آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 1974
تاریخ انتشار : 19 مهر 1390 19:55
تعداد بازدید : 722

تحقق آینده نگری استیو جابز

موبایل از رایانه های شخصی پیشی می گیرد

بررسی ها نشان می دهد که تا پایان سال جاری فروش دستگاه های موبایل، تلفن های همراه هوشمند و تبلت ها از فروش رایانه های شخصی بیشتر شود چشم اندازی که استیو جابز از سال ها قبل وقوع آن را پیش بینی کرده بود.

مهر- پیش بینی‌های بانک سرمایه گذاری آمریکایی «مری لینچ» نشان می‌دهد که تا پایان سال 2011 برای اولین بار فروش تلفن‌های همراه هوشمند و تبلت‌ها از فروش رایانه‌های شخصی بیشتر خواهد شد.
آنچه را که اکنون در حال وقوع است مدت‌ها قبل استیو جابز پیش بینی کرده بود. امروز پدر «آیفون» و «آی‌پد» درگذشته است اما فروش تلفن‌های همراه هوشمند و تبلت‌ها آماده است تا از فروش رایانه‌های شخصی بیشتر شود.
هفته نامه انگلیسی «اکونومیست» در مقاله ای با اعلام اینکه این عبور تاریخی به معنی یک چرخش فناورانه و اجتماعی است، نوشته است: اکنون زمانی فرا رسیده است که گجت‌های دیجیتالی موبایل از رایانه‌های شخصی پیشی گیرند.
با وجود این، اکونومیست خاطر نشان کرده است که رایانه‌های شخصی درحال انقراض نیستند. به طوری که امسال در سراسر دنیا 350 میلیون از این دستگاه‌ها به فروش رفته است.
باوجود این، اگر در 30 سال اخیر رایانه‌های شخصی در اشکال مختلف مهم‌ترین (و در یک دوره طولانی تنها) ابزار ارتباطات دیجیتالی بودند، آینده نشان می‌دهد که خویشاوندان الکترونیکی کوچک‌تر و  قابل حمل‌تر این دستگاه پدیدار خواهند شد.
این دستگاه‌ها راحت‌تر در دست جای می‌گیرند و به خاطر بی‌سیم بودن راحت‌تر حمل می‌شوند.
رایانه شخصی همان طور که از نامش پیداست یک دستگاه «شخصی» بود، اما با یک تلفن همراه هوشمند و یا یک تبلت که به جای اینکه بر روی میز گذاشته شوند به راحتی در دست و یا در جیب نگه داشته می‌شوند یک رابطه تقریبا صمیمی ‌را داریم و خواهیم داشت.
به اعتقاد اکونومیست، این ویژگی همراه بودن توانسته است تحولی در روش تعامل ما با این دستگاه‌ها ایجاد کند، تا جایی که با گذشت زمان ما خواهیم توانست همانند یک گفت‌وگوی رو در رو با انسان‌ها، از طریق این دستگاه‌ها با خود آنها گفت‌وگو کنیم و بیش از همیشه به آنها وابسته خواهیم شد، همان طور که در گذشته به رادیو، تلویزیون و رایانه‌های شخصی وابسته بودیم.
در سال 1993 در دنیا تنها 100 میلیون رایانه شخصی وجود داشت؛ این رقم در سال 2008 به یک میلیارد رسید؛ اما پیش بینی می‌شود که در سال 2020  بیش از 10 میلیارد دستگاه موبایل (تلفن‌های همراه هوشمند و تبلت‌ها) در سراسر دنیا وجود داشته باشند.
این هفته نامه انگلیسی در پایان گزارش خود نتیجه می‌گیرد که پیشی گرفتن تلفن‌های همراه هوشمند و تبلت‌ها از رایانه بازتاب یک تغییر بزرگ دیگر در دنیای فناوری دیجیتال است. درحقیقت، در طول سالیان متمادی بیشترین توسعه رایانه‌های شخصی مرهون نیروهای مسلح و شرکت‌های بزرگ فناوری بود.
این دو حوزه، اختراعات و کشفیات انجام شده در این عرصه را انجام می‌دادند، از آنها استفاده می‌کردند و تنها پس از دستکاری و تغییر، آنها را برای استفاده عمومی ‌عرضه می‌کردند.
این درحالی است که انتظار می‌رود در 10 سال آینده زمین کشت کشفیات و اختراعات بزرگ در عرصه فناوری دیجیتال، خود بازار مصرف همگانی باشد و تنها زمانی که این اختراعات از سوی عموم مردم با استقبال مواجه شدند می‌توانند به فضاهای پیچیده‌تری چون نیروهای مسلح و شرکت‌های بزرگ راه یابند.
به زبانی ساده، نگاه آینده نگرانه استیو جابز که بسیار جلوتر از زمان خود بود امروز در حال تبدیل شدن به واقعیت است. افسوس که دیگر نیست تا آن را هدایت کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :