آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 200146
تاریخ انتشار : 29 دی 1395 10:22
تعداد بازدید : 1378

حمایت معاون علمی رییس‌جمهور از اسنپ و تپسی

سیستم های هوشمند تاکسی آلودگی کمتر و قیمتی ارزان تر دارند

معاون علمی و فناوری رییس جمهور به حمایت از استات آپ ها، به ویژه استارت آپ های حوزه تاکسی هوشمند پرداخت.

ایرنا- سورنا ستاری دیروز در افتتاحیه دومین کنفرانس بین المللی مهندسی و تکنولوژی های سبز برای آینده پایدار گفت: این انتظار که دولت، مشکل آلودگی هوا را حل کند منطقی و معقول نیست و دولت به تنهایی قادر به انجام این کار نخواهد بود، مگراینکه محیطی برای مشارکت همگان در حل این مشکل ایجاد شود.
وی افزود: اگر یک راننده تاکسی ماهانه 5 تا 6 میلیون درآمد داشته باشد که همین اتفاق در استارت آپ های ما درحال وقوع است، خودش بعد از مدتی ماشین خود را عوض می کند و این موضوع کاهش آلودگی هوا را به دنبال خواهد داشت.
ستاری زحمات جوانان کشور را که با استفاده از فناوری های جدید به ایجاد کسب و کار روی آورده اند، موجب افتخار خواند و گفت: از جمله این عرصه ها می توان به سیستم های هوشمند تاکسی، استارت آپ های فعال در زمینه تصفیه پساب و نمک زدایی از آب پرداخت که علاوه بر ثمرات محیط زیستی، خدمات را با قیمت کمتر و دسترسی بسیار بالاتر به مشتریان عرضه می کنند و هیچ کدام از این جوانان با گرفتن وام بانکی به این موفقیت ها نرسیده اند بلکه به خلاقیت و پشتکار خود تکیه کرده اند.
وی با بیان اینکه سیستم سنتی، یارای مقابله با نوآوری و فناوری های جدید را ندارد، گفت: سیستم سنتی ما شاید بتواند جلوی تعداد محدودی از نوآوری های جوانان را بگیرد ولی باید بپذیرد که هزاران استارت آپ در کشور وجود دارد و با جوانان باانگیزه و بانشاطی مواجه است که خستگی ناپذیرند و درجا نمی زنند.
معاون علمی رییس جمهوری خطاب به تحولات شگرف صنعت خودروسازی در آینده نزدیک پرداخت و گفت: یک سال قبل، زمانی زنگ خطر برای خودروسازان دنیا به صدا درآمد که شرکت «تسلا» با عرضه خودروهای برقی پا به عرصه گذاشت و تغییرات واقعی صنعت خودروسازی، هنگامی احساس می شود که گوگل هم خودروی خود را وارد بازار کند.وی با تشبیه خودروهای آینده به موبایل هایی که با چند چرخ حرکت می کنند، گفت: این تغییرات توسط شرکت هایی رقم می خورد که خودروساز یا موبایل ساز نیستند و فقط به خاطر نوآوری و خلاقیت خود دست به ایجاد فناوری های جدید زده اند.
ستاری همچنین به نقش آفرینی پرینترهای سه بعدی در صنایع مختلف ازجمله صنعت خودرو در سال های آتی پرداخت و گفت: در آینده نه چندان دور، افراد از داخل منزل خود و با استفاده از پرینترهای سه بعدی، می توانند اجزای خودروهای مورد علاقه خود را طراحی و تولید کنند و بسیاری از امور دستخوش تحولات زیادی خواهد شد.
معاون رییس جمهوری با بیان اینکه از احداث کارخانه و از دودکش شغل بیرون نمی آید، گفت: به عنوان نمونه در دهه 60، کارخانه های تولید فولاد، سیمان و شرکت های صنعتی زیادی در اصفهان راه اندازی شد و نتیجه این عملکرد سنتی این است که امروز اصفهان، سومین استان کشور به لحاظ نرخ بیکاری است و ظرفیت نصب یک دودکش دیگر یا برداشت یک مترمکعب آب بیشتر ندارد.
ستاری گفت: ما در دو سه سال اخیر تنها کاری که برای شرکت های دانش بنیان انجام دادیم، این بود که به آنها مکان فیزیکی و حق تنفس دادیم.ستاری ایجاد سه هزار شرکت دانش بنیان با 30 هزار میلیارد تومان فروش، وجود هزاران استارت آپ و فراهم کردن محیط کسب و کار برای آنها را از نتایج توجه به حوزه های فناوری در دو سه سال اخیر برشمرد و گفت: نفوذ فناوری با دست دولت، قابل انجام نیست و باید با همت جوانان تحقق یابد.
 لزوم برنامه ریزی برای بازیافت 10 میلیون موبایل
رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این همایش گفت: طبق پیش بینی ها به زودی حدود 10 میلیون دستگاه تلفن همراه به عنوان زباله و پسماند در کشور خواهیم داشت که قطعا باید برنامه ریزی برای بازیافت این پسماندها از طریق تکنولوژی های نوین صورت پذیرد.
معصومه ابتکار گفت: فناوری های نوین و سبز می توانند بازوی کمکی مناسبی در حوزه پسماند به خصوص پسماندهای صنعتی و الکترونیکی باشند و از این رو ضروری است تا این موضوع مورد توجه ویژه قرار گیرد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :