آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 200147
تاریخ انتشار : 29 دی 1395 10:22
تعداد بازدید : 1444

همکاری دو وزارتخانه برای انتقال برق و اینترنت روی فیبر نوری

رییس سازمان فناوری اطلاعات از استفاده مشترک وزارت ارتباطات و وزارت نیرو از کیلومترها فیبر نوری برای انتقال برق و ترافیک دیتا خبر داد و گفت: امکان نصب تجهیزات انتقال دیتا روی تجهیزات انتقال برق وجود دارد.

فناوران- نصرالله جهانگرد در نشست دولت الکترونیکی در حوزه انرژی گفت: این نشست با موضوع نهایی شدن خدمات دولت الکترونیکی در بخش انرژی شامل نفت، گاز، پتروشیمی، آب و فاضلاب، برق و خدمات صلح آمیز هسته ای اختصاص دارد.
رییس سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه تاکنون عمده این بخش ها در تامین زیرساخت های دولت الکترونیکی موفق عمل کرده اند، گفت: اگرچه بسیاری از خدمات آنها در زمینه فروش و پشتیبانی به صورت الکترونیکی انجام می شود اما به زودی برای بهبود خدمات الکترونیکی نیز داده این سازمان ها مکان محور خواهد شد.
وی همچنین به تامین خدمات الکترونیکی بر روستاها تاکید کرد و گفت: هم اکنون روستاهای بالای 20 خانوار و قدری کمتر مشترکان آب و فاضلاب در روستاها وجود دارند که خدمات در روستاها نیز برای استفاده از این سرویس ها باید الکترونیکی باشد.
جهانگرد درباره استفاده از خطوط فیبر نوری وزارت نیرو برای انتقال دیتا گفت: در این باره از گذشته بین وزارت ارتباطات و وزارت نیرو همکاری بوده است و برای برخی مناطق کوهستانی از خطوط انتقال برق برای انتقال ترافیک دیتا استفاده می شود.
وی با بیان اینکه این همکاری طبق تفاهمنامه ای انجام می شود، گفت: در حال حاضر 17 تا 18 هزار کیلومتر فیبر نوری وزارت نیرو مورد استفاده مشترک وزارت ارتباطات نیز است.
رییس سازمان فناوری اطلاعات گفت: وزارت نیرو 22 هزار کیلومتر فیبر نوری برق فشار قوی و 130 هزار کیلومتر فیبر نوری توزیع برق پایین دستی دارد که با فناوری OPGW امکان نصب تجهیزات انتقال ترافیک روی تجهیزات انتقال برق
 وجود دارد.
جهانگرد همچنین از همکاری وزارت ارتباطات و وزارت نیرو برای هوشمندسازی کنترل ها طبق فناوری اینترنت چیزها خبر داد و گفت: با پیشرفت پروژه IOT، کنترل هوشمند از شبکه پشتیبان به تامین سنسورهای هوشمند در سازمان های خدمات رسان تسری داده می شود.
وی گفت: هوشمندسازی کنتورها و استفاده از سنسورهای هوشمند در مدیریت بار مصرفی شبکه به مدیران و مشترکان کمک می کند.

 احتمال تاخیر در رونمایی از پروژه دولت الکترونیکی
رییس سازمان فناوری اطلاعات درباره وعده رونمایی از دولت الکترونیک در دهه فجر گفت: آنچه به عنوان خدمات دولت الکترونیکی پیش تر در هفته دولت افتتاح شد از نظر بستر فنی بود اما تحقق کامل دولت الکترونیکی در دهه فجر یا کمی با فاصله زمان می برد.
وی ادامه داد: دولت الکترونیکی در مرحله تعیین شده در دولت یازدهم اجرایی می شود و ادامه کار در برنامه های دیگر کشور پیگیری
 خواهد شد.
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران همچنین با بیان وجود یک میلیون و 200 هزار واحد صنفی در کشور می گوید، وجود سه میلیون دستگاه کارتخوان در این تعداد واحد صنفی، اتلاف منابع است.
جهانگرد افزود: تعدد واحدهای صنفی به تنهایی عامل افزایش تورم است و تعدد دستگاه های کارتخوان بیانگر درست عمل نکردن است.
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران همچنین با اعلام تدوین و مصوب شدن آیین نامه دسترسی آزاد به اطلاعات در دولت گفت: سال گذشته ضوابط اجرایی این آیین نامه تصویب شده بود و به زودی پورتال مربوط به این آیین نامه رونمایی خواهد شد.
 نصب 450 هزار کنتور هوشمند
مدیرعامل شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) نیز در این نشست گفت: 450 هزار کنتور هوشمند با هدف الکترونیکی شدن کارها تا پایان امسال نصب می شود.
به گزارش ایرنا آرش کردی افزود: این کار با هدف اجرای طرح فراسامانه هوشمند اندازه گیری و مدیریت انرژی (فهام) در وزارت نیرو دنبال می شود.
وی گفت: تمامی صنایع بزرگ کشور در این طرح از کنتورهای هوشمند برخوردار می شوند و صنایع کوچک تر در مراحل بعد قرار می گیرند.
کردی از برق دار شدن 50 هزار روستای کشور تا پایان سال 95 خبر داد و افزود: روستاهای با 20 نفر جمعیت تا پایان سال به شبکه سراسری متصل می شوند.
براساس این گزارش طرح فهام با هدف ایجاد شبکه هوشمند انرژی و به عنوان سیستم اندازه گیری هوشمند مصرف انرژی طراحی و اجرا شده است؛ در این طرح برای یک میلیون مشترک برق در 6 استان کشور کنتور هوشمند نصب می شود که اجرای آن به 60 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

 هزینه بالای استعلامات میان دستگاهی
مدیرکل دفتر آمار و فناوری اطلاعات شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور نیز در این نشست گفت: وقتی مشترک آب یک خرابی را گزارش می کند، استعلام آدرس محل خرابی و تلفن گزارش دهنده برای پیگیری از پست برای شرکت های تماما زیانده آب و فاضلاب 14 هزار تومان هزینه دارد.
به گزارش فارس، شهریار بهارلویی در جلسه دولت الکترونیکی در بخش انرژی از هزینه استعلامات بین دستگاهی گلایه کرد و گفت: شرکت های تماماً زیانده آب و فاضلاب ناچار به پرداخت هزینه های استعلامات میان دستگاهی نیز هستند.
وی توضیح داد: شرکت آب و فاضلاب طی یک قرارداد به مبلغ 5/1 میلیارد تومان برای بخش فاضلاب تنها از شرکت پست آدرس و تلفن می گیرد.
بهارلویی گفت: زمانی که مشترکی اعلام خرابی می کند، یافتن آدرس دقیق و تلفن وی برای پیگیری نیازمند استعلام از شرکت پست است که هر استعلام 14 هزار تومان هزینه دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :