آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 200036
تاریخ انتشار : 27 دی 1395 21:49
تعداد بازدید : 641

نحوه گشایش اعتبار اسنادی مدت دار مشخص شد

بانک مرکزی ضوابط گشایش اعتبار اسنادی مدت دار حداکثر معادل 50 میلیون دلار را به بانک ها و موسسات اعتباری ابلاغ کرد.

فناوران - این ابلاغیه در اجرای بند 10 ابلاغیه ارزی معاون اول رییس جمهوری و رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی صادر شده است.
در بند 10 ابلاغیه معاون اول رییس جمهوری آمده است: «استفاده از اعتبارات یوزانس حداکثر به مبلغ 50 میلیون دلار در هر مورد برای واردات، تکمیل و تجهیز خطوط تولید واحدهای اقتصادی موجود تا سقف سه سال (در صورتی که به تشخیص بانک توجیه مالی داشته باشد) مجاز است».
یوزانس نوعی اعتبار اسنادی است که در آن خریدار کالا یا خدمات مبلغ پرداختی را به صورت نسیه به فروشنده کالا پرداخت می کند و هنگامی که فروشنده کالا (ذی نفع اعتبار اسنادی) نسبت به حمل کالا اقدام و اسناد را بدون مغایرت به بانک ذیربط ارایه می کند، از تاریخ ارایه سند و پس از پایان یوزانس، مبلغ کالای خود را از بانک مربوطه دریافت خواهد کرد.
با توجه به گشایش های حاصله از برجام درخصوص ایجاد روابط بانکی و استقرار روابط کارگزاری با بانک های خارجی که امکان گشایش اعتبارات اسنادی برای واردات کالاها فراهم شده است و با توجه به اینکه اعتبارات اسنادی مکانیسم متعارف و متداول و امن ترین ابزار در بانکداری بین المللی برای تسویه و پرداخت قراردادهای خرید خارجی بوده و پیش از تحریم ها در کشور ما به طور گسترده از این ابزار استفاده می شد، این بخشنامه صادر و به بانک ها ابلاغ شده است.
در این بخشنامه آمده است: گشایش اعتبار اسنادی مدت دار حداکثر معادل 50 میلیون دلار فقط برای هر واحد تولیدی موجود، بابت واردات کالا به سرزمین اصلی به منظور تکمیل و تجهیز خطوط تولید تا سقف سه سال با رعایت ضوابط و مجموعه مقررات ارزی و به ویژه بند 15 از قسمت «الف» بخش اول مجموعه مذکور به این شیوه امکان پذیر است که: اولا اخذ و ارایه مجوز وزارتخانه ذیربط مبنی بر انجام واردات به منظور تکمیل و تجهیز خطوط تولید واحدهای اقتصادی و همچنین بلامانع بودن امکان استفاده از اعتبار اسنادی مدت دار حداکثر سه ساله الزامی است. دوما،  رعایت دستورالعمل های صادره در زمینه بررسی وضعیت مالی و اعتباری متقاضی و سقف فردی و بخشی تعهدات ایجادی الزامی بوده و گشایش اعتبار اسنادی مربوطه منوط به توجیه مالی واردات موردنظر به تشخیص و ارزیابی آن بانک خواهد بود و مرحله سوم دریافت حداقل 10 درصد مبلغ اعتبار در زمان گشایش اعتبار، 10 درصد هنگام معامله اسناد و مابقی در زمان سررسید پرداخت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :