آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 200018
تاریخ انتشار : 27 دی 1395 21:30
تعداد بازدید : 1074

غفلت از 60 درصد کاربری های فضایی در کشور

رییس مرکز ملی فضایی ایران گفت: موسسه مشترک فضایی مرکز ملی فضایی و دانشگاه تهران ۶۰ درصد کاربری های مغفول فضایی را اجرایی می کند.

معاونت علمی ریاست جمهوری- منوچهر منطقی در جلسه امضای اساسنامه موسسه مشترک پژوهشی توسعه علوم فناوری و کاربردی فضایی بین مرکز ملی فضایی و دانشگاه تهران بیان کرد: ۶۰ درصد کاربری های فضایی که در دنیا توسعه یافته است، در ایران مغفول مانده که امیدواریم با تشکیل این موسسه مشترک، کاربری های مغفول مانده اجرایی شود.
وی افزود: دانشگاه تهران بالاترین توانمندی و توانایی را دارد که به مرکز ملی فضایی در حوزه توسعه کاربری های فضایی کمک کند زیرا هم نیروهای متخصص و تحصیل کردگان خوبی دارد و هم دانشکد ه های تخصصی زیادی در این زمینه در دانشگاه فعال هستند.
به گفته منطقی، با هدف توسعه فناوری فضا در کشور تفاهم نامه همکاری فضایی بین مرکز ملی فضایی و دانشگاه تهران منعقد شد که امضای اساسنامه آن صورت پذیرفت و امیدواریم به زودی فعالیت این موسسه آغاز شود.
وی گفت: با توجه به اینکه ماموریت مرکز ملی فضایی ایران هماهنگی و سیاست گذاری بین تمام نهادهای مربوط به فضا در کشور است، این تفاهم نامه نیز در همین جهت و برای مشارکت بیشتر دانشگاه تهران در حوزه فضایی تدوین شده است.
وی افزود: تقریبا همه دانشگاه ها در حوزه فضایی ورود کرده اند و فقط دانشگاه تهران است که با وجود داشتن پتانسیل بالا از نظر امکانات و نیروی انسانی هنوز چندان وارد فعالیت های فضایی نشده است که امیدواریم با انعقاد این تفاهم نامه مشارکت دانشگاه تهران در این حوزه افزایش یابد.
به گفته منطقی، مرکز ملی فضایی در این تفاهم نامه به دنبال این است که یک پروژه بنیادی و بزرگ در حوزه فضایی را بین نهادهای مرتبط فضایی و دانشگاه تهران اجرایی کرده که تشکیل موسسه پژوهشی کاربردی مشترک می تواند بسیاری از نیازهای کاربردهای حوزه فضایی کشور را مرتفع کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :