آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 197950
تاریخ انتشار : 30 آذر 1395 10:55
تعداد بازدید : 632

تقویت تعامل اتاق اصناف با کمیسیون اقتصادی مجلس

در نشست رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با رییس اتاق اصناف ایران، مهم ترین مسایل مرتبط با اصناف و بازاریان بررسی شد.

اتاق اصناف- فاضلی، رییس اتاق اصناف گفت: بر اساس صراحت قانون نظام صنفی، کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ناظر بر اجرای قانون نظام صنفی است و اتاق اصناف ایران بزرگ ترین تشکل صنفی کشور است که حوزه اجرای این قانون است.
علی فاضلی افزود: ضروری است ارتباط تنگاتنگی بین اتاق اصناف ایران با کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به صورت منظم برقرار باشد و علاوه بر حضور نماینده اتاق در موضوعات مرتبط ذینفع اتاق، جلسات منظم فی مابین نیز صورت گیرد.
رییس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه قانون بودجه سال ۹۶ کل کشور هم اکنون در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است، گفت: در موارد مختلف اتاق های تعاون و بازرگانی از بودجه های دولتی بهره مند هستند اما به رغم اینکه وظایف متعدد و سنگینی از سوی قانونگذار به اتاق اصناف ایران تکلیف شده است، از لحاظ اختصاص بودجه، توجهی به اتاق های اصناف کشور نشده است .
فاضلی ادامه داد: ضروری است در کمیسیون اقتصادی و کمیسیون تلفیق ردیفی برای تخصیص بودجه به منظور انجام وظایف اتاق اصناف ایران گنجانده شود. اکنون ۸۴۰۰ اتحادیه صنفی و ۴۰۰ اتاق اصناف برای نظارت و بازرسی به عنوان تکلیف که دولت بر دوش آنها قرار داده است،  از هیچ بودجه ای بهره مند نیستند .
وی گفت: در بررسی قانون برنامه توسعه پنج ساله ششم توجهی به اتاق اصناف ایران نشده است، پیشنهادات متعددی هم به دولت و هم به مجلس ارایه شده اما هیچ کدام در کمیسیون تلفیق به سرانجام نرسید . این پیشنهادات پیرامون حضور اتاق اصناف ایران در کنار دو اتاق دیگر برای کمک به تصمیم سازی در دولت در حوزه اقتصاد غیردولتی بوده که لازم است در فرصت باقیمانده این اتفاق ممکن شود .
فاضلی افزود: طرح های بسیاری در حوزه اتاق اصناف ایران که جنبه ملی داشته است، به دلیل سوء تفاهم در کمیسیون اقتصادی، مجلس، دولت یا عدم همراهی مورد انتظار کند پیش می رود، ازجمله طرح چابک سازی تشکل ها، نصب صندوق های مکانیزه و … که محل هجمه رسانه ها به اتاق اصناف شده است و ضروری است تا کمیسیون اقتصادی توجه ویژه ای به این موضوعات داشته باشد .
فاضلی گفت: اصناف قابلیت های زیادی در اقتصاد دارند که فعال کردن این ظرفیت ها نیازمند بودجه است؛ اما اصناف تاکنون از بودجه نداشته خود در زمینه های مختلف ازجمله کنترل بازار استفاده کرده است. ما به عنوان اتاق اصناف ایران می توانیم در واگذاری امور دولت به بخش خصوصی، برخی فعالیت ها را انجام دهیم و مثلا بخشی از پژوهش های مورد نیاز دولت درخصوص اصناف را برعهده بگیریم.
رییس اتاق اصناف ایران افزود: در خصوص تجارت نوین باید در قانون نظام صنفی، مواد قانونی جدید دیده شود یا مواد قانونی گذشته متضاد با آن حذف شود.
فاضلی افزود: پیشنهادات اتاق اصناف ایران در خصوص اصلاح قانون نظام صنفی تا یک ماه آینده به کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ارایه خواهد شد.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: اتاق اصناف ایران متناسب با نقش و جایگاه خود ارتقا نیافته و باید این اتفاق با تلاش اتاق و کمک مجلس و دولت هرچه سریع تر محقق شود.
محمدرضا پورابراهیمی با بیان اینکه کمیسیون اقتصادی مجلس ارتقای جایگاه اتاق اصناف ایران در حوزه اقتصاد غیردولتی را نیاز فوری و ضروری حال حاضر کشور می داند، افزود: کمیسیون اقتصادی از تمامی پیشنهادات در این راستا از جمله تدوین قوانین جدید یا بازنگری در اصلاح قانون نظام صنفی استقبال می کند.
وی افزود: اتاق اصناف ایران باید مانند اتاق های بازرگانی و تعاون در نظام برنامه ریزی کشور دیده شود و در برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مورد توجه قرار گیرد.
پورابراهیمی ادامه داد: اتاق اصناف ایران به عنوان بخش خصوصی واقعی نقش مهمی در نظام اقتصادی کشور دارد و به عنوان بزرگ ترین تشکل غیردولتی کشور لازم است در تمامی قوانین مورد توجه قرار گیرد.
وی گفت: مسوولیت اقتصاد خرد کشور قطعا با اصناف است و این حوزه باید ارتباط سازمان یافته با حوزه اقتصاد کلان کشور داشته باشد و هر گونه موانع بر سر راه این رابطه برداشته شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :