درصد تراکنش دار هستند. در تحلیل این رفتار می توان گفت بانک هایی که کمتر از حد متوسط یعنی 18 درصد کارت دارای تراکنش دارند، در زمینه صدور کارت بیشتر باید دقت کنند.

 سهم کارت های تراکنش دار از کارت های اعتباری 
بر این اساس کارت های اعتباری تراکنش دار عمده بانک ها سهم بسیار کمی از کارت های اعتباری صادر شده را تشکیل می دهد. بیشترین تعداد کارت اعتباری توسط بانک صادرات صادر شده که حدود 370 هزار کارت است و تنها حدود 3800 کارت معادل یک درصد فعال هستند (تنها یک درصد از کل کارت های صادر شده). 
بیشترین سهم از کارت های اعتباری تراکنش دار متعلق به بانک پاسارگاد است که از حدود 13 هزار کارت صادر شده، 10 هزار کارت تراکنش دار هستند. بانک ملت نیز نزدیک به 35 هزار کارت اعتباری صادر کرده است که سهم کارت های تراکنش دار تقریبا صفر است.
عمده کارت های خرید و هدیه بانک ها تراکنشی ندارند. همچنین بیشترین کارت خرید توسط بانک ملت صادر شده که حدود 20 میلیون کارت است و تنها 238 هزار کارت فعال است. بانک صادرات ایران نیز حدود 18 میلیون کارت خرید صادر کرده است که حدود 3 میلیون کارت تراکنش دار است. سهم کارت های تراکنش دار خرید در بقیه بانک ها نیز بسیار جزیی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :