آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 198711
تاریخ انتشار : 11 دی 1395 0:33
تعداد بازدید : 1828

درس مهاجرت از تهران

تقریبا ۳ سال پیش تیم پونیشا از شهر پر سر و صدای تهران به شهر زیبا و دوست داشتنی رشت مهاجرت کرد. در آن زمان ما فقط مشکل آلودگى هوا را در نظر گرفته بودیم و سعی کردیم راه حل مناسبی برای آن پیدا کنیم که منجر به مهاجرت ما از شهر تهران گشت؛ چیزی که فکرش را نمی کردیم، این بود که مهاجرت ما تا این حد مورد توجه افراد دیگر قرار بگیرد.

وبلاگ پونیشا- ماهنامه پیوست پس از بازدید از دفتر کار ما، به جای معرفی پونیشا در بخش استارت آپ ها،  درباره سبک زندگی موسسان آن نوشت و در جای دیگر مهاجرت معکوس مهاجران در روزنامه فناوران از ما سخن گفت. این موضوع باعث شد تا استارت آپ های دیگر با ما  تماس بگیرند و از تجربیات ما برای خروج از تهران استفاده کنند.
تصمیم گرفتیم در این مطلب درباره تجربیات خود در زمینه مهاجرت از تهران بنویسیم تا  شاید بتوانیم به افراد دیگری که چنین ایده ای در ذهن دارند، کمک کنیم تا با خیال راحت ترى تصمیم خود را عملى کنند.
 تصمیم گیری
نخستین چیزی که برای مهاجرت از تهران نیاز دارید، این است که مطمئن شوید کسب و کار شما دچار ضرر و زیان نخواهد شد. اگر شما فریلنسر هستید سعی کنید ملاقات حضوری با مشتریان خود را محدود کنید و اگر استارتاپی هستید که تازه شروع به کار کرده است سعی کنید با برون سپاری بیشتر آشنا شوید. خیلی از کارهای غیرضروری را می شود به دیگران سپرد و حتی سعی کنید با اعضای تیم خود تا حد ممکن بصورت دورکاری کار کنید و جلسات خود را آنلاین یا با اسکایپ یا ابزار مشابه انجام دهید. بعضی کسب و کارها نیاز به تیم فروش و بازاریابی دارند و می بایست حتما تیم اجرایی در شهرهاى بزرگ داشته باشند، ولی خیلی از کسب و کارها مثل پونیشا نیاز به چنین ارتباط هایی ندارند، چرا که مشتریان آنها در هر کجا می توانند باشند.
 مرحله بعدی انتخاب شهر است؛ ما به خاطر تجربه زیادى که از قبل در ایران گردی داشتیم، شهر رشت را مناسب برای کار و زندگی دیدیم. شما نیز بررسی و تحقیق کنید و با افراد تیم خود مشورت کنید، در هر صورت این یک کار تیمی است. اصلا نگران نباشید چون در حال حاضر استارتاپ ها و نیروی کار در هر گوشه از کشور وجود دارند پس شرایط این قدرها هم بد نیست.
 مواردی که مورد توجه ما بود:
 نزدیک بودن به پایتخت
 اینترنت پر سرعت
 دسترسی به نیروی کار متخصص
دو نفر از اعضاى تیم ما، از شهرهای انزلی و لاهیجان به رشت می آیند.
در مواردى اگر نیاز به جلسه حضوری باشد با پرواز نیم ساعته و با خودرو ۴ ساعته به تهران می آییم.
  آزمایش
بعد از انتخاب شهر، کاری که ما انجام دادیم تست بود. درست مثل هر نرم افزاری که شما تهیه می کنید و قبل از ارائه، تست و رفع باگ می کنید یا هر MVP که تهیه می کنید، ما یک مکان را انتخاب کردیم و بدون هیچ وابستگی و تغییری ۳ ماه به صورت تستی از تهران خارج شدیم. شرایط ایده آل نبود ولی کمک کرد تا با شرایط و مشکلات آشنا شویم. بعد از سه ماه به تهران برگشتیم و در فاز بعدی ۶ ماه از تهران خارج شدیم و در فاز بعدى یک سال.
 استقرار
 وقتی دیگران از ما پرسیدند چطور از تهران مهاجرت کردید به خود آمدیدم و دیدیم که ما بیشتر زمان خود را در رشت می گذرانیم و کمتر به تهران وابستگی داریم.
شما نه تنها از ترافیک و هوای آلوده شهرهاى بزرگ خلاص می شوید، بلکه می توانید به شهری که می روید نیز سود برسانید و آن ها از توانمندی و تجربه شما استفاده کنند. اکوسیستم کارآفرینی در رشت کوچک است ولی افراد توانمند و فعالی در آن وجود دارند که تمام سعی خود را برای پیشرفت آن انجام می دهند. ما نیز سعی کردیم علاوه بر تمرکز روی کار خود تا جایی که توان داریم به شکل گیری رویدادهای کارآفرینی کمک کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :