آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 198713
تاریخ انتشار : 11 دی 1395 0:36
تعداد بازدید : 747

راهی که ای کاش ...

هدیه دلخوش*- خیلی از ما هنرمندان و هنردوستان، همواره در زندگی خود با مشکلاتی در زمینه علاقه مندی و حرفه مان روبه رو بوده و هستیم. مشکل اول آن جایی پیش آمد که خانواده، اجازه تحصیل در زمینه هنر به ما نداد؛ با دلایلی همچون «پول توش نیست»؛ کمی فکر کنیم می بینیم که پر بیراه هم نگفته اند، واقعا در جامعه ما جایگاه هنر کجاست؟

خیلی از ما به دلیل اصرار خانواده رشته های دیگری را جز هنر برای تحصیل برگزیدیم یا پس از تحصیل در رشته های هنری، برای کسب درآمد به شغل های نامرتبط با رشته تحصیلی مان روی آوردیم. با حوصله ترهای مان، هرازگاهی برای دل خودشان طرحی زدند، عکسی گرفتند و درنهایت نمایشگاهی برگزار کردند. اما برای چندنفر از ما هنر، دغدغه باقی ماند؟ در شلوغی روزمرگی و تلاش برای پول درآوردن، کم کم هنر برای مان رنگ باخت و خیلی همت کنیم می رویم یک فیلم سینمایی می بینیم یا آخر هفته ای را به یک گالری سر می زنیم؛ زندگی ماشینی به تدریج ما را هم مثل بقیه از هنر دور کرد. بیایید یک لحظه فکر کنیم اگر هنرمندی دغدغه امرارمعاش نداشت، چگونه وقت می گذاشت و اثر خلق می کرد؟ آیا ذهنش برای پرداخت ایده هایش بازتر نبود؟ حرف تامین مالی جمعی در زمینه هنر همین است. می گوییم بیایید دغدغه مالی هنرمند را از بین ببریم تا بتواند با خاطری آسوده تر ایده اش را بپزد و یک اثر درخور خلق کند؛ درخور احساسات خودش و شما. 
فرض کنید می خواهید یک فیلم کوتاه بسازید و بودجه لازم را در اختیار ندارید؛ ناچار باید سراغ سرمایه گذار بروید که ممکن است مجبور شوید بخش هایی از ایده خود را مطابق خواسته وی تغییر دهید و درنهایت نتیجه مورد پسندتان واقع نگردد. اما دستاورد تامین مالی جمعی برای هنر این است که نه تنها دغدغه مالی هنرمند را تا حدودی برطرف می کند، بلکه اجازه می دهد ایده هنرمند بکر باقی بماند. باید پذیرفت که جهان خالی از هنر، جای زیبایی نخواهد بود؛ جهان امروز ما پر از هنر سفارشی است، هنرمندانی که ایده می فروشند تا نان بخرند. هنر اگر از جان بر نیاید بر جان هم نخواهد نشست. پس ما به عنوان انسان موظفیم بخشی از زندگی خود را وقف هنر ناب کنیم، هنری که در ذره ذره آثار آن بتوان روح و جان هنرمند را دید؛ یک زیبایی بکر.
*مدیرعامل حامی جو


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :