آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 198022
تاریخ انتشار : 1 دی 1395 10:43
تعداد بازدید : 1006

بازار گیرنده‌های دیجیتال در دست وطنی‌ها

فقط 370 دستگاه وارد کشور شده است

اگرچه بازار خرید و فروش کالاهای صوتی و تصویری و به ویژه تلویزیون، سینمای خانگی و دستگاه های ساندبار در ماه های گذشته به شدت بی رونق بوده است؛ اما گویا دستگاه های گیرنده دیجیتال بازاری گرم و پرمخاطب دارند.


مریم عسگری
البته بیشتر تلویزیون های موجود در بازار ایران،  مجهز به گیرنده دیجیتال هستند، اما با توجه به این موضوع که همچنان برخی از کاربران از تلویزیون های قدیمی استفاده می کنند، گیرنده های دیجیتال بازاری پررونق دارند.
فعالان بازار و کارشناسان در این زمینه می گویند: با وجود عرضه تلویزیون هایی که این گیرنده ها را در دل خود جا داده اند، بازار این کالا همچنان سر پاست و مخاطبان خود را دارد. ضمن اینکه برندهای گوناگونی در این زمینه فعالیت می کنند و تنوع برند و مدل درباره این کالا در بازار زیاد است.
فعالان بازار می گویند: یکی از دلایل ادامه حیات گیرنده های دیجیتال در بازار قیمت ارزان آنهاست؛ ضمن اینکه تمامی کاربران، تلویزیون های جدید مجهز به گیرنده های دیجیتال در اختیار ندارند و به همین دلیل برای خرید این گیرنده ها به بازار مراجعه می کنند. برخی نیز بر این باورند که تی کاربران تلویزیون های جدید به دستگاه های مجزای گیرنده دیجیتال علاقه مند هستند و تمایل دارند یک نمونه از این گیرنده ها را در خانه داشته باشند.
به گفته کارشناسان،  قيمت مناسب گیرنده های دیجیتال (حدود 80 تا 150هزار تومان و به ندرت بالاتر) باعث شده است بیشتر افراد از اين كالا استقبال کنند. ايکس ويژن، مارشال و فراسو فروش بالاتري نسبت به ساير برندها در بازار دارند. این موضوع که تولیدات وطنی بخش عمده نیاز بازار را تامین می کنند نیز موجب قوت این بازار شده است. به طوری که حجم واردات این کالا به کشور به شدت کاهش یافته است.
بر اساس گزارش گمرک حمهوری اسلامی ایران، نه ماهی که از سال 95 گذشته است، حدود 557 کیلوگرم گیرنده دیجیتال وارد بازار شده است که با احتساب وزن یک و نیم کیلوگرم برای هر دستگاه، حدود 370 دستگاه در نه ماه گذشته از مبادی رسمی وارد کشور شده است.
این درحالی است که نیاز بازار به این دستگاه بسیار بیشتر از این رقم است. کارشناسان با رد کردن فرضیه قاچاق در بازار گیرنده های دیجیتال می گویند: حضور قدرتمند نمونه های ایرانی موجب شده است بازار داخلی نیازی به واردات در این زمینه احساس نکند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :