آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 196944
تاریخ انتشار : 16 آذر 1395 11:18
تعداد بازدید : 640

تکلیف گمرک برای استرداد ۱۵ روزه حقوق ورودی برخی کالاها

دولت در لایحه بودجه سال ۹۶ گمرک را مکلف کرده تا ظرف مدت ۱۵ روز نسبت به استرداد حقوق ورودی کالاهایی که در تولید و بسته بندی کالای صادراتی مصرف می شوند، اقدام کند.

ایسنا- در بند ب تبصره ۷ ماده واحده لایحه قانون بودجه سال ۱۳۹۶ آمده است گمرک جمهوری اسلامی ایران موظف است نسبت به استرداد حقوق ورودی کالاهای وارداتی از همان مواد و قطعات وارداتی موضوع مواد ۶۶ تا ۶۸ قانون امور گمرکی مصوب ۲۲ آبان ماه ۱۳۹۰ ظرف مدت ۱۵ روز از محل تنخواه دریافتی از خزانه که تا پایان سال تسویه می کند، اقدام کند.
براساس این بند از تبصره هفت گمرک باید مبلغی را به صورت تنخواه از خزانه دولت دریافت کرده و در مدت مشخص شده حقوق ورودی کالاهایی را که در مواد ۶۶ تا ۶۸ قانون گمرکی آمده است، به درخواست کننده مسترد کند.
به این ترتیب پس از پرداخت این حقوق در زمان مشخص شده، گمرک موظف است تنخواه دریافتی از خزانه را تا پایان سال ۹۶ تسویه کند.
براساس ماده ۶۶ قانون امور گمرکی، حقوق ورودی اخذ شده از عین کالای وارداتی که از کشور صادر می شود و مواد کالاهای مصرفی و لوازم بسته بندی خارجی به کار رفته یا مصرف شده در تولید، تکمیل یا بسته بندی کالای صادر شده با رعایت این قانون و آیین نامه اجرایی آن با ماخذ زمان ورود کالا باید به صادرکننده مسترد شود.
در تبصره یک این ماده آمده است کالاهایی که به منظور صادرات به مناطق آزاد یا مناطق ویژه اقتصادی حمل می شود، چنانچه برابر قوانین و مقررات از این مناطق صادر شود، مشمول مقررات استرداد خواهد شد. تبصره سه این ماده نیز می گوید که استرداد می تواند توسط اشخاصی غیر از واردکننده کالاهای مذکور نیز درخواست شود.
در ماده ۶۷ این قانون نیز ذکر شده است که به منظور تسهیل شناسایی و انطباق کالا و مواد وارداتی به کار رفته در کالای صادراتی، صادرکننده باید همزمان با تسلیم اظهارنامه صادراتی، موضوع استرداد را با قید شماره پروانه ورودی مربوطه به گمرک صدوری اعلام کند و گمرک موظف است تشریفات ارزیابی کالای صادراتی را به طور کامل انجام دهد و نتیجه را در ظهر اظهارنامه صادراتی قید کند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :