آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 198514
تاریخ انتشار : 7 دی 1395 11:27
تعداد بازدید : 743

استفاده از یادگیری ماشینی برای تحلیل صدای خفاش ها

کسانی که در خانه حیوان نگه می دارند، خیلی دوست دارند بدانند که چه در مغز آنها می گذرد. آنها معمولا کارهای خاصی انجام می دهند و صداهای خاصی در می آورند تا حس شان را منتقل کنند؛ مثلا زمانی که مریض، عصبانی یا گرسنه می شوند. اما همیشه صاحبان شان معنی این سروصداها یا حرکات را به درستی متوجه نمی شوند. در این باره هم فناوری های مدرن به کمک انسان ها آمده اند.

آنا- گروهی از دانشمندان ادعا کرده اند که با استفاده از فناوری یادگیری ماشینی توانسته اند صداهای نوعی خفاش به نام خفاش میوه خوار مصری را تحلیل کنند. یادگیری ماشین (Machine learning) یکی از شاخه های وسیع و پرکاربرد هوش مصنوعی است که به تنظیم و اکتشاف شیوه ها و الگوریتم هایی می پردازد که براساس آنها کامپیوترها و سیستم های رایانشی توانایی یادگیری پیدا می کنند.
هدف یادگیری ماشین این است که کامپیوتر (در کلی ترین مفهوم آن) بتواند به تدریج و با افزایش داده ها کارایی بهتری در انجام وظیفه موردنظر پیدا کند. گستره این وظیفه می تواند از تشخیص خودکار چهره با دیدن چند نمونه از چهره موردنظر تا فراگیری شیوه گام برداری روبات های دو پا با دریافت سیگنال پاداش و تنبیه باشد.
دانشمندان معتقدند یادگیری ماشینی می تواند نقش کلیدی در درک صداهای حیوانات داشته باشد. آنها به مدت 75 روز مداوم حرکات و صداهای خفاش ها را تحت نظر گرفتند و ثبت کردند. سپس بر اساس نوع صداهایی که آنها در حین صحبت تولید می کردند، جدایشان کردند.
اطلاعات به دست آمده را به کامپیوتر وارد کردند و در اختیار الگوریتم یادگیری ماشینی قرار دادند تا این الگوریتم مشخص کند که صداها به کدام خفاش ها مربوط می شود. دانشمندان ادعا می کنند که این الگوریتم با دقت 71 درصد کار می کند و درباره تحلیل تعاملات خفاش ها دقت آن 61 درصد و در نتیجه نهایی 41 درصد شد.
یوسی یورل، یکی از پژوهشگران این گروه تحقیقاتی در این باره گفت: به این نتیجه رسیدیم که تفاوت هایی در صداهای بم و زیر خفاش ها وجود دارد که هر صدا برای زمان و شرایط مورد استفاده قرار می گیرد. نتایج تحقیقات ما نشان داد که بسیاری از صداهای تولید شده توسط این خفاش ها، معانی مختلفی دارند و اطلاعات زیادی را دربر می گیرند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :