آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 200031
تاریخ انتشار : 27 دی 1395 21:44
تعداد بازدید : 648

رییس اتاق بازرگانی ایران عنوان کرد

تنگناهای مالی نخستین معضل کسب وکار است

رییس اتاق بازرگانی ایران مشکلات و تنگناهای تامین مالی را جدی ترین معضل محیط کسب و کار و بنگاه های بخش خصوصی عنوان کرد.

ایسنا- غلامحسین شافعی در بیستمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران که دیروز با حضور علی طیب نیا، وزیر اقتصاد و دارایی برگزار شد، گفت: 
در حال حاضر تنگناهای مالی نخستین معضل محیط کسب و کار است. حدود ۸۹ درصد بنگاه های ما وابسته به منابع بانک ها هستند و ۱۱ درصد را هم سایر منابع تشکیل می دهند. شافعی عنوان کرد: بازار بدهی با جایگاه بالقوه ای که دارد، می تواند در تامین مالی بنگاه ها نقش بزرگی ایفا کند که در حال حاضر با آنچه مد نظرمان است، فاصله داریم. همچنین فعالیت دولت در بازار بدهی با حجمی که در نظر گرفته شده است، اینگونه تعبیر می شود که عملا موجب جایگزینی دولت به جای بخش خصوصی از طریق اوراق بدهی خواهد بود.
وی افزود: این مساله تامین مالی بنگاه های خصوصی را پرهزینه و دشوار می کند. اگر اوراق بدهی در پروژه های بهره ور مورد توجه قرار بگیرد، از محل پروژه ها قابل بازپرداخت خواهد بود.  رییس اتاق بازرگانی ایران در بخش دیگری از صحبت هایش با طرح سوالاتی از وزیر اقتصاد گفت: آیا گسترش فعالیت دولت در بازار بدهی، برای بازپرداخت بدهی های معوق نگرانی ایجاد نخواهد کرد؟ و اینکه دولت چه برنامه ای برای بازپرداخت این اوراق دارد؟  شافعی همچنین عنوان کرد: آنچه در خصوص اهداف کلی سیاست های اصل ۴۴ یعنی کاهش اندازه دولت و افزایش فعالیت رقابت بخش خصوصی و افزایش رقابت وجود داشته است، محقق نشده است. عملکرد خصوصی سازی در کشور بیش از آنکه خصوصی سازی واقعی باشد، به جا به جایی انحصاری از دولت به شبه دولتی ها و خصولتی ها بوده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :