آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 199920
تاریخ انتشار : 26 دی 1395 11:24
تعداد بازدید : 532

به دلیل اظهار به جای نمایشگر

ترخیص تلویزیون های 32 تا 40 اینچ متوقف شد

در هفته های گذشته انتشار خبر ممنوعیت واردات تلویزیون به کشور حواشی فراوانی داشت و در شرایطی که بازار منتظر رونق شب عید است، موجب اعتراض واردکنندگان و همچنین نگرانی خریداران شد.

مریم عسگری
گروهی بر این باورند که علت اتخاذ این تصمیم (جلوگیری از ورود مانیتور و تلویزیون به کشور) به دلیل بحث قدیمی حمایت از تولیدات داخلی است و درنهایت دود اتخاذ چنین تصمیمی به چشم مصرف کننده نهایی می رود. درحالی که بر اساس اعلام رییس اتحادیه فناوران رایانه استان تهران موضوع چیز دیگری است. 
به گفته سید مهدی میرمهدی، در هفته های اخیر برخی از واردکنندگان تلویزیون به ویژه نمونه های 32 تا 40 اینچ به دلیل پایین تر بودن تعرفه واردات مانیتور، تلویزیون های وارداتی را مانیتور اظهار کرده و درصدد پرداخت تعرفه 26 به جای 54 درصدی بودند. گمرک هم متوجه موضوع شده و از ترخیص محموله های وارداتی تلویزیون که مانیتور اظهار شده اند، ممانعت به عمل آورده است.
وی افزود: این درحالی است که اصلا مانیتور 40 اینچی وجود ندارد و این اقدام منجر به بی اعتمادی گمرک نسبت به واردکنندگان شده است.
میرمهدی گفت: در جلساتی که با گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، بنا بر این شد که آن دسته از واردکنندگان تلویزیون که محموله های وارداتی را تلویزیون اظهار کرده اند، کالاهای خود را ترخیص کنند و در مقابل واردکنندگانی که درصدد پرداخت تعرفه 26 درصد به جای 54 درصد بوده اند، متخلف معرفی شوند و از ترخیص محموله آنها جلوگیری شود.
رییس اتحادیه فناوران رایانه استان تهران با بیان انتشار خبر توقیف محموله 45 واردکننده نوت بوک و کالاهای کامپیوتری که دیروز منتشر شد نیز گفت: مشکل ترخیص محموله های وارداتی نوت بوک و سایر اقلام کامپیوتری از اوایل هفته گذشته رفع شده و این خبر صحت ندارد. وی افزود: در حال حاضر نوت بوک و کالاهای کامپیوتری بدون هیچ مشکلی وارد بازار شده و موجودی کالا در بازار تامین شده است.
به گفته رییس اتحادیه فناوران رایانه استان تهران، در ایامی که فعالان بازار در انتظار رونق بازار شب عید هستند، انتشار اخبار کذب در چنین شرایطی موجب بی اعتمادی و پراسترس شدن فضای بازار می شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :