آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 198639
تاریخ انتشار : 8 دی 1395 12:15
تعداد بازدید : 762

ساخت سیم بدون اتلاف با الهام از اسباب بازی

محققان دانشگاه استنفورد با استفاده از تکنیک های نانو تکنولوژی که از اسباب بازی لگو الهام گرفته شده بود، توانستند سیمی اتمی بسازند که الکتریسیته را بدون اتلاف انتقال می دهد.

آنا- مساله اتلاف انرژی هنگام انتقال آن یکی از مشکلاتی است که به عنوان واقعیتی غیرقابل حذف در الکتریسیته پذیرفته شده است اما با اختراع تازه ای که در استنفورد انجام شده است، شاید این مشکل در آینده فراموش شود.
تیم تحقیقاتی از دپارتمان انرژی دانشگاه استنفورد با استفاده از روشی که در ساخت لگوی اسباب بازی استفاده می شود، سیمی ساخت که می تواند الکتریسیته را امن و کامل منتقل کند. آنها با استفاده از نانو تکنولوژی، الماس را به کوچک ترین قطعات ممکن تقسیم کردند و از آن برای پوشاندن سیمی از جنس مس استفاده کردند. این الیاف بسیار نازک تنها سه اتم قطر دارد و می توان آن را به صورت بافت پارچه ای نیز درآورد و از آن برای انتقال الکتریسیته بهره گرفت. روش کار به این شکل بود که ترکیبی از سولفور در مایعی قرار داده می شود که در آن یون های مس با سولفور ترکیب می شوند و رشته ای اتمی از جنس مس تشکیل می دهند. سپس سولفور در بیرون با اتم های الماس پوشیده می شود و از آنجا که این ترکیب به دلیل یونی بودن، خودبه خود و با تمایل الماس انجام می گیرد، کل فرآیند ساخت سیم بیشتر از نیم ساعت زمان نمی برد.
نکته بسیار مهم در این روش این است که می توان ساخت سیم را به صورت اتم به اتم برنامه ریزی کرد. از آنجایی که از سولفور به عنوان بنیان ساخت رشته استفاده می شود، اندازه و تعداد پیوستن یون های مس و الماس قابل کنترل است. ساختار نهایی به شکلی است که مس در مرکز کار رسانش و الماس ها در اطراف کار عایق را انجام می دهند و ترکیب حاصل می تواند با اتلاف «صفر» الکتریسیته را به مقصد برساند.
در صورتی که هزینه های تولید چنین سیمی کاهش و تکنیک آن آسان تر شود، می توان امیدوار بود که جایگزینی برای ابررساناهای دمای پایین به دست آمده است که در آینده در بحث ساخت پردازنده ها و حتی در آینده ای دورتر، در تولید تکنولوژی های پوشیدنی کاربرد خواهد داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :