آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 196927
تاریخ انتشار : 16 آذر 1395 10:42
تعداد بازدید : 1194

وزیر ارتباطات مصوبه شورای عالی فضای مجازی را تشریح کرد:

کانالهای تلگرام با بیش از 5 هزار عضو باید مجوز بگیرند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جزییات مصوبه جدید شورای عالی فضای مجازی برای ساماندهی شبکه های اجتماعی و محتوای کانال های تلگرام را تشریح کرد.

فناوران- محمود واعظی دیروز در حاشیه همایش ملی فناوری اطلاعات و ارتباطات روستایی گفت: در آخرین جلسه شورای عالی فضای مجازی پیشنهادی مطرح شد مبنی بر اینکه کسانی که دارای کانال های مختلف در شبکه های اجتماعی با تعداد اعضای قابل توجه هستند، باید احراز هویت شوند.
وی تاکید کرد: این موضوع به این دلیل است که فعالیت های خبری و اطلاع رسانی در این کانال ها باید مورد استناد باشد تا مردم بتوانند به آنها اعتماد کنند؛ بر این اساس مقرر شد این فعالان شبکه های اجتماعی از یک مرجع مشخص مجوز فعالیت بگیرند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: بر این اساس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مسوول شد تا ظرف مدت یک ماه کمیته ای تشکیل داده و برای ساماندهی این شبکه ها آیین نامه تدوین کند.
واعظی با بیان اینکه ساماندهی انتشار محتوا در شبکه های اجتماعی تنها مربوط به کانال های تلگرام نمی شود، گفت: مقرر شده است در این آیین نامه ساز و کاری برای ساماندهی تمامی محتواهای منتشرشده در شبکه های اجتماعی که دارای اعضای قابل توجهی هستند، تدوین شود.
وی درباره الزام کانال های دارای بیش از 5 هزار عضو گفت: موضوعی که در شورای عالی فضای مجازی مورد بحث قرار گرفت، پیشنهاد ساماندهی کانال های با بیش از 5 هزار عضو بود، اما مصوبه ای برای این تعداد دیده نشده است و قرار بر این شد تا کمیته ای که از سوی وزارت ارشاد تشکیل می شود، درباره این رقم و جزییات دیگری از طرح احراز هویت و ساماندهی شبکه های اجتماعی و کانال های تلگرام تصمیم گیری کند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره همکاری با موتور جست وجوی روسی یاندکس در ایران نیز گفت: هیات مخابراتی روسی که از دو روز گذشته به تهران آمده و ملاقات هایی نیز با ما داشته است، درخصوص همکاری با ایران در حوزه های مختلف ارتباطی مذاکره کرده است و موضوع همکاری با موتور جست وجوی یاندکس در ایران نیز یکی از موضوعات مورد بحث و مذاکره بود، اما هنوز تصمیم روشن و قطعی در این زمینه اتخاذ نشده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در این همایش با بیان اتصال 25هزار روستا به اینترنت پرسرعت در کشور گفت: سال آینده 350 میلیارد تومان برای ارایه خدمات به روستاها کنار گذاشتیم و تصمیم قطعی داریم تا آن را عملی کنیم.
واعظی افزود: پس از انقلاب به روستاها توجه ویژه ای صورت گرفت که البته کافی نیست و باید بیشتر به این مناطق توجه کرد؛ چراکه همه علاقه مند به توسعه روستا هستند؛ اما محدودیت ها اجازه فعالیت نمی دهد. 
وی با بیان اینکه در دولت یازدهم تمام وزارتخانه ها، کارنامه خوبی در این زمینه از خود به جای گذاشته اند، افزود: کارنامه درخشان دولت و دستاوردهای به دست آمده، کمتر اطلاع رسانی شده به خصوص کارهای بزرگی در زمینه آب رسانی و گازرسانی به روستاها صورت گرفته است.
بالاترین مقام مسوول در حوزه ICT گفت: در سه سال گذشته که با محدودیت بودجه ای مواجه بودیم، حساب USO را تحت شعاع بخش های دیگر قرار ندادیم و اولویت نخست ما این بود که ارتباط تلفنی و روستاهای کشور را به پایان رسانده و خوشبختانه تمام روستاهای بالای 20 خانوار دارای ارتباط تلفنی هستند که در این دولت محقق شده است.
واعظی با بیان اینکه از زمان انقلاب، ارتباط رسانی به روستاها آغاز شده و در دولت های مختلف نسبت به آن پیگیری صورت گرفته است، گفت: آن سیستمی که در سال 59 ارتباط با روستاها را آغاز کرده، هم اکنون این کار را به اتمام رسانده به طوری که روستاهای بالای 20 خانوار نه تنها دارای ارتباط هستند؛ بلکه منازل آن هم تلفن واگذار شده است.
وزیر ارتباطات گفت: هدف دولت از بردن اینترنت به روستاها ارایه خدمات به روستاها بود. ضمن اینکه سلامت الکترونیکی، آموزش الکترونیکی و فعالیت های مرتبط با کشاورزی را از طریق شبکه ملی اطلاعات مد نظر قرار دادیم.
واعظی گفت: تاکنون بیش از 25 هزار روستا به اینترنت وصل شده اند و تا پایان دولت قصد داریم همه روستاهای بالای 15 خانوار به این خدمات دسترسی پیدا کنند. وی با بیان تخصیص بودجه حدود 300میلیارد تومان امسال برای ارتباط روستاییان افزود: سال بعد 350 میلیارد تومان بودجه در نظر گرفتیم و تصمیم قطعی داریم تا آن را عملی کنیم.
وی با بیان برگزاری جلسات با وزرای آموزش و پرورش، بهداشت و کشاورزی گفت: به توافق های خوبی در زمینه حل مشکلات بهداشتی و مساله سلامت با وزرای مربوط دست یافته ایم. 
واعظی در این خصوص به معرفی 5 هزار روستا از طرف وزارت بهداشت جهت ارایه خدمات پرداخت و گفت: تمام دستگاه های دولتی علاقه مند هستند از بستر ایجاد شده برای ارایه خدمات به روستاییان بهره برند و امیدواریم تا سال بعد آنچه طراحی کردیم را با توافق با دستگاه های مختلف اجرایی کنیم.
وزیر ارتباطات ارتقای زندگی در روستاهای کشور را اقدام دیگری برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها عنوان کرد و گفت: با سیاست های تشویقی در این خصوص همچون رونق کسب و کار در روستاها، تولیدات کشاورزی و معرفی مناطق گردشگری اقدام کرد. 
واعظی با بیان ساماندهی اقتصاد روستا افزود: توجه به محصولات روستایی و کوتاه کردن دست واسطه ها با عرضه مستقیم محصولات، موجب شکوفایی اقتصاد روستاها می شود.
واعظی خواستار تلاش در این راستا شد و نقش استانداران در این زمینه را مهم برشمرد و گفت: بدون کمک و توجه استانداران، بخشداران و فرمانداران نمی توان به موفقیت دست یافت.
وی ادامه داد: بردن خدمات به روستا و فرهنگ سازی جهت استفاده صحیح از امکانات باید در داخل هر استان بر اساس ویژگی های مختلف قومی نژادی و فرهنگی همان منطقه ساماندهی شود و استانداران در این خصوص نقش مهمی بر عهده دارند.
در این مراسم، با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و استانداران تهران، خراسان شمالی، اردبیل، کردستان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی از سند نقشه راه توسعه خدمات الکترونیکی در مناطق روستایی و کمتر توسعه یافته  و تمبر آن رونمایی شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :