آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 200012
تاریخ انتشار : 27 دی 1395 21:16
تعداد بازدید : 1047

با همکاری سازمان فناوری اطلاعات و یونسکو

سیاست های گسترش ICT برای توانمندسازی معلولان تدوین می شود

کمیسیون ملی یونسکوی ایران با همکاری سازمان فناوری اطلاعات کشورمان و یونسکو نشست مشورتی کارشناسی برای بحث و تبادل نظر برای تهیه توصیه هایی برای تدوین سیاست ملی در جهت گسترش ICT برای معلولان را به منظور و با هدف توانمندسازی معلولان و ورود مباحث مرتبط با معلولان در برنامه های توسعه پایدار کشور برگزار می کند.

فناوران- اجلاس مشورتی حمایت از تدوین سیاست ها و برنامه های مرتبط با کاربرد فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی در توانمندسازی و آموزش توان خواهان قرار است  ۵ و ۶ بهمن ماه امسال در تهران برگزار شود.
کمیسیون ملی یونسکو ایران با همکاری سازمان فناوری اطلاعات و دفتر منطقه ای یونسکو در تهران، در این نشست مشورتی به بحث و تبادل نظر برای تهیه توصیه هایی با هدف تدوین سیاست ملی گسترش ICT برای معلولان درجهت توانمندسازی معلولان و ورود مباحث مرتبط با معلولان در برنامه های توسعه پایدار کشور می پردازند.
برگزاری این نشست مشورتی همگام با اهداف یونسکو در جهت ایجاد جوامع معرفتی و علاقه مندی و تعهد این سازمان برای همکاری با کشورهای عضو برای تحقق اهداف توسعه پایدار ۲۰۳۰ خواهد بود.
بیانیه دهلی به عنوان سند نهایی کنفرانس یونسکو در نوامبر ۲۰۱۴، چارچوب مناسبی برای تدوین سیاست های ملی در جهت توانمندسازی معلولان در نظر گرفته شده است و توصیه ها و نتایج نشست مشورتی کارشناسی که در تهران برگزار خواهد شد، به تدوین راهبرد بلندمدت گسترش دسترسی به ICT برای معلولان در ایران کمک می کند.
براساس این گزارش معلولیت پدیده ای است جهانی و بخشی جدایی ناپذیر از زندگی بشر، به گونه ای که هر انسانی در طول حیات خود به علل مختلف مثل بیماری ها و حوادث یا رسیدن به دوران سالمندی آن را تجربه خواهد کرد. سازمان بهداشت جهانی آمار معلولان را در جهان در حال رشد دانسته و هم اکنون این رقم به ۱۵ درصد جمعیت جهان رسیده است. همانطور که آمارها گواهی می دهد با پیشرفت علم و تکنولوژی و افزایش حوادث و سوانح نه تنها از تعداد افراد معلول کاسته نمی شود؛ بلکه هر سال بر تعداد این گروه از افراد جامعه افزوده می شود. در حال حاضر در ایران جمعیت معلولان بیش از یازده میلیون نفر برآورد می شود که با تعداد بیش از پانصد هزار نفر جانبازان دوران جنگ، تعداد معلولان حدود ۱۴ درصدجمعیت کشور را تشکیل می دهند.
استفاده از فناوری های نوین به ویژه فناوری اطلاعات و ارتباطات یکی از بهترین شیوه ها برای مشارکت دادن این گروه بزرگ از افراد جامعه در تمامی فعالیت ها از جمله امور فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است. به عبارت دیگر  ICT موثرترین راه برای توانمندساختن معلولان است تا بدین وسیله همواره با سایر اقشار جامعه اطلاعاتی، شکاف اطلاعاتی بین افراد سالم و افراد معلول کاهش یافته و به تحقق عدالت اجتماعی کمک کند.
پیش از این نیز سازمان فناوری اطلاعات ایران وعده داده بود به همراه کمیسیون ملی یونسکو در ایران، در راستای تدوین سیاست های ملی گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات برای توانمندسازی معلولان اقدام کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :