آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 19860
تاریخ انتشار : 21 آذر 1391 10:42
تعداد بازدید : 836

به افتخار بانوی برنامه نویس

دیروز گوگل به افتخار ایدا بایرون (Ada Byron)، ریاضیدان و نخستین برنامه نویس کامپیوتری لوگوی خود را تغییر داد و آن را به شکل ایدا و ایده های وی در زمینه الگوریتم نویسی و محاسبات که در نهایت به رایانش و کامپیوتر منجر شده، به تصویر کشید.

Search Engine Journal- اگر با دستاوردها و اقدامات ایدا آشنایی ندارید، باید گفت که وی علاوه بر ترجمه‌هایش از زبان فرانسوی به انگلیسی، به دلیل شرح ایده‌های چارلز بابیج در ساخت ماشین تحلیلی (Analytical Engine) یا کامپیوترهای چند منظوره ابتدایی مشهور است. چارلز بابیج را امروزه پدر کامپیوتر می‌دانند. در واقع، در شرایطی که هیچکس حتی بابیج پیش‌بینی نمی‌کرد که روزی کامپیوترها، کارهایی به جز محاسبات عددی انجام دهند، او در همان زمان، قابلیت‌های کامپیوترها را در زندگی آینده بشر مثلا در زمینه هوش مصنوعی، به‌کارگیری نرم‌افزارها و ساختن موسیقی پیش‌بینی می‌کرد.
ایدا دختر لرد بایرون شاعر بود و در ۱۰ دسامبر ۱۸۱۵ در لندن انگلستان زاده شد. ایدا در شرایطی به دنیا آمد که پدرش انتظار داشت صاحب یک فرزند پسر شود. یک ماه بعد از به دنیا آمدن او آنابلا، همسر بایرون از او جدا شد و گرچه طبق قوانین بایرون حق داشت که سرپرستی ایدا را به مادرش ندهد، اجازه داد آنابلا ایدا را با خود به خانه پدرش ببرد. در سال ۱۸۲۴ لرد بایرون درگذشت. تا زمان مرگ او هیچ ارتباطی با دخترش برقرار نکرد و مادر ایدا تنها شخص در زندگی او به شمار می‌رفت. ایدا در ۱۸۲۹، در ۱۴ سالگی بیمار شد و بعد از یک دوره فلج یک ماهه، یک سال خانه‌نشین شد. اما دست تحصیل برنداشت و وقتی که ۱۷ ساله بود، استعدادش در ریاضیات نمود پیدا کرد. مهم‌ترین دوره زندگی ایدا را می‌توان یک بازه زمانی نه ماهه در فاصله سال‌های ۱۸۴۲ تا ۱۸۴۳ دانست. در سال ۱۸۴۲، چارلز بابیج برای ایراد یک سخنرانی در مورد ماشین تحلیلی به دانشگاه تورین دعوت شده بود. متن سخنرانی او را یک ریاضیدان جوان ایتالیایی به نام لوییجی منابرا به زبان فرانسوی نوشته بود. ایدا از سوی بابیج مامور شد که این یادداشت‌ها را از زبان فرانسوی به انگلیسی ترجمه کند. این کار نه ماه طول کشید. اما ایدا به ترجمه اکتفا نکرد و چیزهایی هم بر این نوشته‌ها افزود. کل متنی که ایدا به بابیج داد، شش قسمت داشت که از A تا G علامت‌گذاری شده بودند. قسمت G یادداشت که نوشته‌های اضافه‌ بر ترجمه خود ایدا بود، طولانی‌ترین قسمت متن را تشکیل می‌داد. ایدا در این قسمت، الگوریتمی برای به‌کارگیری در ماشین تحلیلی نوشته بود که با آن می‌شد «اعداد برنولی» را محاسبه کرد. به خاطر نوشتن همین الگوریتم که قابلیت به کارگیری در یک کامپیوتر مکانیکی اولیه را داشت، ‌ایدا نخستین الگوریتم‌نویس کامپیوتری تاریخ نامیده شد. گرچه بر‌خی‌ها خود بابیج را نویسنده این الگوریتم می‌دانند، اما یادداشتی از بابیج که در سال ۱۸۴۶ نوشته شده است، شکی باقی نمی‌گذارد که ایدا نقش اصلی را در نوشتن الگوریتم داشته است. وزارت دفاع آمریکا به پاس قدردانی از او، نام یک زبان برنامه‌نویسی ایجاد شده توسط این دپارتمان را زبان برنامه‌نوسی ایدا نامید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :