آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 200281
تاریخ انتشار : 1 بهمن 1395 23:48
تعداد بازدید : 1437

با وجود پایان یافتن ضرب‌الاجل رگولاتوری

تفکیک اینترنت از اینترانت برای کاربران به تعویق افتاد

معاون وزیر ارتباطات گفت: با پایان مهلت رگولاتوری به اپراتورها برای تفکیک ترافیک داخل از خارج تا 30 دی ماه، آمادگی فنی تکمیل و مقررات گذاری در حال انجام است که زمان بندی اجرا برای کاربران دهه فجر اعلام خواهد شد.


فناوران- کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، پیش از این اپراتورهای ثابت و همراه اینترنت را به تفکیک پهنای باند داخلی و بین المللی اینترنت تا پایان دی ماه موظف کرد.
علی اصغر عمیدیان، دبیر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات و رییس رگولاتوری درباره این مصوبه پیش تر گفته بود: در راستای تحقق الزامات مصوب شبکه ملی اطلاعات، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در مصوبه ای به منظور اعمال تعرفه متفاوت برای ترافیک داخلی و بین الملل، تمامی اپراتورهای ارایه دهنده خدمات دسترسی شامل دارندگان پروانه ارتباطات ثابت و همراه را موظف کرد تا پایان دی ماه امکان تفکیک ترافیک داخل از بین الملل را برای همه کاربران ایجاد کنند تا امکان اعمال تعرفه متفاوت فراهم شود.
بدین ترتیب قرار بود پس از تفکیک ترافیک پهنای باند داخلی و بین المللی اینترنت، قیمت اینترنت داخلی و بین المللی به صورت جداگانه و با قیمت متفاوت از هم محاسبه شوند.
با پایان یافتن ضرب الاجل رگولاتوری، رییس سازمان فناوری اطلاعات هرچند می گوید «عملیات فنی تفکیک اینترنت داخل و بین الملل» به پایان رسیده اما اجرای عملیاتی این طرح برای کاربران به آینده ای نامعلوم موکول شده که جزییات آن را وزیر ارتباطات در دهه فجر اعلام می کند.
نصرالله جهانگرد در گفت وگو با فارس با اعلام پایان مهلت سازمان تنظیم مقررات رادیویی به اپراتورها برای تفکیک ترافیک داخل از خارج تا 30 دی ماه گفت: آمادگی فنی اپراتورها برای اجرای این برنامه تکمیل شده و برنامه در مرحله مقررات گذاری است.
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران توضیح داد: پیرو مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای الزام تفکیک ترافیک خارج از داخل، کمیته های فنی متعددی برای هماهنگی این تکلیف تشکیل شد و مقدمات اجرای این تکلیف به صورت فشرده در 3 تا 4 جلسه مداوم در هفته پیگیری شد.
وی افزود: با توجه به اینکه این کار از نظر نرم افزاری و سخت افزاری نیازمند تمهیدات فنی بود، رگولاتوری، مهندسی و اعمال زیرساخت ها را به شرکت های پیمانکار و اپراتورها تکلیف کرد.
جهانگرد ادامه داد: هم اکنون اپراتورها تجهیزات موردنیاز را تهیه، نصب و راه اندازی کرده اند و از نظر فنی این آمادگی فراهم شده است.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: پس از آمادگی فنی، مرحله بعد مربوط به مقررات گذاری است که تاکنون موضوع مقررات و تعرفه گذاری ترافیک داخل و خارج تا حدود بسیار زیادی روشن شده است.
وی گفت: با اتمام کامل مرحله فنی و مقررات گذاری، آقای وزیر در گزارش های دهه فجر موضوع را گزارش و زمان بندی اجرای تفکیک ترافیک داخل و خارج را برای کاربران اعلام خواهند کرد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :