آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 1991
تاریخ انتشار : 23 مهر 1390 5:45
تعداد بازدید : 957

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

اینترنت پاک را به جامعه جهانی ارايه می کنیم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه اینترنت نوعی ابزار اقتصادی است اما در شرایط موجود برای کسب وکارهای کثیف از آن استفاده می شود، گفت: با تحقق شبکه ملی اطلاعات و زیرساخت هایی که در حال آماده شدن است می توان اینترنت پاک را به جامعه جهانی ارايه کرد.

ستاد خبری نمایشگاه -وي با اشاره به توسعه فناوری اطلاعات در عرصه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کشورها گفت: امروزه نظریه‌ای بر دنیا حاکم است که از آن به «زندگی دوم» تعبیر می‌شود و به این معناست که افراد امروزه بر روی شبکه‌ها و فضای سایبر زندگی می‌کنند اما این نوع زندگی انسان را در اسارات مدرن حبس کرده و برای رهایی از آن باید چاره‌ای اندیشیده شود.

تقی‌پور با تاکید براینکه هم اکنون بسیاری از کاربردهای اولیه اینترنت با اینترنت فعلی توسعه‌یافته در تعارض است، گفت: به همین دلیل توسعه اینترنت پاک باید در دستور کار قرار گیرد.

وی با بیان اینکه برخلاف آنچه تصور می‌شود کشور ما در تولید محتوای دیجیتال خالی از ذهن و بدون دستاورد نیست، گفت: تعریف ما از اینترنت پاک تنها محتوای اسلامی‌آن نیست بلکه محتوای انسانی نیز در این طرح مطرح است.

وی در مورد جزيیات اینترنت پاک نیز گفت: آنچه که امروزه در اینترنت در حال وقوع است جزو ماهیت اصلی آن نیست به همین دلیل یکی از برنامه‌های اصلی اینترنت پاک آن است که پایه اولیه این شبکه باید فارغ از کسب‌وکارهای کثیف باشد. علاوه براین اینترنت فعلی جدا از آسیب‌هایی که به کیان خانواده وارد می‌کند باعث خدشه‌دار شدن حریم شخصی افراد می‌شود که در این راستا بحث امنیت و دفاع از حریم شخصی افراد در شبکه اینترنت پاک دیده شده است. به تعبیری اینترنت پاک مراقبت خواهد کرد که تنها محتوای مفید و پاک در فضای اینترنت توسعه پیدا کند.

ایران در ارايه اینترنت و رایانه پاک پیشگام باشد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌با اشاره به راه‌اندازی شبکه ملی فرهنگ که با سرمایه‌گذاری معاونت علمی‌و فناوری ریاست جمهوری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌و با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات محقق شد از ایجاد 250 خانه فرهنگی دیجیتال در کشور خبر داد.

سید محمد حسینی نيز در اين مراسم افزود: خانه فرهنگی دیجیتال قرار است در تمامی‌شهرستان‌های کشور راه‌اندازی شود. همچنین این ایده در خارج از کشور می‌تواند کاربرد داشته باشد.

وی گفت: براساس تفاهم‌نامه امضا شده میان مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی‌ قرار است که 20 مرکز فرهنگی دیجیتال نیز در کشورهای همکار سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی‌ راه‌اندازی شود.

حسینی مراکز فرهنگی دیجیتال را نمونه‌ای از محتوای پاک عنوان کرد و گفت: امید می‌رود حرکت نمادین روز رایانه پاک فرصتی باشد که بتوان در تمام سال به این موضوع پرداخت.

وزیر ارشاد با تاکید براینکه ایران باید در عرصه ارایه اینترنت و رایانه پاک پیشگام باشد، ادامه داد: کشورهای اسلامی‌این انتظار را از ایران دارند که در این موضوع نیز ایران از دیگر کشورها پیشی گرفته و محیط و محتوای پاک و طیب را در عرصه فناوری اطلاعات و اینترنت راه‌اندازی کند.

وی اظهار امیدواری کرد که بتوان در این زمینه اقدامات مهم و زیربنایی و نیز فرهنگ‌سازی مناسب انجام داد و در این عرصه از نیروهای توانمند و مستعد نیز کمک گرفت.

 

- رضا تقی‌پور در نشست سالانه بین‌المللی روز «رایانه پاک» که در نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال برگزار شد با تاکید بر اینکه ایده اولیه «اینترنت پاک» چند ماهی است که مطرح شده و اجرای آن باید در دستور کار قرار گیرد، افزود: اینترنت پاک مراقب خواهد بود تا تنها محتوای مفید و پاک در فضای اینترنت توسعه پیدا کند.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :