آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 198508
تاریخ انتشار : 7 دی 1395 11:17
تعداد بازدید : 1438

سازمان انرژی اتمی به نامه دادستانی درباره استاکس نت پاسخ داد

معاون قضایی دادستان کل کشور در امور فضای مجازی از پاسخ سازمان انرژی اتمی به نامه دادستانی کل مبنی بر پیگیری حمله سایبری به تأسیسات و تشکیلات هسته ای خبر داد.


تسنیم - عبدالصمد خرم آبادی در رابطه با مطالبه رهبر معظم انقلاب مبنی بر پیگیری حمله سایبری استاکس نت به تأسیسات و تشکیلات هسته ای جمهوری اسلامی افزود: از نظر حقوقی در مواردیکه حقوق عمومی مورد تعرض قرار می گیرد، در وهله اول وظیفه طرح دعوا برعهده نهادی است که اموال عمومی مورد تعرض را دراختیار دارد و دادستانی کل کشور در اجرای ماده 290 قانون آیین دادرسی کیفری به عنوان مدعی العموم و مدافع حقوق عمومی مکلف به پیگیری و نظارت بر روند احقاق حق از طریق مراجع ذیصلاح داخلی، خارجی و یا بین المللی است. بر همین اساس دادستانی کل کشور از سازمان انرژی اتمی خواسته است که به وظیفه خود درخصوص طرح دعوا اقدام کند و دادستانی موضوع حمله سایبری به تاسیسات اتمی کشور را با جدیت پیگیری خواهد کرد.
معاون قضایی دادستان کل کشور در امور فضای مجازی اظهار کرد: حمله سایبری به تاسیسات اتمی کشور بر اساس مواد 737 و 739 قانون مجازات اسلامی، (مواد 9 و 11 قانون جرایم رایانه ای)، ماده 17 قانون سازمان انرژی اتمی ایران، قانون مجازات اخلال گران در صنایع، و معاهدات بین المللی مربوط به استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای جرم محسوب می شود.
خرم آبادی گفت: تمام کشورهای پیشرفته دنیا تخریب و اخلال در سامانه های کامپیوتری از طریق ویروس و نرم افزارهای مخرب را جرم انگاری کرده اند، بنابراین از دیدگاه حقوقی زمینه پذیرش چنین دعاوی در مراجع قضایی خارجی و بین المللی وجود دارد و مسوولان ذیربط باید این موضوع را با سرعت و اهتمام بیشتری به سرانجام برسانند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا سازمان انرژی اتمی به نامه دادستانی کل پاسخ داده یا خیر؟ افزود: سازمان انرژی اتمی پاسخ نامه دادستانی کل کشور را داده و اعلام کرده است که در رابطه بااین موضوع جلسات متعددی در معاونت حقوقی و امور بین الملل آن سازمان تشکیل شده و مذاکراتی نیز با نهادهای ذیربط بعمل آمده و مقرر شده سازوکارهای لازم برای تعیین نحوه اقامه دعوی درمراجع قضایی بین المللی و داخلی در کمیته ای با محوریت وزارت امورخارجه ومشارکت سازمان انرژی اتمی, مرکز امور حقوقی ریاست جمهوری و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی مشخص شده و نتیجه را به دادستانی کل کشور اعلام کنند.
معاون دادستان کل کشور اضافه کرد: سازمان انرژی اتمی در این نامه پاسخ داده که قرار شده یک سری اقدامات با کمک معاون حقوقی ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه انجام و نتیجه نهایی به دادستانی کل کشور اعلام شود.
بر اساس این گزارش، رهبر معظم انقلاب در دیدار با کارگزاران نظام در بیست و پنجم خرداد با اشاره به حمله سایبری آمریکا به تاسیسات هسته ای ایران بیان داشتند: «این استاکس نت که 2 سه سال قبل از این فرستادند داخل تشکیلات سایبری جمهوری اسلامی، می توانست تمام تشکیلات [هسته ای] ما را از بین ببرد؛ این کار، جنایت است؛ یعنی یک جنایت شناخته شده بین المللی است و می توان گریبان صاحبان این جنایت را در دادگاه های بین المللی گرفت؛ متأسفانه ما نگرفتیم.»


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :