آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 198048
تاریخ انتشار : 1 دی 1395 11:27
تعداد بازدید : 847

ضعف زیرساخت های قانونی مانع اجرای بانکداری الکترونیکی

رییس سازمان فناوری اطلاعات بانک قرض الحسنه رسالت درباره مشکلات بانکداری الکترونیک گفت: در حال حاضر سیستم بانکی ایران از بانکداری الکترونیکی روز دنیا بهره مند است اما زیرساخت های لازم آن در کشور وجود ندارد.

فناوران - هوشنگ پوررنجبر افزود: ما از نظر تکنولوژی و انجام خدمات الکترونیکی فاصله کمی با دنیا داریم؛ اما مشکل ما بر سر وضع قوانین و بسترهای لازم برای اجرای این خدمات در کشور است.
وی توضیح داد : مهم‎ترین مشکلی که با آن مواجه هستیم، ضعف قوانین و مقررات در این زمینه است. پیش از این تمام معاملات و خدمات بانکی به صورت فیزیکی و رو در رو انجام می شد و قوانین خاص خود را می طلبید؛ اما امروزه که بیشتر خدمات بانکی به صورت الکترونیکی انجام می شود، نیازمند قوانین و مقررات جدید است که متاسفانه سیستم بانکی کشور فاقد این قوانین است. به عنوان مثال امضای دیجیتال در قوانین کشور ما مورد قبول نیست، در حالی که در تمام دنیا استفاده از امضای دیجیتال روندی مرسوم است.به گفته رییس سازمان فناوری اطلاعات بانک قرض الحسنه رسالت، نبود پایه اطلاعاتی شهروندان یکی دیگر از مشکلاتی است که باعث شده تا این نوع بانکداری در کشور ما کارآیی لازم را نداشته باشد.
وی ادامه داد: نبود اطلاعات لازم افراد برای انجام فعالیت های الکترونیکی باعث ایجاد خلل در روند فعالیت ها می شود که اگر این امر اصلاح نشود، به طور جدی با مشکل مواجه خواهیم شد.
پوررنجبر گفت: ضعف فرهنگی و امنیتی از دیگر مشکلات این سیستم است. به نظر من باید هرچه سریع تر این امر اصلاح شود؛ زیرا تا زمانی که مردم اعتماد لازم برای استفاده از این سیستم را نداشته باشند، نمی توانیم شاهد رواج آن در کشور باشیم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :