آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 200861
تاریخ انتشار : 8 بهمن 1395 23:32
تعداد بازدید : 1236

استقبال ضعیف از مصوبه ساماندهی کانال‌های تلگرام

وعده برخورد با کانال های خارج از کشور به کمک اینترپل

براساس اعلام دبیر شورای عالی فضای مجازی، در مهلت یک ماهه ثبت نام کانال های تلگرامی پرمخاطب، تنها 2500 کانال ثبت نام کردند.

فناوران- براساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی، هفتم دی ماه ثبت نام از کانال های تلگرامی از طریق سامانه مرکز توسعه فناوری اطلاعات وزارت ارشاد آغاز شد. ثبت نامی که برای کانال های بالای 5 هزار عضو اجباری و کانال های کم تر از آن اختیاری اعلام شد. اکنون با گذشت یک ماه از فرصت ثبت نام تنها 2500 کانال تلگرامی (که لزوما تمام آنها بالای 5 هزار نفر عضو ندارند) در این سامانه کار ثبت نام و احراز هویت خود را انجام داده اند. این در حالی است که مسوولان وزارت ارشاد اعلام کرده بودند 11 هزار کانال تلگرامی با بیش از 5 هزار عضو شناسایی شده است. به این ترتیب کمتر از 23 درصد کانال های بالای 5 هزار عضو از مصوبه اجباری شورای عالی فضای مجازی استقبال کردند و البته هنوز مشخص نیست تکلیف بیش از 8500 کانال احراز هویت نشده با بیش از 5 هزار مخاطب چه می شود.
 وعده سیاست های تشویقی برای کانال های ثبت نام شده
در همین خصوص ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی روز چهارشنبه در حاشیه همایش پیشگیری از سرقت علمی گفت: 2500 کانال تلگرامی در سامانه وزارت ارشاد ثبت نام کرده اند و با توجه به اینکه کانال های بزرگی میان این اسامی به چشم می خورد، معتقدم برای شروع خوب بوده است.
براساس گزارش فارس وی ادامه داد: کانال های ثبت نام کرده از سیاست های تشویقی از جمله تبلیغات و اخذ پروانه نقش فرهنگی برخوردار می شوند که البته بحث تبلیغات هنوز به تصویب نرسیده است.
دبیر شورای عالی فضای مجازی افزود: کانال هایی که ثبت نام نکنند، در طول زمان به دلیل اینکه غیر قانونی هستند با معذوریت مواجه خواهند شد.
فیروزآبادی در پاسخ به این سوال که با ساماندهی مدیریت کانال های تلگرامی با کانال هایی که مدیریت آنها در خارج انجام می شود، چگونه برخورد خواهد شد، گفت: جرایم از طریق پلیس فتا پیگیری می شود و هم اکنون نیز تلگرام در حوزه جرایمی که بین المللی است، با ما همکاری دارد.
وی در پاسخ به این سوال که با توجه به تغییر تفسیر این مصوبه ساماندهی کانال های تلگرامی دارای بیش از 5 هزار کاربر از ابتدا تاکنون که ابتدا اعلام شد در صورت عدم ثبت نام این کانال ها مسدود می شوند و سپس اعلام شد کانال های ثبت نام نشده مسدود نخواهند شد، آیا مصوبه مکتوب در این باره وجود دارد، گفت: مصوبه این تصمیم مکتوب است و به سازمان ها نیز ابلاغ شده است. فیروزآبادی درباره پیگیری تصمیم شورای عالی فضای مجازی برای انتقال سرور تلگرام به ایران گفت: طرح این موضوع در دستور کار است و روز شنبه جلسه شورا تشکیل خواهد شد که دستور جلسه ساماندهی پیام رسان ها و تقویت پیام رسان های داخلی است.
 اختلاف نظر مدیران قوه قضاییه
هم زمان با اظهارنظر دبیر شورای عالی فضای مجازی، معاون آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه گفت: ساماندهی کانال های پیام رسان تلگرام، تصمیم خوبی است و باعث ایجاد انضباط در فضای مجازی کشور می شود.
حمید شهریاری در حالی ساماندهی کانال های تلگرامی را تایید می کند که عبدالصمد خرم آبادی، معاون قضایی دادستان کل کشور پیش از این این کار را بی فایده دانسته بود؛ چراکه امکان فنی فیلتر کانال های ثبت نام نشده وجود ندارد.
براساس گزارش تسنیم، شهریاری در حاشیه کنفرانس بررسی راهکارهای پیشگیری از سرقت علمی گفت: قاعده فقهی وجود دارد که می گوید اگر نتوانستید در ارتباط با کل یک سیستم کاری انجام دهید فعالیت تان را از جزو آن شروع کنید؛ بنابراین قانون حمایت از پیام رسان های بومی را همسو با ساماندهی کانال های تلگرام مطرح کردیم تا بر این اساس، جوانان کشورمان بتوانند سرعت بیشتری به کارهایشان داده و بستر نرم افزارهای بومی را در کشور داشته باشیم.
معاون آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با بیان اینکه نمی شود به همه چیز با دید منفی نگاه کرد، گفت: وقتی کانال هایی در بستر تلگرام وجود دارد و زمانی که ما می خواهیم تنظیم مقررات انجام دهیم نباید با صاحب سیستم؛ بلکه با صاحب کانال ها این رفتار را داشته باشیم. شهریاری افزود: صاحب کانال ها در همه کشورها حضور دارند؛ بنابراین فعالیت شان منوط به رعایت قوانین و ضوابط مشخصی است که شناسایی صاحبان آنها را آسان می کند.
 برخورد با کانال های تلگرامی خارجی از طریق اینترپل
وی با بیان اینکه ساماندهی کانال های یک پیام رسان خارجی منجر به این می شود که در زمان بروز مشکل، بتوانیم برخورد لازم را با صاحبان آنها داشته باشیم، در پاسخ به این سوال که همه کانا ل ها داخل کشور نیستند و آیا قرار است رویه برخورد به شکل یکسان صورت گیرد، گفت: اگر بتوانیم از 100 جرم موجود، جلوی 50 جرم را بگیریم باید حتما این کار را انجام دهیم؛ ممکن است افرادی هم بیرون کشور باشند و دست به جرم و جنایت بزنند که در این باره نیز از طریق پلیس بین الملل و قراردادهای فیمابین، پیگیری های لازم را خواهیم داشت کما اینکه همکار بابک زنجانی و ریگی را از این طریق بازداشت کردیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :