آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 200901
تاریخ انتشار : 9 بهمن 1395 0:59
تعداد بازدید : 530

اپل به کنسرسیوم تحقیقاتی هوش مصنوعی پیوست

اپل تصمیم گرفته که به عضویت کنسرسیوم غیرانتفاعی تحقیقاتی هوش مصنوعی دربیاید که پنج غول فناوری آن را تشکیل داده اند.


The Verge- سپتامبر گذشته، غول های فناوری آمازون، فیس بوک، گوگل، مایکروسافت و IBM رسما سازمان «Partnership on AI» را معرفی و اعلام کردند که این کنسرسیوم به منظور مطالعه و فرمول بندی بهترین تجربیات این شرکت ها در زمینه هوش مصنوعی و ارتقای سطح دانش عموم مردم درباره این فناوری، ایجاد یک پلات فورم آزاد برای بحث و مدیریت هوش مصنوعی و همچنین بیان تاثیرات این فناوری بر مردم و جامعه تشکیل شده است. 
وب سایتPartnership on AI ، هدف از تشکیل این کنسرسیوم را سازمان دهی مباحث، به اشتراک گذاری بینش ها و دیدگاه ها، ارایه نقشه راهبردی فکری، مشاوره با اشخاص ثالث مربوطه، پاسخ به سوالات عموم و رسانه ها و ایجاد مواد آموزشی که در پیشرفت و درک فناوری های مبتنی بر هوش مصنوعی شامل ادراک ماشین، یادگیری ماشینی و استدلال خودکار اعلام کرده است. 
در همان ابتدا نیز جای خالی شرکت اپل در این کنسرسیوم به چشم می خورد؛ اما عضویت قریب الوقوع این شرکت آخرین نشانه است که درحال آمادگی هر چه بیشتر خود برای کار روی حوزه هایی چون هوش مصنوعی است. تنها کنفرانس هوش مصنوعی که ماه گذشته در بارسلونا برگزار شد، کارمندان اپل درباره تحقیقات خود در حوزه های مرتبط با هوش مصنوعی صحبت کردند و این شرکت اعلام کرد که به زودی تحقیقات خود را در زمینه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی برای عموم در دسترس خواهد کرد و تحقیقاتش را در قالب مقاله منتشر می کند.
دو هفته بعد از این ماجرا مقاله ای منتشر شد که تحقیقات اپل را در زمینه تشخیص هوشمند تصویر پوشش می داد. البته این شرکت تاکنون روی چندین پروژه هوش مصنوعی شامل نشانه های سلامتی و حیاتی، لیدار (LiDar، یکی از فناوری های سنجش از راه دور که از طریق روشن کردن هدف با لیزر و تجزیه و تحلیل نور منعکس شده، فاصله ها را اندازه گیری می کند)، شبکه های عصبی مصنوعی، دستیار هوشمند و مدل سازی زبان و شناخت فعالیت کار کرده است. 
در توضیح شناخت فعالیت باید گفت که در دهه های گذشته تعداد دوربین های فیلمبرداری در همه بخش های زندگی بشر افزایش یافته است که در نتیجه آن حجم ویدیوهای ایجادشده نیز بسیار زیاد شده است؛ از این رو شناسایی انسان به عنوان عنصر موثر و اصلی بسیاری از ویدیوها و درک فعالیت های او اهمیت فراوانی دارد. کاربردهایی همچون نام گذاری کردن ویدیو بر اساس محتوا و استخراج محتوا، استخراج بخش های اساسی و خلاصه کردن آن نیازمند به شناسایی فعالیت هایی است که در آن ویدیو اتفاق می افتد. بررسی فعالیت های انسانی شامل محدوده ای با کاربردهای فزاینده همچون امنیت، محتوای ویدیو و دسته بندی شخصی است. در سال های اخیر کاربردهای جدیدی برای شناخت فعالیت های انسانی در ویدیو پیدا شده است مثل شاخص های رفتاری، امنیت، بررسی ویدیو بر اساس محتوا، سنتز حرکات انسانی برای تعامل با کامپیوترها، بررسی ویدیوهای ورزشی و مراقبت از افراد ناتوان. 
با این تفاسیر به جدیت می توان گفت که با عضویت اپل در کنسرسیوم مذکور، اطلاعات بیشتری از فعالیت های این شرکت در زمینه توسعه هوش مصنوعی در اختیار عموم قرار خواهد گرفت و علاقه مندان بهتر درک خواهند کرد که تیم کوک و همکارانش چگونه به آینده و تاثیر این فناوری در محصولات خود نگاه می کنند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :