آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 197953
تاریخ انتشار : 30 آذر 1395 10:59
تعداد بازدید : 720

هولوگرام جانشین داشبورد BMW می شود

خودروسازی BMW آلمان طرحی نو را برای آینده سیستم اطلاع رسانی داخل اتومبیل ارایه داده است که می تواند جایگزین روش های سنتی ارتباط راننده با خودرو شود.

Engadget- BMW یا به نامی که معمولا می شناسیم بی ام و، یکی از شناخته شده ترین خودروسازان جهان است که معمولا طرح و ایده ای را بدون درنظر گرفتن امکانات ارایه نمی دهد. برخی از طرح های این شرکت مانند حسگرهای پیش بینی کننده و حسگرهای سرعتی که در سال 2015 ارایه شدند، اکنون در مدل های سری 7 و سری 5 این خودرو نصب می شوند و برخی دیگر مانند ایده موتورسیکلتی که تعادلش را حفظ می کند و راکبش در امنیت کامل است، شاید تا چند سال دیگر عملی شوند اما معمولا عملی می شوند. این شرکت در آخرین طرح تکنولوژی خود ایده ای را برای نمایشگاه CES2017 آماده کرده که شاید داخل خودرو را برای همیشه تغییر دهد.
بیش از یک قرن از عمر خودروها می گذرد و تقریبا در تمام این دوران درجه ها و نمایشگرهای مختلف مکانیکی یا نهایتا دیجیتالی، وضعیت موتور و دیگر بخش ها را به راننده اطلاع می دادند اما این وضعیت رو به تغییر است. 
بی ام و تصمیم گرفته است روی ایده نمایشگرهای هولوگرافی برای ارتباط راننده با خودرو کار کند. در این طرح یک هولوگراف صفحه تنظیمات و اطلاعات را در کنار فرمان یا روی آن در ارتفاعی همسطح با فرمان تشکیل می دهد و دوربین حسگر حرکت انگشت، دستورات و حرکات دست راننده را تشخیص داده و به آن واکنش نشان می دهد. در کنار این سیستم، یک حسگر قدرتمند تشخیص هوا نیز فعال است تا کارایی دقیق سیستم را 
تضمین کند.
دو چیز در ارایه این طرح هنوز نامشخص است: یکی اینکه چنین تکنولوژی که هنوز هم بسیار گران قیمت است، چه زمانی به خط تولید بی ام و وارد می شود و دیگر اینکه استفاده از این طرح در خودرو تا چه اندازه امن است؟ می دانیم که صفحات لمسی روی کنسول که اکنون در تمام خودروها کاربرد دارد، حواس راننده را پرت می کند و می تواند منجر به تصادف شود؛ اما هولوگرام و نوری که از تشکیل تصویر معلق ایجاد می شود، می تواند بسیار خطرناک تر باشد. شاید بی ام و نخستین هولوگراف ها را روی خودروهای بیشتر هوشمند خود نصب کند؛ اما باید منتظر نمایشگاه CES باشیم تا نخستین نمونه این طرح را در آنجا ببینیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :