آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 198505
تاریخ انتشار : 7 دی 1395 11:11
تعداد بازدید : 1441

وزیر ارتباطات آخرین هشدار را داد:

میلیون سیم کارت بی هویت از پنج شنبه یک طرفه می شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات رسما اعلام کرد از نهم دی ماه، خطوط سیم کارت های بی هویت یک طرفه می شود.

فناوران-   طرح ساماندهی سیم کارت های بی نام و نشان از نیمه سال 93 با اجرای  فاز اول آغاز شد. در فاز اول دریافت کد ملی و اطلاعات هویتی مالکان سیم کارت ها از طریق سامانه اپراتور ها صورت گرفت. در این مرحله بود که افرادی صاحب تعداد زیادی سیم کارت مشخص شدند. حتی فردی در اصفهان شناسایی شد که 20 هزار سیم کارت به نام او ثبت شده بود. نکته بد ماجرا اینجا بود که در بسیاری از موارد مالکان سیم کارت از اینکه این تعداد شماره به نام شان ثبت شده، بی اطلاع بودند و این در حالی است که در عمل مسوولیت قانونی هر گونه تخلف با مالک سیم کارت است.
یک گاه مهم دیگر راه اندازی سامانه ای از سوی رگولاتوری بود که از طریق آن مالکان سیم کارت متوجه می شدند چه تعداد سیم کارت به نام شان است. این موضوع هرچند تا حدود زیادی مشکل سوءاستفاده از اطلاعات اشخاص برای سیم کارت را حل کرده است، اما همچنان بیش از 5 و نیم میلیون سیم کارت بی هویت در کشور زنگ می خورد.
سرانجام به صاحبان سیم کارت تا دی ماه مهلت داده شد تا به احراز هویت سیم کارت خود بپردازند، اما از آنجا که این طرح پیش تر نیز اجرا شده بود، برخی این موضوع را مطرح می کردند که این بار نیز وزارت ارتباطات با این سیم کارت ها مماشات کند. اما وزیر ارتباطات روز گذشته به صراحت اعلام کرد سیم کارت های بی هویت یک طرفه خواهند شد.
 آخرین هشدار
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه مالکان سیم کارت هایی که هنوز هویتشان را ثبت نکرده اند تا نهم دی ماه برای ثبت آن فرصت دارند، گفت: طی نزدیک به سه هفته گذشته بیش از چهار میلیون سیم کارت تعیین هویت شده است که برای مشارکت مالکان نزدیک به 6 میلیون سیم کارت دیگر خوش بین هستم.
محمود واعظی در حاشیه آیین رونمایی از تمبر یادبود سردار سرافراز سرلشکر پاسدار شهید حسین همدانی و تجلیل از خانواده های معظم شهدای مدافعان حرم در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت ثبت اطلاعات سیم کارت های بدون هویت گفت: در همه دنیا هر کسی از هر خدمتی استفاده می کند، هویتش معلوم است چه مالک سیم کارت، تلفن یا دریافت کننده خدمتی باشد؛ اما ازآنجاکه در گذشته این موضوع ساماندهی نشده بود و سیم کارت ها بدون حساب و کتاب فروخته می شد، از این سیم کارت های بدون هویت خلاف های قابل توجهی چون قاچاق و مزاحمت هایی انجام شده بود.  وی با بیان اینکه از یک سال قبل تلاش کردیم تا ثبت هویت ها را ساماندهی کنیم، افزود: حدود 50 میلیون سیم کارت ساماندهی شد و نزدیک به 10 میلیون سیم کارت باقی ماند که بیشتر از آن کسانی بود که بیش از 20 تا 30 سیم کارت به اسم شان بود و آنها برای ثبت هویت شان نمی آمدند؛ بنابراین موضوع در شورای عالی فضای مجازی مطرح شد که برای ثبت اطلاعات هویت مالکان سیم کارت ها یک ماه فرصت دادند که از طریق همان شماره ها با پیامک اطلاع رسانی کردیم.
 وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه تاکنون طی نزدیک به سه هفته گذشته مالکان بیش از 4 میلیون سیم کارت اطلاعات شان را ثبت کرده اند، گفت: درواقع فقط می خواهیم بدانیم که سیم کارت ها متعلق به چه افرادی هستند که مردم از آن استقبال کردند و تا نهم دی ماه برای ثبت اطلاعات مالکان سیم کارت های بی هویت زمان باقی است. 
وزیر کابینه دولت یازدهم با اظهار خوشبینی نسبت به همکاری نزدیک به 6 میلیون مالک سیم کارت باقی مانده برای مشارکت گفت: بعد از اتمام این مدت برای مدتی سیم کارت های بی هویت را یک طرفه می کنیم اما مالکیت این سیم کارت ها از میان نمی رود و تنها ارتباط آنها قطع می شود تا زمانی که هویت و اسناد آنها ثبت شود.
 ضرورت حفظ روحیه جهادی در وزارت ارتباطات 
وی همچنین پیرامون برگزاری آیین رونمایی از تمبر یادبود شهید سردار همدانی و تجلیل از خانواده شهدای حرم در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: فکر می کنیم اگر قرار است این نظام استوار بماند, در هیچ زمانی نمی توانیم راه، فداکاری، ایثارگری، آرمان ها و اندیشه های شهدا برای ما زنده نماند.
وی ادامه داد: به همین جهت در طول سال چندین برنامه داریم تا این اندیشه بین جوان ها زنده ماند و بین ما که این دوران را دیدیم، یادآوری باشد تا فراموش نکنیم که اگر امروز ما هستیم و این نظام برقرار است و امنیت در کشور حکم فرماست، به خاطر همین اندیشه هاست که که می تواند ما را نگه دارد. 
واعظی با بیان ضرورت حفظ روحیه جهادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در داخل وزارت ارتباطات و شرکت های تابعه فکر می کنم همواره روحیه جهادی و روحیه بسیجی وجود داشته باشد تا ما بتوانیم به آرمان های بلند انقلاب در این حوزه برسیم.
 رونمایی از تمبر سردار همدانی
در این مراسم با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، از تمبر یادبود سردار سرافراز سرلشکر شهید حسین همدانی رونمایی شد.
براساس این گزارش دیروز دوشنبه از تمبر یادبود سردار سرافراز سرلشکر شهید حسین همدانی با  حضور محمود واعظی،  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین حسین دهقان، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رونمایی شد.
در این مراسم که در سالن شهید قندی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور خانواده  شهید حاج حسین همدانی و خانواده شهدای مدافع حرم  برگزارشد، از خانواده این عزیزان تجلیل شد .
 این مراسم به همت بسیج وزارت ارتباطات و فناوری اطاعات و همچنین بسیج ادارات برگزار شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :