آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 197852
تاریخ انتشار : 29 آذر 1395 11:37
تعداد بازدید : 615

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران:

تنها ۲۰ درصد اختراعات به مرحله تجاری سازی می رسند

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران درباره برنامه های حمایتی صندوق گفت: درصدد هستیم تا از انجام مطالعات تیمی دانش آموزان برای پرورش ایده و تبدیل آن به محصول حمایت کنیم.

مهر- نصرت الله ضرغام در حاشیه نمایشگاه هفتدهمین نمایشگاه هفته ملی پژوهش در جمع خبرنگاران گفت: ما همواره در راستای حمایت های از دانشگاهیان و پژوهشگران اقداماتی انجام داده ایم اما اخیرا برنامه دوم خود را آغاز کردیم تا از ظرفیت بالقوه و بالفعل فناوری و نوآوری در کشور استفاده کافی شود.
وی افزود: ظرفیت های بالفعل همان حمایت شده ها توسط صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوارن بوده که در حال حاضر این حمایت ها گسترده تر شده است.
ضرغام درباره برنامه دوم صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران عنوان کرد: ما درصدد هستیم تا در طی تفاهم نامه ای که با وزارت آموزش و پرورش منعقد کرده ایم، از دانش آموزان حمایت کنیم.
وی با بیان اینکه این حمایت ها از نوع حمایت های بالقوه صندوق به شمار می روند، ادامه داد: حمایت از پژوهش سراهای دانش آموزی، حمایت از انجام مطالعات تیمی دانش آموزان، کمک به آنها برای ایده پردازی و تبدیل ایده به محصول و درنهایت ثبت اختراعات شان برنامه دوم ما در صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران است.
وی گفت: البته از هم اکنون دانش آموزان با مقوله کارآفرینی آشنا می شوند.
وی همچنین گفت: در سال گذشته از ۴۸ همایش و ۱۷۱ کارگاه آموزشی حمایت کردیم که در این راستا ۳ هزار و ۷۰۰ نفر آموزش دیدند؛ در اصل با این کارگاه ها و همایش ها سطح دانش مردم افزایش می یابد.وی درخصوص حمایت از اختراعات توسط صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران گفت:  ۱۱ هزار و ۵۰۰ اختراع در کشور به صورت سالانه ثبت می شود؛ ما به طور میانگین از ۵۰ اختراع حمایت می کنیم.ضرغام افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون ۲۱۰ اختراع دریافت کردیم که بخشی از آنها مصوب می شوند تا در خارج از کشور ثبت شوند.
به گفته وی، تنها ۲۰ درصد از این اختراعات به مرجله تجاری سازی می‎رسند.
وی با بیان اینکه از ۲۱۰ اختراع تقریبا می توانیم ۸۰ اختراع را به تصویب برسانیم، گفت: در سال گذشته از ۶۰ اختراع حمایت کردیم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :