آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 199760
تاریخ انتشار : 25 دی 1395 2:35
تعداد بازدید : 497

رییس اتاق اصناف ایران:

سه دهه سیاست نادرست بنگاه های اقتصادی را به ورشکستگی رساند

رییس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه سیاست های نادرست در سال های گذشته، برخی کارگاه های کوچک را تعطیل کرده است، گفت: در سه دهه اخیر، سیاست های نامناسبی در این بخش اجرا شده است.

مهر- علی فاضلی در خصوص مشکلات بنگاه های کوچک و تعطیلی تعداد زیادی از این واحدها، گفت: در سه دهه گذشته، برخورد خوبی با این بنگاه ها نشد و به دلیل برخی سیاست گذاری های اشتباه، تعداد زیادی از این بنگاه ها یا تعطیل شدند و یا با مشکل مواجه هستند.
وی با بیان اینکه در اوایل دهه ۷۰ تحت عنوان ساماندهی، تعداد زیادی از این کارگاه ها را منتقل کردند، افزود: به جای اینکه کارخانه های آلوده کننده و مزاحم خارج شوند، کارگاه های کوچک را از شهر بردند؛ زیرا کارخانه های بزرگ قدمت زیادی داشتند و امکان جابجایی ماشین آلات آنها نبود؛ بنابراین هجمه را به واحدهای تولیدی کوچک آوردند.
رییس اتاق اصناف ایران، با اعلام اینکه این سیاست در حالی اجرایی شد که تسهیلاتی برای این واحدها در نظرگرفته نشده بود، اظهار داشت: بخشی از اینها به دلیل اجرای این سیاست، از تولید بیرون آمدند و سرمایه آنها به سمت دلالی غیرمفید و غیرمولد سوق داده شد.
فاضلی با بیان اینکه مشکل بعدی این بود که در بحث کوچ دادن اینها به شهرک ها تسهیلات لازم و کارهای زیرساختی و زیربنایی انجام نگرفت، گفت: به محض اینکه اینها به شهرک ها رفتند، یا سوله ها را انباری کردند و یا فروختند.
وی ادامه داد: باید بپذیریم که همه شرایط دست به دست هم داد تا تولید ضربه ببیند، استکبار هم هدفگذاری درستی داشته است و در این راه ما هم به آنها کمک کردیم، متاسفانه در طی این جابجایی ها هیچ تسهیلاتی به این واحدها تعلق نگرفت و عملا جلوی پای واحدها بند گذاشتیم.
رییس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه به همین جهت خیلی از شهرک هایی که ساخته شده است، یا در حدود  ۴۰ درصد تعطیل شدند و یا بخش بزرگی از آنها با ظرفیت کافی کار نمی کنند، گفت: این همان آسیبی است که نتوانستیم درست سازماندهی کنیم، تولید ما مزیت ندارد به همین جهت قاچاق هر روز توجیه پذیرتر می شود و راه برای کالاهای قاچاق حتی چینی و تایوانی و تایلندی باز شده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :