آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 200145
تاریخ انتشار : 29 دی 1395 10:21
تعداد بازدید : 791

تازه‌ترین قابلیت‌های سامانه جامع گمرکی رونمایی شد

کاهش10 میلیارد دلاری قاچاق با بهره گیری از فناوری اطلاعات

تازه ترین قابلیت های سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی صبح روز گذشته با حضور علی طیب نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی و مسعود کرباسیان، رییس کل گمرک ایران در محل گمرک مهرآباد رونمایی شد.

فناوران- اتصال الکترونیکی بارنامه به سامانه جامع گمرکی، پروژه درب خروج هوشمند، راه اندازی بزرگ ترین بانک اطلاعات تجارت خارجی، دریافت گواهی بازرسی از طریق سامانه جامع امور گمرک و آغاز تبادل الکترونیکی اطلاعات میان سازمان بنادر و گمرک، از جمله قابلیت های سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی است که دیروز  رونمایی شد.

 مقابله با قاچاق کالا با اجرای سامانه جامع گمرکی
وزیر امور اقتصادی و دارایی در مراسم رونمایی از سامانه جامع گمرکی گفت: بهره برداری از سامانه جامع گمرکی سبب افزایش 40 درصدی درآمدها در یک سال گذشته و کمک به مقابله با قاچاق کالا شده است.علی طیب نیا افزود: سامانه جامع گمرک نقش مهمی در شفاف سازی، بهبود فضای کسب و کار و تسهیل جریان تجارت کشور دارد.
به گفته طیب نیا، از آغاز کار دولت یازدهم به روز رسانی و نوین سازی گمرک آغاز و تلاش شده است با استفاده از فناوری اطلاعات، فرآیندهای کاری به شکلی اصلاح شود که شاهد بهبود فضای کسب و کار و کاهش زمان ترخیص یا صدور کالا باشیم.
وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: امروز همه عملیات های گمرکی به شکل الکترونیکی انجام و ارتباطات بین گمرک و سایر دستگاه های مرتبط به صورت برخط و در مدت زمان کمتری انجام می شود.

 رشد 40 درصدی درآمدهای گمرکی
طیب نیا همچنین گفت: در سال ۹۳ همزمان با نخستین سال اجرای سامانه و با شفاف سازی های به انجام رسیده، درآمدهای گمرکی از نظر حقوق ورودی رشدی ۸۶ درصدی داشت.
وی افزود: با تداوم این روند صعودی، امسال شاهد رشد ۴۰ درصدی درآمدهای گمرک نسبت به پارسال هستیم و علاوه بر آن، کمک شایان توجهی در مقابله با قاچاق داشته است.
به گفته طیب نیا، مزایای پیش گفته شرایط مناسبی را برای مقابله با قاچاق کالا فراهم کرده و با ارتباط با سایر دستگاه ها، زمان ترخیص کالا به حداقل رسیده است.

 بهبود فضای کسب و کار با بهره برداری از فناوری اطلاعات
وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه به اقدام های این وزارتخانه برای بهبود محیط کسب و کار، ارتقای شفافیت و سلامت و تامین منابع مالی پایدار برای کشور پرداخت و از اطلاع رسانی یکصد مورد از این اقدامات در ۱۰۰ روز آینده خبر داد که نخستین مورد آنها سامانه جامع گمرکی بود.
طیب نیا گفت: مقابله با فساد و بهبود محیط کسب و کار جز با استفاده شایسته از فناوری اطلاعات امکان پذیر نیست و علاوه بر آن همۀ شیوه های کار متناسب با این فناوری ها اصلاح شده است.

 کاهش 10 میلیارد دلاری قاچاق کالا
در همین حال، رییس کل گمرک ایران راه اندازی سامانه جامع گمرگی را عامل مهم کاهش 10 میلیارد دلاری قاچاق کالا و رسیدن از 25 به 15 میلیارد دلار عنوان کرد.
مسعود کرباسیان نیز در مراسم رونمایی از قابلیت های جدید سامانه جامع گمرک در محل مرکز همایش های گمرک مهرآباد افزود: با راه اندازی این سامانه، رصد کالاها از مرحله ورود به کشور، تولید و مصرف امکان پذیر شد.
به گفته کرباسیان، در این مقوله فقط مساله انبارهای خارج از گمرک باقی مانده تا با سازمان هایی که با قاچاق کالا مبارزه می کنند، تبادل اطلاعات کنیم و آنها با بهره برداری از انبارها قادر به استفاده از این اطلاعات باشند.

 کشف قاچاق سرور با سامانه جامع گمرک
وی همچنین گفت: به طور نمونه کشف تعداد زیادی سرور توسط واجا (وزارت اطلاعات) در هفتۀ گذشته از طریق سامانه جامع گمرک امکان پذیر شد.
رییس کل گمرک ایران یادآور شد: هم اکنون گمرکات کشور به این سامانه متصل شده، رویه های گمرکی بر همین مبنا قرار گرفته و سیستم کاغذی کنار گذاشته شده است.
به گفته معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، امروز کانال سبز گمرکی ایران با کشور روسیه راه اندازی شده که 15 درصد بخشودگی تعرفه فعالان مجاز اقتصادی را به دنبال داشته است.
به گزارش ایرنا، براساس پروتکل تسهیل گمرکی بین ایران و روسیه (کریدور سبز) صادرکنندگان و واردکنندگان می توانند با طی فرآیندی مشخص نسبت به تبادل کالاهای تجاری با روسیه اقدام کنند.
تفاهم نامه کریدور سبز گمرکی میان ایران و روسیه به منظور تسهیل تبادل کالاهای تجاری بین دو کشور اردیبهشت ماه امسال به امضای مسعود کرباسیان، رییس کل گمرک ایران و آندره بلیانینوف، رئیس سازمان فدرال گمرک روسیه در تهران رسید.
این تفاهم نامه شامل معرفی شرکت های واجد شرایط توسط معاونت فنی و امور گمرکی، اخذ تعهد از شرکت های مشمول با هدف جلوگیری از هر گونه تخلف گمرکی، ارسال اطلاعات همزمان با اظهاریه گمرک روسی، دریافت تاییدیه از گمرک روسیه مبنی بر پذیرش اطلاعات و اطلاع رسانی به متقاضی و اختصاص کانال سبز برای اشخاص مشمول پروژه کرویدور تسهیل (سبز) گمرکی و روش اجرایی پروتکل تسهیل سبز گمرکی در بخش صادرات است.
کرباسیان همچنین از راه اندازی این کانال با کشور آذربایجان و در دستور کار بودن آن با ترکیه خبر داد و یادآوری کرد: درگاه و دروازه مشترک با کشورهای همسایه و حتی دورتر مانند چین راه اندازی شده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :