آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 200183
تاریخ انتشار : 29 دی 1395 11:57
تعداد بازدید : 702

محققان راهی برای افزایش سرعت عملکرد رامحققان راهی برای افزایش سرعت عملکرد رایانه‌ها یافتندیانه‌ها یافتند

ادغام ذخیره سازی و پردازش در یک تراشه

محققان سنگاپوری و آلمانی در حال توسعه یک تراشه حافظه هستند که داده ها را در محل ذخیره سازی پردازش می کند و امکان افزایش سرعت عملکرد و کارآیی رایانه ها را فراهم می کند. تراشه ای برای پردازش و ذخیره اطلاعات به طور همزمان برای نخستین بار

ایرنا- در رایانه های فعلی، داده ها در یک تراشه ذخیره می شوند و به منظور پردازش به تراشه دیگری ارسال می شوند و پس از پردازش نیز مجددا به تراشه حافظه ارسال می شوند تا در آنجا ذخیره شوند. این رفت و برگشت داده ها در ساختار داخلی رایانه موجب کاهش سرعت عملکرد رایانه ها می شود. 
فناوری محققان آلمانی و سنگاپوری بر اساس ساختار تراشه های ReRAM توسعه یافته است. این تراشه ها اطلاعات را با استفاده از میزان مقاومت الکتریکی ذخیره می کنند و امکان تغییر مقادیر ذخیره شده را با تغییر شدت جریان دارند و از آنجا که این داده ها از بین نمی روند، برخلاف حافظه های RAM موجود در بازار، حتی در صورت خاموش شدن هم اطلاعات موجود در تراشه پاک نمی شود.
گفته می شود این تراشه ها که با عنوان memristore نیز شناخته می شوند، شباهت زیادی به نورون های مغز انسان دارند. این تراشه ها در مقایسه با فناوری های موجود سریع تر و کوچک تر هستند، قابلیت ذخیره حجم بیشتری از اطلاعات را دارند و مصرف انرژی آن ها نیز بسیار
 کم تر است. 
این تراشه جدید می تواند جایگزین پردازنده و حافظه در رایانه های فعلی شود و در نتیجه امکان ساخت رایانه های کوچک تر با مصرف کمتر را فراهم کند. همچنین از آنجاکه زمان انتقال داده ها بین واحد های مختلف سیستم به صفر می رسد، تراشه های جدید سرعت بالاتری هم دارند. 
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Scientific Reports منتشر شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :