آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 197947
تاریخ انتشار : 30 آذر 1395 10:44
تعداد بازدید : 1200

استفاده از توان شرکت های دانش بنیان در حوزه فضایی

رییس مرکز ملی فضایی با بیان اینکه نقش کاربری فضا در اقتصاد بسیار مهم است، از راه اندازی شرکت های دانش بنیان مسلط بر کاربری های فضا در اقتصاد خبر داد.

ایرنا- منوچهر منطقی افزود: حوزه فضایی کشور در حال حرکت در دو مسیر است؛ یکی حرکت در مسیر قبلی که بحث ماهواره برها و پایگاه پرتاب ماهواره است و دیگری کاربری فضایی که بحث خیلی مهم است.
وی ادامه داد: موضوعی که الان باید روی آن تمرکز و کار شود، این است که بعد از فرستادن ماهواره به فضا چگونه می توانیم از اطلاعات ماهواره در بخش های مختلف اقتصادی استفاده کنیم، به طور مثال برخی از کشورها برای کنترل منابع آب، آبیاری قطره ای را با ماهواره کنترل می کنند و می بینیم میزان آب مصرفی آن ها معادل میزان آب مصرفی یکی از استان های ما؛ اما میزان صادرات به اندازه کل صادرات ایران است.
منطقی گفت: استفاده از ماهواره درحال حاضر در هواشناسی، برداشت ذخایر از معادن، حفاظت از لوله های نفت و گاز، خشکسالی، کشاورزی و غیره علمی تر و دقیق تر انجام می شود.
وی یادآور شد: با توجه به اینکه کشورمان دارای فناوری فضایی است و باید خیلی خوب از آن استفاده کند، یکی از حوزه ها بخش کاربری فضا در اقتصاد است.
وی درخصوص فعالیت های انجام شده درزمینه کاربرد فضا در اقتصاد افزود: این امر نیاز به اطلاع رسانی خوب دارد، پروژه های متعدد در بخش های مختلف تعریف کرده ایم و کار در این زمینه شروع شده است.
منطقی افزود: کاربران در بخش کاربری فضا در اقتصاد، دولتی اما کسانی که این کار را انجام می دهند عمدتا بخش خصوصی هستند؛ درحال حاضر یک طیف از شرکت های دانش بنیان در این زمینه درحال راه اندازی هستند که برکاربری های فضایی در اقتصاد تسلط داشته و این کاربری ها را برای نهادهای مختلف اجرا می کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :