آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 200023
تاریخ انتشار : 27 دی 1395 21:36
تعداد بازدید : 500

خرید تازه مایکروسافت در حوزه هوش مصنوعی

غول های فناوری سال هاست که در زمینه هوش مصنوعی فعالیت می کنند و شرکت هایی چون گوگل و فیس بوک به دستاوردهای چشمگیری نیز دست یافته اند. اما جالب است که مثلا شرکتی مثل گوگل سعی کرد برای پیشرفت، شرکت های کوچک تر دیگری را که در این زمینه فعالیت می کنند، بخرد. حال نوبت غول نرم افزاری است که شرکتی را در حوزه هوش مصنوعی به تصاحب خود درآورد و از تجربیات برای پیشرفت های خود بهره ببرد.

GeekWire- مایکروسافت سال گذشته قدم در راه تحقیق و توسعه هوش مصنوعی گذاشت و در همان ابتدای کار شرکت Genee را که یک شرکت برنامه ریزی مبتنی بر هوش مصنوعی بود، خرید و در ماه اوت گذشته با کمک این شرکت، بخشی را با نام «گروه هوش مصنوعی و تحقیق مایکروسافت» شکل داد. حال این شرکت نیروی محرکه دیگری را به این مرکز تزریق کرده است و استارت آپی با نام «Maluuba» خریده است. این شرکت در زمینه پردازش زبان طبیعی هوش مصنوعی فعالیت می کند. 
هری شام (Harry Shum)، نایب رییس ارشد واحد هوش مصنوعی و تحقیق مایکروسافت در این باره می گوید: رویکرد مالوبا پیشبرد تکنولوژی های مبتنی بر هوش مصنوعی با توسعه و ساخت ماشین هایی است که می توانند فکر کنند، دلیل بیاورند و با انسان ها تعامل کنند که این رویکرد دقیقا مشابه رویکردهای ماست.
این استارت آپ که دفتر آن در مونترال قرار دارد، در درجه نخست روی شبیه سازی توانایی های هوشمندی و تصمیم گیری مغز انسان روی کامپیوتر کار می کند و از طرفی مدیران مالوبا معتقدند که مایکروسافت بهترین گزینه برای همکاری است و ریشه هایی بنیادی برای همکاری دارد.
گفتنی است که مایکروسافت همزمان با خرید مالوبا رابطه خود را با شرکت Yoshua Bengio که یکی از بنیانگذاران آموزش عمیق محسوب می شود و پیش از این مشاور مالوبا بوده است، توسعه داده است. از این پس Yoshua Bengio به عنوان مشاور بخش هوش مصنوعی مایکروسافت با این شرکت همکاری خواهد کرد. این سیستم قابلیت یکپارچگی با کورتونا، دستیار دیجیتالی مایکروسافت را دارد. چنین سیستمی می تواند ایمیل های دریافتی و اطلاعات مهم هریک از ایمیل ها را به سادگی تشخیص دهد.
مایکروسافت اعلام کرده است این فناوری برای مشترکان سرویس آفیس 365 از سال آینده در دسترس قرار خواهد گرفت و می توانند از این هوش مصنوعی در آفیس و پاورپوینت استفاده کنند.
مایکروسافت حدودا دو ماه پیش بود که این خبر مهم را داده بود و اعلام کرد که در حال توسعه هوش مصنوعی است که بتواند تصاویر موجود در ورد و پاورپوینت را تحلیل کند و توصیفی درباره تصاویر ارایه دهد.
در این هوش مصنوعی با استفاده از الگوریتم ، شرح هایی به نام آلت تکست (Alt text) برای تصاویر تهیه می شود تا کاربران نابینا در کنار شنیدن متن فایل ورد یا پاورپوینت، درباره تصاویر نیز اطلاعاتی به دست آورند.
مایکروسافت به لطف سرویس ادراکی بینایی رایانه ای خود توانسته است به این امر مهم دست یابد. این سرویس از شبکه های عصبی که با تکنیک های یادگیری عمیق آموزش دیده اند، استفاده می کند تا بتواند محتویات داخل تصاویر را توصیف کند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :