آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 198026
تاریخ انتشار : 1 دی 1395 10:50
تعداد بازدید : 1265

کلاهبرداری رایانه ای حبس و شلاق دارد

یک قاضی دیوان عدالت اداری گفت: قانون گذار، کلاهبرداری رایانه ای را شفاف تعریف نکرده است با این حال مجازات یک تا پنج سال و در برخی موارد شلاق را برای این نوع از جرایم تعیین کرده است.


مهر - محمدرضا پورقربانی، قاضی دیوان عدالت اداری و مدرس مرکز آموزش قوه قضاییه گفت: جرم رایانه ای جرمی است که در آن اطلاعات و نرم افزارهای رایانه ای موضوع جرم واقع شوند یا سیستم رایانه ای وسیله ارتکاب جرم قرار گیرد. به عبارت دیگر می توان گفت جرم رایانه ای شامل تمام جرایمی است که به نوعی رایانه در آن ها ایفای نقش می کند.
وی افزود: قانون گذار کلاهبرداری رایانه ای را هم به طور شفاف مورد تعریف قرار نداده است چون در گاهی اوقات شاهد این هستیم که قانون گذار هراس دارد از اینکه تعریفی ارایه دهد و آن تعریف جامع یا مانع نباشد. در نتیجه قانون به تعریف بعضی از جرایم نپرداخته و نمی پردازد و صرفا به ذکر مصادیق آن بسنده می کند و این دکترین هستند که این گونه جرایم را تعریف می کنند.
پورقربانی گفت: قانونگذار مصادیق جرایم رایانه ای را که مستند قانونی آن در ماده ۱۳ قانون جرایم رایانه ای مصوب سال ۱۳۸۸ است، بیان کرده است و در حال حاضر تحت عنوان یکی از فصول قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات ماده ۷۴۱ مطرح 
می شود.
وی ادامه داد: تعریفی که می توان از کلاهبرداری رایانه ای ارایه کرد، عبارت است از وارد کردن تغییر یا ایجاد وقفه در داده ها یا برنامه های رایانه ای یا دیگر مداخلات نسبت به پردازش داده ها که خواه موجب ضرر اقتصادی و خواه موجب از دست دادن اموال می شود و تصرف آن ها با قصد کسب منفعت امتیاز اقتصادی غیرقانونی برای خود یا دیگری است.
این حقوق دان با بیان اینکه کلاهبرداری رایانه ای سوءاستفاده مالی از رایانه است، گفت:دایره آن وسیع تر از کلاهبرداری سنتی است و رفتار فیزیکی کلاهبرداری رایانه ای همان طور که ذکر شد، سوءاستفاده یا استفاده غیرمجاز از طریق داده پیام هاست. این رفتار می تواند در قالب افعال تمثیلی نظیر ورود و توقف داده پیام و غیره متجلی شود و موضوع آن هم شامل منافع، خدمات و امتیازات مالی است.
پورقربانی در پاسخ به اینکه آیا شروع به جرم کلاهبرداری هم عملی مجرمانه تلقی می شود و مجازات دارد یا خیر، گفت: در کلاهبرداری سنتی قانون گذار برای شروع به جرم کلاهبرداری مجازات پیش بینی کرده و گفته است مجازات این جرم حبسی است که حداقل از یک سال کمتر نخواهد بود. ولی در ماده ۱۳ قانون جرایم رایانه ای و ماده ۷۴۱ قانون مجازات اسلامی قانون گذار برای شروع جرم رایانه ای مجازاتی به صورت علی حده پیش بینی نکرده است.
وی افزود: مجازات جرایم رایانه ای از یک تا پنج سال حبس است که مجازاتش درجه ۵ محسوب می شود و شروع به جرم هم بر اساس ماده ۱۲۲ بند پ حبس تعزیری یا شلاق یا جزای نقدی درجه ۶ را در پی خواهد داشت. جزای نقدی درجه ۶ هم بیش از ۲۰ میلیون ریال و تا ۸۰میلیون ریال است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :