آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 197952
تاریخ انتشار : 30 آذر 1395 10:58
تعداد بازدید : 718

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی:

ارایه خدمات بانکی روی سیم کارت تا پایان سال محقق می شود

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی از آماده سازی زیرساخت موردنیاز برای بانکداری بر بستر تلفن همراه خبر داد و گفت: در این شیوه که با شبیه سازی کارت های بانکی انجام می شود، سیم کارت های مشتریان جای کارت های بانکی را می گیرد.

فناوران- مهرماه امسال بود که شرکت ارتباطات سیار ایران از تفاهم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و بانک مرکزی برای ارایه خدمات بانکداری و پرداخت الکترونیکی بر بستر تلفن همراه با همکاری همراه اول و شرکت خدمات انفورماتیک خبر داد. براساس این تفاهم نامه و با ایجاد زیرساخت های لازم، شرایطی برای اپراتورهای تلفن همراه فراهم می شود تا مشترکان تلفن همراه بتوانند به امکانات «سرویس امضای امن همراه»، «فضای رمزینه روی سیم کارت برای ذخیره داده های عام»، «فضای رمزینه روی سیم کارت برای مجازی سازی کارت بانکی»، «سرویس کیف پول الکترونیکی همراه روی سیم کارت» و «زیرساخت تبادلات مالی مبتنی بر ان.اف.سی»  دسترسی داشته باشند.فناوری NFC یا ارتباط حوزه نزدیک، شیوه ای است که در آن وسیله ارتباطی بی سیم بین دو دستگاه در مجاورت همدیگر است که در فاصله های کوتاه (حداکثر چند سانتی متر) کاربرد دارد.امروزه تعداد گوشی هایی که از تراشه NFC استفاده می کنند و این سامانه را پشتیبانی می کنند، روزبه روز در حال افزایش است؛ زیرا در این شیوه اطلاعات به صورت کد شده بین دو وسیله رد و بدل می شود.
پیش از آن نیز محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفته بود: به‎زودی کاربران ایرانی می توانند به واسطه طرح پول الکترونیکی که با همکاری بانک مرکزی پیگیری می شود، از تلفن همراه خود به عنوان یک کارت بانکی استفاده کنند.
 شبیه سازی کارت های بانکی روی سیم کارت
حالا ناصر حکیمی، مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی با بیان اینکه این طرح در قالب پروژه مشترکی بین بانک مرکزی و اپراتورهای تلفن همراه و بر مبنای قواعد بین المللی در دست انجام است تا بتوان کارت های بانکی را روی سیم کارت های تلفن همراه شبیه سازی کرد، می گوید: شبیه سازی روی گوشی های تلفن همراه، روی سیم کارت ها و نیز شبیه سازی روی ابر (رایانش ابری) سه شیوه مرسوم در دنیا برای این کار است. 
رایانش ابری مدلی بر پایه شبکه های رایانه ای مانند اینترنت است که الگویی تازه برای عرضه، مصرف و تحویل خدمات رایانشی (شامل زیرساخت، نرم افزار، بستر، و سایر منابع رایانشی) با به کارگیری شبکه ارایه می کند.
حکیمی در این باره با بیان اینکه با توجه به اینکه گوشی های تلفن همراه توسط سازندگان بین المللی تولید می شود که گاهی ارتباطات تجاری مستقیمی در داخل کشور ندارند، شیوه نخست برای شبیه سازی روی گوشی های مشتریان در داخل کشور منتفی است و دو شیوه دیگر جزو برنامه های موردنظر به شمار می رود، توضیح می دهد: یکی از این برنامه ها، شبیه سازی کارت های بانکی روی سیم کارت است که پروژه مشترکی در این زمینه بین زیرمجموعه بانک مرکزی یعنی شرکت خدمات انفورماتیک و اپراتورهای تلفن همراه پیگیری می شود.
حکیمی گفت: با این کار و از طریق نرم افزارهایی (اپلیکیشن) که بانک ها، شرکت های ارایه کننده خدمات پرداخت  و دیگر شرکت ها طراحی می کنند، می توان تراکنش های کارتی را بدون استفاده از کارت فیزیکی و با استفاده از گوشی و سیم کارت انجام داد. زیرساخت این کار آماده شده و تا پایان سال عملیاتی می شود.
 امنیت بالاتر در فناوری جدید
مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی درباره امنیت پرداخت ها در این شیوه نیز گفت: این شیوه نسبت به کارت های کنونی بانکی که «مگنتی» است، امنیت بیشتری دارد.
حکیمی اظهار داشت: در شیوه ارایه خدمات بانکی روی سیم کارت مشتریان، تراکنش ها روی سیم کارت تعبیه می شود که مطابق با استانداردهای بین المللی بوده و از امنیت بالایی نسبت به شیوه کنونی برخوردار است.
وی درباره اینکه آیا فراگیری این طرح نیازمند تغییر پایانه های فروشگاهی است، اظهار داشت: لزوماً نیازی به این کار نیست و می توان از پایانه های فروشگاهی کنونی با استفاده از نرم افزارهای نوین بهره برداری کرد.
به گفته حکیمی، پایانه های فروشگاهی می توانند از طریق فناوری های مختلفی چون ارتباطات نزدیک (NFC)، دوربین یا بارکدهای دو بعدی و نظایر آن با اپلیکیشن یا سیم کارت مشتری تراکنش را انجام دهند.

 هزینه بالای تعویض کارت
مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی گفت: برای اجرای طرح بانکداری الکترونیکی روی تلفن همراه، تغییر نرم افزار لازم است و دیگر نیازی به سخت افزار جدید نیست. یکی از مسایل اصلی در اجرای این طرح این است که تعویض کارت هزینه بالایی دارد.
وی افزود: مهم ترین مزیت این طرح استفاده از زیرساخت های موجود با حداقل سرمایه گذاری و سیم کارت هایی است که مردم روزانه از آن استفاده می کنند. کل زیرساخت این کار در بستر گواهی دیجیتال بانک مرکزی انجام می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :