آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 200983
تاریخ انتشار : 10 بهمن 1395 10:16
تعداد بازدید : 1282

وزیر ارتباطات وعده داد:

ماهواره «دوستی» امسال و «ناهید» سال آینده پرتاب می شوند

قرارداد شروع ساخت ماهواره مخابراتی ناهید ۲ بین پژوهشگاه فضایی و سازمان فضایی ایران امضا شد.

فناوران- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در آیین امضای این قرارداد گفت: دو ماهواره دوستی و ناهید 1 آماده پرتاب هستند که امیدواریم در سال جاری یک پرتاب داشته باشیم.
محمود واعظی افزود: هنوز به نقطه مطلوب در صنعت فضا نرسیده ایم و باید با همت به توانایی ساخت ماهواره سنجشی بومی دست یافت.
وی با اعلام فعالیت در زمینه مخابراتی در کنار کار روی ماهوراه های سنجشی گفت: سازمان فضایی به عنوان کارفرما مباحث فضایی را مدیریت و برنامه ریزی می کند و در حال حاضر با ریاست دکتر بهرامی که دبیر شورای عالی فضایی نیز هست، در حال انجام است و در کنار ماهواره های سنجشی ماهواره های مخابراتی را دنبال خواهیم کرد.
 پرتاب ناهید 1 در سال آینده
وزیر ارتباطات با ابراز امیدواری نسبت به پرتاب ماهواره  ناهید 1 در سال آینده گفت: اتفاقی که امروز می افتد، اتفاق مهمی است و به دنبال کار ناهید 1 قرارداد ناهید 2 بین سازمان فضایی و پژوهشگاه امضا می شود.
وی خواستار ایجاد کنسرسیومی متشکل از تمام متخصصان دانشگاه های مختلف شد و گفت: سیاستی اتخاذ کردیم که کنسرسیومی ایجاد شود تا از نیروها استفاده بهینه کرد.
واعظی با بیان پرهیز از کارهای موازی در زمینه طراحی و ساخت ماهواره گفت: باید با مدیریت از موازی کاری پرهیز شود و سیاست ما حمایت از ایجاد فناوری های بومی است. 
وی با بیان اینکه در کشور و منطقه نیازمند این هستیم که از این فناوری بهره بیشتری ببریم، افزود: برای کسب جایگاه مناسب در آینده، با توجه به سرمایه گذاری امروز دنیا در فضا، نباید از این مسابقه عقب بیفتیم.
وی گفت: باید از ماهواره برای ارتباطات داخلی، منطقه ای و بین المللی بهره برده و نیاز داریم خود را تقویت کرده و از دستاوردهای بین المللی نیز استفاده بیشتری کنیم و با توجه به رفع تحریم ها و حرکت سیاست خارجی امکان استفاده از فضای جدید بین المللی جهت پیشبرد فناوری های بومی فراهم شده است.
 پرتاب ماهواره دوستی در سال جاری
وزیر ارتباطات پس از این مراسم در جمع خبرنگاران با اعلام اتمام ساخت ماهواره «ناهید یک» و «دوستی» گفت: امیدواریم ماهواره دوستی را امسال و ماهواره «ناهید ۱» را سال آینده پرتاب کنیم.
واعظی افزود: هم اکنون کار طراحی و ساخت ماهواره «ناهید ۱» به اتمام رسیده است و امیدواریم با مذاکراتی که برای پرتاب آن در حال انجام هستیم، سال آینده این ماهواره به فضا پرتاب شود.
وی با بیان اینکه طی چند سال گذشته تمام ماهواره هایی که به فضا پرتاب شده اند ماهواره های سنجی بودند، ادامه داد: از ۲ سال گذشته برای ماهواره مخابراتی برنامه ریزی کردیم و «ناهید ۱» با این هدف طراحی و ساخته شد. در همین حال پروژه «ناهید ۲» که امروز قرارداد آن به امضا رسیده است، مدل پیشرفته تر ماهواره «ناهید ۱» است که امیدواریم بتوانیم این را نیز به سرانجام برسانیم.
وی گفت: در پروژه «ناهید۲» قرار است تمامی متخصصان در دانشگاه ها و پژوهشگاه های فضایی با ایجاد یک کنسرسیوم داخلی توانمندی های خود را به نمایش بگذارند.
وزیر ارتباطات گفت: در همین حال طبق برنامه ریزی های در دست انجام امیدواریم بتوانیم امسال ماهواره دوستی را پرتاب کنیم؛ چراکه پرتاب ماهواره در دست ما نیست و ما تنها نسبت به آماده سازی آن اقدام خواهیم کرد که امروز مقدمات پرتاب آن آماده شده است و در صورتی که سازمان پرتاب کننده آمادگی داشته باشد این ماهواره در سال جاری پرتاب می شود.
 دستیابی به ماهواره سنجشی بومی تا پایان برنامه ششم
وی بر لزوم توانمندی در حوزه فناوری بومی فضایی و پرتاب ماهواره ها تاکید کرد و گفت: با امضای قرارداد ساخت ماهواره مخابراتی ناهید ۲، قصد داریم از توان پژوهشگران در این حوزه استفاده کنیم.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه ساخت ماهواره های سنجشی از نظر تکنولوژی آسان تر از ساخت ماهواره های مخابراتی است، گفت: امیدواریم با برنامه ریزی های صورت گرفته تا پایان برنامه ششم توسعه بتوانیم برای برطرف کردن نیازهای کشور ماهواره سنجشی بومی داشته باشیم.
واعظی با بیان سرمایه گذاری کشورهای پیشرفته در حوزه فناوری فضایی ادامه داد: ما در ایران نیز بعد از انقلاب اسلامی روی مساله فضا و ماهواره فعالیت های خوبی داشتیم و در سال ۹۵ و ۹۶ نیز بودجه مناسبی به تحقیق و توسعه فناوری فضایی و نیز دستیابی به دو ماهواره بومی اختصاص یافته است.
 بازپس گیری مصباح در صورت نیاز
وزیر ارتباطات درباره باز پس گیری ماهواره بلوکه شده مصباح در کشور ایتالیا نیز گفت: این ماهواره مربوط به دولت قبل بوده که به دلیل تحریم ها، در کشور ایتالیا بلوکه شده است. امروز ماهواره های پیشرفته تری از مصباح داریم که می توانیم روی آن تمرکز کنیم اما چنانچه مسوولان سازمان فضایی ایران به این نتیجه برسند که این ماهواره قابلیت استفاده دارد، می توانیم آن را به کشور برگردانیم.
 مذاکره با سه کشور برای خرید ماهواره 
واعظی درباره برنامه های کشور برای داشتن یک ماهواره ملی مخابراتی و نیز یک ماهواره ملی سنجشی گفت: در زمینه خرید این دو ماهواره، مذاکراتی را با برخی کشورها داشته ایم و قصد داریم تا پایان برنامه ششم توسعه، قراردادهایی را با کشورهای سازنده این ماهواره ها امضا کنیم.
وی افزود: هم اکنون برای خرید ماهواره مخابراتی با ۳ کشور از جمله فرانسه وارد مذاکره شده ایم اما این موضوع کار زمان بر و پیچیده ای است و نیازمند برنامه بلندمدت کشور است.
 بودجه فناوری فضایی افزایش نمی یابد
وی با بیان اینکه قصد بهره گیری سیاسی و تبلیغاتی از اجرای پروژه های فضایی نداریم، درباره حفظ نقاط مداری نیز گفت: در این زمینه نیز بودجه سالانه به این بخش اختصاص داده شده است و موضوع فناوری فضایی آن طور نیست که بخواهیم هر روز درباره آن خبررسانی کنیم.
وی گفت: برای سال ۹۵ حدود ۵۰۰ میلیارد تومان بودجه به فناوری فضایی اختصاص داده شده که تمام ردیف های آن تاکنون استفاده شده است. در همین حال پیشنهاد ما برای بودجه سال ۹۶ نیز همین مبلغ است.
 حضور معنادار در فضا
در این مراسم محسن بهرامی، معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فضایی ایران نیز آغاز به کار ساخت ماهواره ناهید ۲ را گام مهمی در جهت حضور مخابراتی ایران در فضا عنوان کرد و گفت: امروز وارد بحث جدیدی شدیم و در کنار ماهواره سنجشی، ماهواره های مخابراتی را نیز در دستور کار قرار دادیم.
وی با بیان اینکه ورود به فضا در زمینه مخابراتی در کنار مباحث سنجشی به حضور معنادار کشور در آینده در فضا کمک می کند، بر استفاده از توان داخلی در این حوزه تاکید کرد و گفت: از گذشته تا به امروز، این ارتباط در این بخش خوب بوده و در نطر داریم این ارتباط توسعه بیشتری پیدا کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :