آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 198504
تاریخ انتشار : 7 دی 1395 11:11
تعداد بازدید : 1481

وعده دبیر شورای عالی فضای مجازی:

برای کانال هایی که احراز هویت نشوند برنامه داریم

دبیر شورای عالی فضای مجازی در پاسخ به انتقادات درباره غیرعملیاتی بودن احراز هویت مدیران کانال های تلگرامی اعلام کرد: اگر این کانال ها احراز هویت نشوند، تمهیدات خاصی اندیشیده شده تا از قواعد خاصی پیروی کنند.

فناوران- ابوالحسن فیروزآبادی درباره تعداد کانال های تلگرامی اعلام کرد: بین 150 تا 160 هزار کانال تلگرامی به زبان فارسی داریم که یازده هزار مورد از این کانال ها بالای 5 هزار عضو دارند.
رییس مرکز ملی فضای مجازی ادامه داد: در تابستان به دلیل اوقات فراغت نسل جوان و همچنین مناسبات مختلف مثل ایام محرم و صفر تعداد کانال ها افزایش پیدا می کند.
وی با بیان اینکه متاسفانه عمده کاربران ایرانی عضو شبکه های اجتماعی و پیام رسان های خارجی هستند و در تلگرام حدود 24 میلیون عضو ایرانی فعالیت دارند، گفت: به همین دلیل شورای عالی فضای مجازی اخیرا تصمیم گرفت تا هویت دارندگان کانال های بالای 5 هزار عضو به دلیل تأثیرگذاری اجتماعی، فرهنگی، سیاسی را مشخص کند در غیر این صورت برخلاف قانون عمل کرده اند و با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد.
رییس مرکز ملی فضای مجازی با بیان طراحی سامانه ثبت نام مدیران کانال های تلگرامی گفت: احراز هویت صاحبان کانال از طریق سامانه ای انجام می شود که تا چند روز آینده با همکاری وزارت ارشاد راه اندازی خواهد شد.
وی ادامه داد: در این سایت دارندگان کانال مشخصات خود را اعلام می کنند تا مردم با مراجعه به آن به صورت مطمئن از کانال ها استفاده کنند.
فیروز آبادی همچنین به تصمیم گیری برای روند ثبت نام صاحبان کانال های ضد دین و برخلاف ضوابط قانون و شرع و همچنین کانال هایی با مدیریت افراد ضد انقلاب پرداخت و گفت: در مراحل بعدی ثبت نام اگر این کانال ها احراز هویت نشوند، تمهیدات خاصی اندیشیده شده تا از قواعد خاصی پیروی کنند. 
دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره پیشرفت شبکه های اجتماعی و پیام رسان های داخلی گفت: بحث توسعه شبکه ارتباطی در سال های اخیر باعث افزایش تعداد اعضای شبکه های اجتماعی شده است و عمده فعالیت این اعضا در چند شبکه خارجی مثل تلگرام، اینستاگرام و واتس اپ خلاصه شده که این موضوع نیاز به راه اندازی شبکه های داخلی را بیشتر نشان می دهد.
فیروز آبادی گفت: خوشبختانه به دلیل موضع گیری های اخیر مسوولان و دغدغه آن ها در شبکه های اجتماعی, فضای داخل کشور برای ارتقای شبکه های داخلی فراهم شده تا جایی که اکنون 10 شبکه اجتماعی و پیام رسان داخلی فعالیت می کنند اما نیاز به توجه بیشتر دارند.

 آمار دقیق شورا
در همین حال رییس پژوهشگاه فضای مجازی کشور نیز روز گذشته در حالی از فعالیت 11 هزار کانال تلگرامی فارسی با بیش از 5 هزار عضو خبر می دهد که هنوز تردیدهای زیادی در موفقیت دولت برای ساماندهی این کانال ها وجود دارد.
مسعود اسدپور با بیان اینکه نزدیک به 170 هزار کانال فارسی در شبکه اجتماعی تلگرام فعالیت می کند، گفت: رشد سریع شبکه های اجتماعی و فراگیری آن در  دنیای امروز  تاثیر چشمگیری بر ارتباطات اجتماعی گذاشته و همین امر باعث شده تا جامعه به الزامات و قوانین جدید در فضای مجازی نیاز پیدا کند.
وی با بیان اهمیت شناسایی کانال های فعال در شبکه های اجتماعی و ثبت آنها به عنوان یک رسانه رسمی در کشور گفت: در حال حاضر از میان 170 هزار کانال تلگرامی فارسی زبان بیش از 11 هزار  و 10 کانال دارای بیش از 5 هزار عضو هستند. کانال های تلگرام روزانه به طور متوسط حدود یک میلیون و 500 هزار مطلب منتشر می کنند که در مجموع بین 5/2 تا 3 میلیارد بازدید را طی روز رقم می زنند.
اسدپور با بیان اینکه هر کاربر ایرانی تلگرام به طور متوسط در 13 کانال عمومی عضو است و روزانه نزدیک به 100 مطلب در این کانال ها مطالعه می کند، گفت: از کانال های فعال در شبکه اجتماعی تلگرام 32 کانال بالای 500 هزار عضو و 7 کانال نیز بیش از یک میلیون عضو دارند که نشان می دهد این کانال ها تاثیر اجتماعی بسیار بالایی دارند.
رییس پژوهشگاه فضای مجازی کشور گفت: اگرچه تلگرام به تنهایی سرانه مطالعه کشور را بالا برده و امر اطلاع رسانی را سرعت داده و کم هزینه کرده؛ اما با توجه به اینکه بیشتر کانال های پربازدید در حوزه سرگرمی و خبر فعالیت می کنند، سطح مطالعه، سطح نازلی است و نشان می دهد برای استفاده صحیح از حجم عظیم وقت آزاد و پتانسیل موجود، باید فرهنگ سازی گسترده ای صورت گرفته و با آموزش مناسب، مهارت های رسانه ای کاربران افزایش یابد. در این صورت آفات استفاده از این شبکه ها کاهش یافته و کارکرد این شبکه ها از کاربردهای محدود سرگرمی و فوق برنامه به کاربردهای جدی تر و متنوع تر مانند حوزه های آموزشی، تربیتی، علمی، اقتصادی، خدماتی و مهارت افزایی گسترش خواهد یافت.
وی با بیان تاثیر شبکه ملی اطلاعات بر ایجاد فضای مجازی سالم و مفید در کشور اعلام کرد: شورای عالی فضای مجازی با تصویب الزامات شبکه ملی اطلاعات، موجبات ایجاد ارتباطات سالم و مفید در فضای مجازی را فراهم کرده است که به زودی با راه اندازی کامل آن شاهد بهبود فضای ارتباطی کشور در دنیای مجازی خواهیم بود.

 تردید در عملیاتی شدن طرح شورا
در حالی دبیر شورای عالی فضای مجازی وعده برخورد با کانال هایی که احراز هویت نشوند را می دهد که از اعلام چگونگی برخورد با این کانال ها خودداری کرد.
چندی پیش معاون دادستان کل کشور با بیان اینکه مصوبه الزام کانال های خبری پرکاربر به دریافت مجوز در اجرا با مشکلاتی مواجه خواهد بود، گفت: وقتی وزارت ارتباطات نتوانسته کانال های ضد انقلاب، تروریستی و دین ستیز را در تلگرام فیلتر کند، چگونه می خواهد با کانال هایی که صرفا گناهشان عدم دریافت مجوز است، برخورد کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :