آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 200863
تاریخ انتشار : 8 بهمن 1395 23:57
تعداد بازدید : 539

رییس اتحادیه فناوران رایانه اعلام کرد

کالاهای کامپیوتری در سه ماه 15 درصد گران شدند

نرخ دلار آزاد که تا دو روز گذشته روندی نزولی در پیش گرفته بود، از روز گذشته با رشد 40 تا 45 تومانی قیمت موجب گرانی دوباره کالاهای کامپیوتری شد. بر اساس گزارش های رسیده نرخ دلار آزاد در بازار روز چهارشنبه به حدود 3 هزار و 880 تومان رسید.


مریم عسگری
 به گفته صرافان خیابان فردوسی، علت رشد قیمت کاهش عرضه ارز است .این اتفاق موجب رشد 5 درصدی قیمت کالاهای کامپیوتری در بازار شد. فعالان بازار در این زمینه می گویند: علاوه بر رشد نرخ دلار آزاد، درباره برخی از کالاها با کاهش موجودی مواجه هستیم که علت سخت گیری های گمرک در زمینه ترخیص کالاست.
این درحالی است که رییس اتحادیه فناوران رایانه، چندی پیش اعلام کرده بود مشکل ترخیص نوت بوک و سایر کالاهای کامپیوتری رفع شده است و تنها برخی از واردکنندگان مانیتور که دارای نمایندگی رسمی در کشور نیستند، مجاز به ترخیص کالاها نیستند که البته به آنها هم مهلتی برای ترخیص کالاهای وارداتی شده است و برای ثبت سفارش های بعدی باید گواهی نمایندگی رسمی را ارایه دهند.
با این حال گویا فعالان بازار این موضوع را به تمام کالاهای بازار کامپیوتر تعمیم داده و به بهانه کاهش موجودی قیمت ها را افزایش داده اند.
در این زمینه سید مهدی میرمهدی، رییس اتحادیه فناوران رایانه استان تهران، در گفت و گو با مهر میزان رشد قیمت کالاهای کامپیوتری را حدود 10 تا 15 درصد نسبت به دو ماه گذشته اعلام کرده است.
وی همچنین با بیان تداوم رکود بازار کالاهای کامپیوتری و دیجیتال در یک ماه اخیر گفته است: از آنجا که بیش از ٩٨ درصد کالاهای این بخش وارداتی است، نوسانات نرخ ارز، تاثیر مستقیمی در این بازار دارد و افزایش نرخ ارز باعث افزایش ١٠ تا ١٥ درصدی قیمت کالاهای بازار شده است.
وی گفت: در آذرماه و دی ماه علاوه بر افزایش نرخ ارز، به دلیل سیاست های دولت در جلوگیری از واردات کالاهایی که نمایندگی رسمی در ایران ندارند، بازار واحدهای صنف کالاهای فناوری اطلاعات با مشکلاتی همراه شد که در نهایت رکود این بازار را به همراه 
داشت.
رییس اتحادیه صنف رایانه با بیان اینکه به دلیل نداشتن نمایندگی رسمی خدمات پس از فروش در ایران جلوی ورود برخی کالاهای فناوری اطلاعات و اقلام رایانه ای توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت گرفته شد، اظهار داشت: طبق الزام وزارت صنعت معدن و تجارت، هر کالای فناوری اطلاعات که قرار است وارد کشور شود، باید نمایندگی رسمی خدمات پس از فروش در ایران داشته 
باشد.
وی با بیان اینکه این تصمیم بسیار کارشناسانه است، ادامه داد: البته با وجودی که هنوز نمایندگی رسمی شرکت های مادر در حوزه کالاهای رایانه ای تصمیمی برای ورود به ایران ندارند، این الزام وزارت صنعت، مشکلاتی را برای واردکنندگان ایجاد کرد که باعث برخی مشکلات در بازار عرضه و فروش شد.
به گفته رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه افزایش قیمت کالاهای کامپیوتری و دیجیتالی همزمان با افزایش نرخ ارز، تاثیر مثبتی برای فروشندگان نداشته است و به نوعی به ضرر فروشندگان است؛ چرا که همچنان این بازار سوت و کور است و مصرف کننده رغبتی به خرید نشان نمی دهد.میرمهدی با بیان نزدیک شدن به ایام پایانی سال و خریدهای نوروزی اظهار امیدواری کرد که تقاضاهای دولتی و نیز مردم عادی برای خرید لوازم الکترونیکی و کامپیوتری افزایش یابد تا بازار شاهد رونق دوباره ای باشد.
در این باره کارشناسان می گویند: در صور ت تداوم نوسانات نرخ دلار آزاد، احتمال رونق بازار کامپیوتر برای شب عید وجود ندارد و دولت باید راهی برای تثبیت نرخ دلار پیدا کند تا بازار بتواند توجه خریداران را جلب کند. 
به گفته آنها با این حال امیدی به رونق بازار کامپیوتر دست کم تا شش ماه آینده نیست و این موضوع به خروج نیروی کار از این بازار منجر شده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :