آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 200894
تاریخ انتشار : 9 بهمن 1395 0:51
تعداد بازدید : 840

ساعت های هوشمند به کمک تشخیص بیماری آمدند

اینکه فناوری بتواند ابتلای قریب الوقوع به بیماری را به اطلاع فرد برساند، اتفاق مهمی است که زندگی انسان ها را دگرگون خواهد کرد.

مهر- نشریه نیوساینتیست در گزارشی نوشته است: بدون شک آنفلوآنزا یکی از چالش های بزرگ علم پزشکی به حساب می آید و حتما شما هم آرزو می کنید فناوری نوینی ارایه شود و این بیماری را پیش از ابتلا هشدار دهد. اکنون دانشمندان روی فناوری پوشیدنی کار می کنند که این قابلیت را دارد. 
یعنی به فرد می گوید که تا ابتلا به آنفلوآنزا و احتمالا بیماری های دیگر فاصله ای ندارید. این کار صرفا از طریق ردیابی سیگنال های طبیعی منتشر شده از طرف بدن صورت می گیرد.
این نوآوری در دانشگاه استنفورد ارایه می شود؛ جایی که مایکل اسنایدر با همکاری تنی چند از دیگر محققان این دانشگاه روی آن کار می کنند.
 او برای اینکه نشان دهد فناوری مورد نظرش اثرگذار است، از مدتها پیش یعنی حدود یک سال پیش مجموعه ای متشکل از ۷ حسگر پیشرفته را به بدنش متصل کرده تا کارکرد آنها را مورد ارزیابی قرار دهد.
به نوشته این نشریه، اگرچه اسنایدر به ظاهر اوضاع و احوال مساعدی داشت و همه چیز به نظر عادی می رسید؛ اما حسگرهایی که وی آنها را به نوعی پوشیده بود علائم غیرعادی و عجیبی را نشان می دادند. این دانشمند احساس خوبی داشت؛ اما ضربان قلبش سریع تر از حالت عادی بود، دمای پوستش افزایش یافته بود و سطح اکسیژن خونش نیز افت کرده بود. 
این موارد همگی از احتمال ابتلای وی به نوعی بیماری حکایت داشت. او در ادامه با مصرف چند دارو، به وضعیت عادی بازگشت.
نیوساینتیست در ادامه می آورد: حالا این محققان ایده جالب توجهی را دنبال می کنند. آنها فکر می کنند که ساعت های مچی هوشمند قابلیت آن را دارد که ابتلا به بیماری را پیش از وقوع این وضعیت به فرد گوشزد کنند تا او هرچه سریع تر اقدامی برای جلوگیری از مبتلا شدن انجام دهد، یعنی دقیقا همان فرآیندی که برای اسنایدر هم روی 
داد.
به نوشته این نشریه، آزمایش هایی به مدت دو سال و با حضور ۴۰ داوطلب انجام شده که نشان می دهد ساعت های مچی هوشمندی که با ضریب دقت بالایی ضربان قلب و افزایش دمای پوست را نشان می دهند، می توانند به عنوان ابزاری کاربردی برای ارایه هشدارهای لازم به افراد در آستانه ابتلا مورد استفاده قرار گیرند؛ زیرا این دستگا ه های کوچک دارای همان حسگرهایی هستند که اسنایدر به خود متصل کرده بود. بدین ترتیب می توان گفت این روزها ابزاری کاربردی اما با قابلیت کمتر شناخته شده در اختیار داریم یعنی ساعت های مچی 
هوشمند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :