آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 200013
تاریخ انتشار : 27 دی 1395 21:19
تعداد بازدید : 528

معضل جدیدی در بازار کامپیوتر پیدا شد

قطعات یکبار مصرف

با وجود ثبات نرخ دلار آزاد در هفته گذشته، میزان تقاضا از بازار خرید و فروش کالاهای کامپیوتری همچنان در حد ناچیزی ماند.


مریم عسگری
به گفته فعالان بازار کامپیوتر، همسو با کاهش نرخ دلار آزاد، قیمت کالاهای کامپیوتری نیز کاهش یافته است. اما خریداران همچنان در مقابل خرید جبهه گرفته و در انتظار کاهش بیشتر قیمت ها هستند.
امیدوار، یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این زمینه می گوید: اگرچه قیمت ها حدود 10 درصد کاهش یافته است، اما از تقاضا در بازار خبری نیست و بیشترین رکود مربوط به کالاهایی چون نوت بوک، کنسول بازی و کالاهای گران قیمت است.
وی با بیان رونق نسبی بازار قطعات کامپیوتری می گوید: به دلیل کاهش شدید تقاضا از بازار نوت بوک، شاهد رشد نسبی تقاضا برای قطعات کامپیوتری، مانیتور و کالاهایی از این قبیل هستیم.
یکی دیگر از فعالان بازار هم با تایید گفته های همکارش می گوید: درباره قطعات کامپیوتری شاهد کاهش قیمت در حد نامحسوسی هستیم؛ چراکه تقاضا برای این کالا بیشتر از نوت بوک و سایر کالاهای کامپیوتری است. وی افزود: البته بازار خرید و فروش قطعات کارکرده هم گرم است که علت گرانی قطعات کامپیوتری در بازار است.
این فعال بازار می افزاید: متاسفانه در زمینه عرضه قطعات کامپیوتری شاهد عرضه نمونه های قاچاق و حتی یکبار مصرف هستیم که این موضوع موجب اعتراض برخی خریداران شده است. در این زمینه تعمیرکاران نوت بوک می گویند: عمر قطعه و حتی کالاهای کارکرده مشخص نیست و نمی توان گفت که یک قطعه چه دوره زمانی کار می کند. به گفته آنها وقتی خریدار راضی به خرید قطعه کارکرده می شود یعنی این موضوع ( عمر کوتاه کاربری) را پذیرفته است. به همین دلیل اتحادیه مشکلی با این موضوع ندارد.
کارشناسان بازار نیز با بیان این مطلب که بازار قطعات کامپیوتری در بازار کامپیوتر بی نظم ترین است، می گویند: متاسفانه نظارتی بر این موضوع نمی شود و اتحادیه باید همانطور که روی موضوع نوت بوک و تبلت و کالاهای دیگر حساسیت نشان می دهد، روی موضوع قطعات یکبار مصرف کامپیوتری هم تمرکز کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :