آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 198516
تاریخ انتشار : 7 دی 1395 11:37
تعداد بازدید : 1414

تکذیب آثار منفی پارازیت بر سلامت

نایب رییس مجلس با رد تاثیر مخرب پارازیت ها بر سلامت افراد، گفت: اگر مسوولان ادعای تازه ای در این باره دارند، در کمیسیون بهداشت حاضر شوند و مستندات خود را ارایه دهند.

خانه ملت - مسعود پزشکیان نایب رییس مجلس با یادآوری اظهارات معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت مبنی بر تاثیر پارازیت ها در ابتلا به سرطان، افزود: در مجلس گذشته مسوولان مربوطه گزارش هایی در زمینه نقش پارازیت ها بر سلامت افراد به کمیسیون بهداشت و درمان ارایه کردند که این گزارش همه ادعاها مبنی بر تاثیرگذاری پارازیت ها در بروز سرطان ها را رد می کرد.
نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: بر اساس گزارش های مذکور مستندات و شواهدی مبنی بر سرطان زا بودن پارازیت ها وجود ندارد اما اگر حرف و ادعای تازه ای در این زمینه وجود دارد درخواست می شود تا مسوولان در کمیسیون بهداشت حضور یابند و این مستندات را ارایه دهند.
این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: تا زمانی که صحت ادعای تاثیر پارازیت ها بر سلامت افراد مشخص نشود نمی توان از مسوولان مربوطه سوال کرد اما اگر مدارکی چنین اظهاراتی را اثبات می کند باید ارایه شده تا بتوان پیرامون آن وارد عمل شد و از مسوولان پرسش هایی را مطرح کرد.
روز گذشته در همین رابطه سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا با اظهارنظر ملک زاده معاون وزارت بهداشت در خصوص تأثیر پارازیت ها و ایجاد سرطان را تأیید می کنید یا خیر، گفت: اظهارنظرهایی در خصوص تأثیر پارازیت بر ایجاد سرطان باید مستدل باشد. امواج ماهواره، تلویزیون و موبایل نیز شامل این پارازیت ها می شود به همین دلیل باید کار وسیعی انجام شود؛ برای انتساب یک مسأله به علتی خاص نیاز به مطالعات چندین ساله وجود دارد ضمن اینکه برای انجام این مطالعات باید شاهد و گروه کنترل هم داشته باشیم. باید در نظر داشت اثرات مضر پدیده های جدید منحصر به سرطان نیست و ما در مداخلات جدید باید ایمن بودن را ثابت کنیم.
حریرچی افزود: شواهد کافی یعنی تأثیر مثبت بین عامل تهدیدکننده و سرطان وجود دارد و می توان تأثیر عوامل مخدوش کننده را با اطمینان حذف کرد و باید برای اظهارنظر بتوانیم هر دو این موارد را با اطمینان اعلام کنیم.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: مثلاً آلاینده ها، استرس و پارازیت همگی در ایجاد سرطان مؤثر هستند اما برای اینکه اعلام کنیم هر کدام از این موارد چه میزان و چند درصد در ایجاد سرطان نقش دارند باید مطالعات  وسیع و شواهد کافی انجام گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :