آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 200150
تاریخ انتشار : 29 دی 1395 10:26
تعداد بازدید : 752

با وجود کاهش 300 تومانی نرخ دلار آزاد

کالاهای کامپیوتری همچنان بدون مشتری هستند

روز گذشته نرخ دلار آزاد که تا رقم 4 هزار و 150 تومان در سه هفته گذشته پیش رفته بود، با حدود 310 تومان به رقم 3840 تومان رسید.

مریم عسگری
هرچند این کاهش قیمت در شرایطی که خریداران در انتظار کاهش بیشتر قیمت ها هستند، تاثیری بر میزان تقاضا از بازار کامپیوتر نگذاشته است، اما کاهش 5 درصدی قیمت را در روز گذشته در پی داشت.
بررسی های بازاری گویای این امر است که بیشترین کاهش قیمت درباره نوت بوک محسوس بوده است. فعالان بازار می گویند: با وجود کاهش قیمت ها خبری از مشتری نیست و خریداران همچنان در انتظار کاهش بیشتر قیمت ها هستند.علی شیانی، یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این زمینه می گوید: نسبت به ماه گذشته قیمت نوت بوک حدود 50 تا 150 هزار تومان کاهش یافته است، اما این کاهش قیمت به چشم خریداران نیامده و بازار همچنان در رکود به سر می برد.
این فعال بازار با بیان این موضوع که مشکل موجودی نوت بوک در بازار رفع شده است، می گوید: انتشار اخبار بی اساس از سوی برخی از خبرگزاری ها موجب شده است جو بازار متشنج شود و خریداران با تصور اینکه همچنان فعالان بازار به دلیل کاهش موجودی، قیمت های واقعی برای کالا ارایه نمی کنند، از خرید خودداری کنند.
وی درباره برگزاری جشنواره های نوروزی نیز گفت: هنوز مراکز خرید و فروش کامپیوتر، برنامه ای برای برگزاری جشنواره فروش ویژه ندارند، اما برخی از شرکت ها تخفیف هایی برای مشتریان در نظر گرفته اند. برخی نیز جوایز غیرنقدی برای خریداران در نظر گرفته اند که البته این اقدامات تا کنون نتیجه ای مورد توجه در بر نداشته است.
کارشناسان نیز با بیان این مطلب که امیدی به بازار شب عید کامپیوتر نیست، می گویند: قدرت خرید مردم کاهش یافته است و خریداران برای تامین کالاهای اساسی در مضیقه هستند؛ چه برسد به خرید کالاهای کامپیوتری. آنها همچنین به کاهش بودجه شرکت های دولتی اشاره کردند و گفتند: این موضوع هم به نوبه خود ضربه محکمی به بازار کامپیوتر زده است و در پنج سال اخیر این کاهش بودجه و عدم خرید کالا و تجهیزات کامپیوتری از سوی دولت موجب شده است بازار کامپیوتر بیش از پیش آسیب پذیر شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :